open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Rastu zaduženja
Posljedice neformiranja vlasti: RS u finansijskim problemima, Dodik ponovo najavio ruski kredit
U prvih pet mjeseci ove godine, zbog izostanka novca MMF-a, Vlada RS-a se prodajom entitetskih obveznica zaduživala čak četiri puta
06.06.2019. u 21:36
get url
text

Neformiranje vlasti čini Milorada Dodika sve nervoznijim. Ne samo da nije u mogućnosti zamjeniti zvaničnike iz nekadašnjeg Saveza za promjene na državnom nivou svojim kadrovima, već je zbog neformiranja novog saziva Vijeća ministara BiH ugrožena i finansijska stabilnost entiteta RS.

Budžetom entiteta RS za 2019. godinu predviđeno je da će njegov dio, u iznosu od 371 milion KM, biti osiguran dugoročnim zaduživanjem, uglavnom kod Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), sa kojim je BiH već ranije ugovorila produženi aranžman. Međutim, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Francisco Parodi je već ranije najavio da će aranžman biti "pauziran" do formiranja vlasti u BiH.

To u praksi znači da je "pauzirana" i isplata tranše u iznosu od 150 miliona KM, koju su domaće vlasti očekivali još prošle godine. Od tog iznosa, entitetu RS pripalo bi oko 50 miliona KM. Bez tog novca, Vlada RS-a bila je prinuđena zaduživati se prodajom trezorskih zapisa po mnogo nepovoljnijim uvjetima.

– Kada se formira vlast, ako ponuda MMF-a bude prihvatljivija od bankarskih kredita i ukoliko za tim bude potrebe, vidjet ćemo šta ćemo uraditi. Prodali smo trezorske zapise prije mjesec dana sa kamatom od nula odsto – kazala je krajem maja ministrica finansija RS-a Zora Vidović.

Pojasnila je dodatno da Vlada RS-a planira emitiranje obveznica u iznosu od 270 miliona KM te podizanje kredita kod domaćih banaka u iznosu od 100 miliona KM, a da razlika između kamatnih stopa po kojim bi se na taj način zaduživali i onih koje nudi MMF "gotovo i ne postoji". Ta konstatacija, tvrdi zastupnica PDP-a u Narodnoj skupštini RS-a Jelena Trivić, nije tačna.

- Ni približno. Prvo, u kreditnom aranžmanu sa MMF-om smo još uvijek u grejs periodu, koji traje četiri i po godine i dugoročan je. Kada počne naplata, ona traje deset godina. Trezorski zapisi su kratkoročne hartije od vrijednosti. Dignete ih sada i trebate ih isplatiti u roku od godinu dana. Kamatne stope su iznad tri posto, a na kreditni aranžman MMF-a su manje od jedan posto – pojasnila je Trivić u razgovoru za Faktor.

Trivić također podsjeća da je ministrica Vidović u decembru na sjednici Narodne skupštine RS-a, na kojoj je usvajan Budžet, najavila da se Vlada RS-a neće zaduživati prodajom trezorskih zapisa "jer to neće biti potrebno".

- Već 20. januara su se zadužili. Toliko o njenom poznavanju budžetskih tokova – kazala je Trivić.

U prvih pet mjeseci ove godine se, zbog izostanka novca MMF-a, Vlada RS-a prodajom entitetskih obveznica zaduživala čak četiri puta. Posljednji put je 20. maja prodala obveznice u vrijednosti od 37,2 miliona KM. Sredinom maja je u Službenom glasniku RS-a objavljena i Odluka o kreditnom zaduženju, kojom je odobreno podizanje kredita kod domaćih i stranih kreditora u ukupnom iznosu od 90 miliona KM. Predviđeni grejs period je samo godina dana, a maksimalna kamatna stopa je 3,25 posto godišnje, što je mnogo više u odnosu na kamatnu stopu predviđenu aranžmanom sa MMF-om.

- Zbog toga je zaduženje koje plaćaju građani skuplje za njih, a mnogo jeftinije za Vladu – kazao je za Faktor Siniša Vukelić, urednik portala Capital.ba.

Zaduživanje kod domaćih ili stranih banaka je, pojašnjava Vukelić, "jeftinije za Vladu" zbog obaveza koje nameće aranžman sa MMF-om, a koje podrazumijevaju niz nepopularnih poteza.

- Ali je sigurno da je zaduživanje kod domaćih banaka skuplje nego što je to kredit kod MMF-a – dodaje.

Novi saziv Vijeća ministara BiH još nije formiran jer SNSD ne skriva namjeru da ne poštuje vladavinu prava, odnosno zakone, odluke i ostale dokumente koji se odnose na NATO put BiH. U konkretnom slučaju se radi o slanju Godišnjeg nacionalnog programa (ANP), što je prva obaveza naše zemlje po aktiviranju Akcionog plana za članstvo (MAP). Iako je i SNSD učestvovao u usvajanju zakona i odluka koji obavezuju institucije BiH na provođenje aktivnosti na NATO putu, Rusija, kojoj je strateški geopolitički interes zaustavljanje širenja NATO-a u ovoj regiji, je uvjerila zvaničnike SNSD-a da se "predomisle".

S obzirom da je blokada NATO integracija BiH usluga Rusiji, Dodik nastoji izostanak novca od MMF-a kompezirati i ruskim kreditima, koje već godinama najavljuje kao spas posrnuloj ekonomiji manjeg bh. entiteta.

- Imao sam razgovore sa predstavnicima određenih banaka. VTB banka je jedna od dvije najjače banke u Ruskoj Federaciji. Ona ima značajne finansijske operacije u čitavoj Evropi, pa i u svijetu – kazao je Dodik za RTRS po dolasku u Sankt Peterburg.

Podsjetit ćemo da je Dodik još prije pet godina najavljivao kredit kod VTB banke u iznosu od 76 miliona eura, što je kasnije ocijenjeno kao "mali kredit", a zatim je najavljen još jedan, "veliki kredit", kojim bi se izmirila sva dugovanja entiteta RS. I od "velikog", a i od "malog kredita" nikada nije bilo ništa.

Iako je poznat sastav vlasti na državnom nivou, te iako su načelno raspodijeljeni resori u Vijeću ministara BiH, novi saziv još uvijek nije formiran, a jedina prepreka je upravo SNSD-ovo protivljenje poštivanju vladavine prava, što bloku stranaka okupljenih oko SDA nije prihvatljiv odnos za finaliziranje tog procesa.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.