open-navfaktor-logo
search
Odbrana osporava
Tužilac tvrdi da su Berilo i ostali u tri navrata otimali državnu imovinu, policiju nazivali "rođacima"
AUTOR: D. R.
07.08.2024. u 17:20
get url
text
Ibro Berilo i sutkinja Jasmina Sazdovski
Ibro Berilo i sutkinja Jasmina Sazdovski
U Kantonalnom sudu u Sarajevu održano je ročište za određivanje pritvora Ibri Berilu, Nađi Milišić, Adisu Mulaosmanoviću i Edini Džigal, koji su uhapšeni u okviru akcije "Incitat".
Tužilaštvo Kantona Sarajevo predložilo je jednomjesečni pritvor osumnjičenima zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, prikrivanje dokaza te opasnosti od ponavljanja krivičnog djela.
U sudnici su danas bili prisutni i uposlenici Zavoda za pružanje hitne pomoći.
Prema navodima Tužilaštva, 2013. godine osumnjičeni su vršili krivična djela zloupotreba službene dužnosti. Rečeno je kako su Berilo i Milišić nezakonitom eksproprijacijom na Bjelašnici otimali državnu imovinu u tri navrata. Kako je rekao tužilac Darko Soldat, eksproprijacija je rađena nabrzinu.
- U prvom navratu su oštetili državu za tri miliona KM, prekršili sve propise što znači da 80 propisa nisu ispoštovali te da su preostalih 20 posto radili "kako su htjeli" - pojasnio je tužilac.
Tužilac je danas kazao i kako su sporne apartmane u hotelu Aroma na Bjelašnici koristili Džigal i Berilo. Džigal apartman broj 32, a Berilo 25.
- Na upozorenje inspekcije, Mulaosmanović i Džigal pokušavaju sakriti apartman 25. Mulaosmanović je molio da se riješi, a onda su našli kupce za prodaju. U jednom navratu Mulaosmanović je priznao knjigovođi da se mora riješiti Berilovog apartmana - kazao je danas tužilac.
Kada je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) počela istraživati, dodaje tužilac, razgovarali su međusobno da li su se riješili apartmana.
Soldat je naveo i kako je Milišić ispitivala svjedoke šta su pričali SIPA-i te je preko muževog telefona slala instrukcije šta će pričati prilikom ispitivanja. Tužilaštvo dalje navodi kako su dva telefona nestala na misteriozan način. Spominje se i da su u julu ove godine promijenili brojeve te da telefoni nisu pronađeni, što, prema riječima tužioca, ukazuje da su uništavali dokaze i znali da su predmet istrage.
- Na našim planinama se nije smio kamen pomjeriti, a ne raditi ovo što se radilo - rekao je Soldat.
Na današnjem ročištu je spomenuto i kako su koristili za policajce termin "rođaci" te kako je Džigal govorila da "dolaze rođaci" što je aludiralo na oduzimanje dokumentacije. Spominjala je, kazao je tužilac, i da je na vrijeme sakrila stvari kako ih "rođaci ne bi našli".
Tužilac navodi kako od 2013. godine kreće plan ovladavanja državnom imovinom i kako su su donošenjem urbanističkih planova vršili ekocid na Bjelašnici.
- Kada Džigal i Milišić postaju svjesni svega, govore "ne zovi i ne piši, vidiš da smo otkriveni" – navodi Soldat.
Hiljadu građana su savjesno kupili apartmane, dodaje tužilac, a optuženi su ovim činom izazvali pravnu nesigurnost. Dalje navode kako će Tužilaštvo saslušati svjedoke, eksperte, članove porodice te uložiti dokaze. Istakli su kako u potpunosti ostaju pri mjerema za određivanje pritvora.
Odbranu Berila i Milišić iznio je advokat Senad Pizović koji je istakao da Tužilaštvo unosi paniku te da nema dovoljno znanja o Zakonu o eksproprijaciji.
Pizović je uložio i prigovor, jer optuženima prilikom lišavanja slobode nije bilo rečeno zašto ih lišavaju slobode.
Dalje je naveo kako je Berilo u 20 sati saslušan u bolnici, što također smatra nedozvoljenim.
Navodi i da kada su optuženi predmet istrage SIPA-e oni moraju biti o tome obaviješteni po okonačanju.
Također, Pizović ističe kako se predmet zasniva na policijskim zabilješkima koje, kako tvrdi, ne mogu biti dokaz.
Dodao je i kako ne postoji dokaz da je Berilo vlasnik apartmana.
Kada je riječ o telefonima, pojasnio je kako se Milišić razbila telefon na Kurban-bajram.
Zaključio je kako je zabrinjavajuća tvrdnja Tužilaštva da će nastati nemiri puštanjem optuženih na slobodu optuženih.
Marjan Krešić koji je danas iznosio odbranu Mulaosmanovića, osporava djelo koje im se stavlja na teret udruživanje radi počinjenja krivičnog djela ističući kako nema organizatora.
Također je iznio da su sumnje za pranje novca sulude jer iznos predstavlja dobit što, prema njegovim riječima, znači da 66 bezgotovinskih transakcija predstavlja prodaju apartmana, parkinga, itd.
Mulaosmanović je prilikom ročišta dodao kako je on "kriv samo što je ikad došao na Bjelašnicu".
Dejan Rakić, branitelj Džigal, istakao je da prijedlog Tužilaštva ne zadovoljava kriterij Zakona o krivičnom postupku te da nije ni obrazložen.
Rekao je da Tužilaštvo nije iznijelo dokaze te su razlozi za pritvor nerazumljivi.
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.