open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Žila kucavica grada
Rasulo u komunalnoj privredi KS: Milionski gubici, sumnjivi direktori i nikakve usluge
Ovo ministarstvo je žila kucavica grada i mislim da bi najbolje bilo da se razdvoji na dva dijela kao što je ranije bilo jer je nemoguće da o toliko bitnih stvari samo jedan čovjek vodi računa, kaže Osmanović
AUTOR: J. M.
19.03.2025. u 07:56
get url
text
Građani kao i obično plaćaju ceh
Građani kao i obično plaćaju ceh
Komunalna preduzeća u Sarajevu do guše su u gubicima. Ti gubici više se ne mjere stotinama hiljada već desecima miliona KM, a sve to pogađa građane, odnosno dobar dio njih koji redovno plaćaju račune KJKP Vodovod i kanalizacija, Toplanama, Radu i Sarajevogasu. Ništa bolje nije u  Pokopu, Parku, Bags Energotehnici i KJKP Tržnice-pijace. Mjesecima se građani žale na prljav grad, hladne radijatore, zapuštene zelene površine, svakodnevne redukcije vode…
Osim što su usluge katastrofalne, pojedina preduzeća ostala su bez direktora. Tako Rusmir Salić više nije na čelu KJKP Vodovod i kanalizacija. Nijaz Salamović bivši direktor KJKP Rad je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave i prevare, a direktor Parka Adis Bešlić je nakon saobraćajne nesreće u kojoj je poginuo pješak pušten da se brani sa slobode.
Ostali v. d. direktora mijenjaju se kao na traci, a jedino je Jasmin Terović, direktor KJKP Tržnice-pijace, u kontinuitetu na čelu preduzeća. E sad kada se tome doda da već četiri mjeseca jedno od najvažnijih ministarstava u Vladi KS – Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša nema ministra jer je bivši Bojan Bošnjak uhapšen zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja zbog nezakonite gradnje na Bjelašnici, dovoljno govori o haosu.
Vlada KS na čelu sa Nihadom Ukom očito nema kome dati ovaj resor jer da ima ne bi funkciju v. d. ministra morao preuzeti Adnan Šteta, inače ministar saobraćaja, a prije nekoliko dana ovu nezahvalnu dužnost od njega je naslijedio Omer Osmanović, koji je na čelu Ministarstva za boračka pitanja KS. Osmanović je i sam svjestan da ne može puno toga uraditi i kaže da se nada da će što prije biti imenovan novi ministar koji će raditi u punom kapacitetu.
- Mnogo je problema i kompletna Vlada radi na tome da se situacija popravi. Mi nemamo puno vremena i mora se prvo krenuti od ljudskih resursa. Tu moramo popravljati stvari kako bi u konačnici i usluge bile bolje. Ovo ministarstvo je žila kucavica grada i mislim da bi najbolje bilo da se razdvoji na dva dijela kao što je ranije bilo jer je nemoguće da o toliko bitnih stvari samo jedan čovjek vodi računa – kaže Osmanović.
Kako tvrdi, građani se s pravom žale na usluge, ali i dodaje da situacija nije bolja, a ni gora nego što je bila prije 10 godina, ali da treba biti bolja.
- Većina preduzeća je smanjila gubitke u odnosu na prethodne godine, osim KJKP Vodovod i kanalizacija i čini mi se Toplana i to moramo rješavati – dodaje on.
To što će uskoro poskupjeti voda, ali i odvoz smeća, ministar smatra opravdanim jer, kako navodi, KJKP Rad cijene nije povećavao od 1997, a KJKP Vodovod i kanalizacija već neko vrijeme zbog poskupljenja plaća nekoliko miliona KM više za račune za struju.
Da je situacija očajna smatra i zastupnik SDA u Skupštini KS Mahir Dević koji kaže da je ova vlada najneozbiljnija do sada.
- Ne zna se šta je gore nedjelovanje ili djelovanje jer je rezultat isti. Oni su generisali potpuni haos koji graniči sa ludošću. Sve u ovom resoru se urušava, a vladajući ništa ne poduzimaju. Nažalost, bit će sve gore – dodaje Dević.
Što se tiče gubitaka, podataka za prošlu godinu još nema, ali kada je riječ o 2023. godini, gubitnik broj 1 bio je KJKP Vodovod i kanalizacija sa 21.946.004 KM u minusu. I KJKP Rad je nakon godina pozitivnog poslovanja prije dvije godine imao gubitak od 1.621.137 KM, kao i Pokop sa minusom od 848.377 KM. U toku 2023. u komunalnim preduzećima bilo je 3.179 zaposlenih. Prosječna plaća iznosila je 1.365 KM.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.