KCUS nema generalnog direktora 20 mjeseci.
Brzo reagovanje Upravnog odbora po tom pitanju očekuje i drugorangirani na konkursu za direktora KCUS-a doc. dr.
Alen Pilav, koji se nada da će članovi UO postupiti po mišljenju Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH iz maja ove godine koji su preporučili da " raniji privremeni Upravni odbor svoje postupanje vrati u pravni okvir u cilju osiguranja temeljite primjene Zakona o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima Federacije BiH, te poduzme sve zakonom propisane aktivnosti i mjere radi osiguranja primjene zakona i onemogućavanja zloupotrebe prava stranaka".
Nisu odluke ombudsmena baš tako neobavezujuće
- Koliko sam informisan, u ponedjeljak je bila konstituirajuća sjednica UO. Moj advokat je u međuvremenu poslao još jednu urgenciju prema njima da se uzme u razmatranje moj prigovor i ono što su po njoj preporučili ombudsmeni za ljudska prava. Ukoliko ispoštuje njihovo mišljenje, UO će staviti van snage odluku o završetku konkursa od 10. februara ove godine i pristupiti daljoj zakonskoj proceduri, a to znači da će zatražiti prethodnu saglasnost od federalnog ministra zdravstva za imenovanje drugorangiranog kandidata za direktora KCUS-a (Pilav, op. a.).
Ako UO ne postupi po preporukama ombudsmena, u šta iskreno sumnjam, moji advokati će prvobitno zatražiti privremenu mjeru osiguranja, a onda tužiti Upravni odbor - pojašanjava Pilav.
Iako mišljenja ombudsmena nisu obavezujuća, Pilav ipak ističe kako se radi o instituciji koja je na nivou države BiH i koja ima svoju težinu.
- Nisu odluke ombudsmena baš tako neobavezujuće, jer oni stalno podnose izvještaj Parlamentu koje njihove odluke nisu ispoštovane. Ponavljam, iskreno mislim da nećemo doći u situaciju da moramo ići u sudski proces i da ćemo se vratiti u pravne okvire onako kako su to ombudsmeni preporučili - dodaje Pilav.
Advokatica prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića Maida Galijatović kaže "kako ne vidi da bilo ko ima volju postupiti po preporukama ombudsmena".
- Preporuka Institucije ombudsmena jeste neobavezujuća, što se tiče prisile, ali je obavezujuća za onoga ko želi da poštuje vladavinu prava, jer su ombudsmeni utvrdili da odluke, pravac kojim se ide i procedure nisu u okviru vladavine prava.
Ako neko misli da može izbjeći zakonito postupanje, svoje obaveze u smislu pravilnog i u skladu sa zakonom, postupka onda se on može suočiti sa krivičnim postupkom. Prije nekoliko dana imali smo priliku vidjeti kako su članovi Upravnog odbora Zavoda za veterinarstvo Bihać u krivičnom postupku optuženi jer su izabrali direktora koji ne zadovoljava uvjete. Dakle, postoji odgovornost! PUO KCUS-a je donio odluke koje nisu u skladu sa zakonom, ali ako to sada nekoga nije briga, onda je to njegova odgovornost - naglašava Galijatović.
Podsjetimo, Upravni odbor KCUS-a 28. decembra 2023. imenovao je prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića za direktora KCUS-a, ali on tu funkciju nikada nije preuzeo jer mu je federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac u nekoliko navrata uskratio saglasnost obrazlažući svoj stav time "da Gavrankapetanović nije priložio diplomu o završenom postdiplomskom studiju, nego samo uvjerenje Ekonomskog fakulteta da je uspješno diplomirao u oblasti menadžmenta u zdravstvu".
No u prethodnim mjesecima moglo se čuti ni da druga dva kandidata - drugorangirani doc. dr. Alen Pilav i trećerangirani prof. dr. Mevludin Mekić također ne ispunjavaju uvjete.
Dokaz o završenom menadžmentu u zdravstvu
Pilav pak kaže da je on sve što je bilo traženo u Javnom oglasu uredno i na vrijeme dostavio.
- Zakonom o zdravstvenoj zaštiti FBiH i Uredbom Frederalnog ministarstva zdravstva i Vlade FBiH propisani su uvjeti koje treba ispunjavati kandidat za generalnog direktora KCUS-a, ali i svih ostalih zdravstvenih ustanova. To su: diploma, specijalizacija iz oblasti zdravstvene zaštite koju pruža ta zdravstvena ustanova, te završen menadžment u zdravstvu koji se dokazuje certifikatom SHC 3 - tzv. sva tri nivoa edukacije iz zdravstvenog menadžmenta koja otprilike traje dvije godine. Prvi se završi SHC 1, potom SHC 2, a onda i SHC 3 nakon čega branite rad poslije čega dobijete certifikat da ste top menadžer u zdravstvu. Ja sam taj certifikat uredno i na vrijeme dostavio - kaže Pilav.
Podsjetimo, iako su imali rok od 30 dana da ih informišu šta su poduzeli po njihovim preporukama, privremeni Upravni odbor KCUS-a u tom vremenskom periodu nije obavijestio ombudsmene, odgovoreno je iz te institucije polovinom prošlog mjeseca na upit novinarke Faktora.
Da li su i kako će glasiti odgovor ombudsmenima, upitali smo prof. dr. Benjamina Kulovca, starog / novog predsjedavajućeg Upravnog odbor KCUS-a, ali nismo dobili do objavljivanja teksta.
U međuvremenu, Kulovca smo pokušali pozvati i putem telefona, ali nije odgovarao.