Sanin Bogunić, predsjednik Visokog sudksog i tužilačkog vijeća
Bosne i Hercegovine, u obraćanju medijima kazao je kako je prije mjesec dana dobio informaciju o mogućnosti predaje Milorada Dodika, ali da nije učestvovao u dogovaranju uvjeta.
Bogunić je kazao da je informacije o predaji Dodika dobio od rukovodstva Državnog tužilaštva.
- Informacije o ovom predmetu sam od početka dobijao od glavnog tužioca Milanka Kajganića i njegovog zamjenika Džermina Pašića koji je bio nadzor dugo vremena u ovom predmetu - naveo je predsjednik VSTV-a, piše
Detektor.
Dodik se u petak, 4. jula 2025. godine, dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo BiH u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak, nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopćenju državnog Tužilaštva i Suda.
Predsjednik najviše pravosudne institucije u BiH je kazao da nije odlučivao o uvjetima i načinima predaje, te da sudije i tužioci koji su to radili moraju preuzeti odgovornost za to.
- Mi samo provjeravamo postupanje tužilaca i sudija. Nas interesira da li je rađeno u skladu sa zakonom - naveo je Bogunić.
On je dodao kako nije dobio informacije za druge osumnjičene u ovom predmetu Nenada Stevandića i Radovana Viškovića. Viškoviću, premijeru Republike Srpske, i Stevandiću, predsjedniku Narodne skupštine RS-a, ranije je određen pritvor zajedno sa Miloradom Dodikom jer se nisu odazvali na pozive za saslušanje Državnom tužilaštvu.
Nakon što su se oglušili o pozive, Tužilaštvo je Sudskoj policiji BiH dalo nalog za njihovo dovođenje na saslušanje zbog neodazivanja na poziv. Poslije ovog Sudska policija je za privođenje zatražila i asistenciju SIPA-e, koja je takvu akciju pravosudnih institucija proglasila kao visokorizičnu.
Uslijedila je i unutrašnja potjernica za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem, a Interpol je odbio zahtjev BiH da se za njima raspiše međunarodna potjernica. U petak je nakon predaje Dodika održano ročište za određivanje mjera zabrane.
Bogunić je na pitanje novinara o netransparentnosti ovog ročišta kazao kako je vidio snimak ročišta u kojem sutkinja naglašava kako je ono javno.
- Zašto mediji u tom trenutku nisu znali za to – da li je to stvar prakse, transparentnosti, to je jako široko - naveo je Bogunić koji nije želio komentarisati zbog čega je video dostavljen medijima skraćen.
Sud BiH danas je zakazao ročište i za Stevandića i Viškovića, o čemu javnost nije bila blagovremeno obaviještena. Komentarišući zajedničko saopćenje Suda i Tužilaštva, Bogunić je naveo kako ovo ne smatra novom praksom.
- Možda mnogima ne odgovara da mi funkcionišemo na normalan način. Mi u posljednjih pet mjeseci održavamo sastanke. Bilo je takvih situacija - kazao je Bogunić ne odgovarajući na dio kako ovo djeluje njemu kao tužiocu s obzirom na to da je Tužilaštvo u ovom predmetu stranka u postupku.