U 2024. godini 25 ljekara u Kantonu Sarajevo zatražilo je od kantonalne ljekarske komore potvrdu za rad u inozemstvu, te još osam studenata sa jednog privatnog Medicinskog fakulteta koji nakon završetka studija, nisu ni pokušali tražiti posao u Bosni i Hercegovini.
Iz Ljekarske komore KS kažu kako su slični podaci bili i u prošloj godini, što govori da se trend odlaska ljekara iz BiH polako smiruje, s obzirom na to da je prije nekoliko godina samo iz KS godišnje po stotinu ljekara tražilo iščlanjenje iz komore u svrhu napuštanja zemlje.
Materijalni status i specijalizacije
Novi predsjednik Ljekarske komore Federacije BiH dr. Rifat Rijad Zaid kaže da kantonalne komore vode evidenciju o odlasku ljekara, ali je problem što se ne znaju tačne brojke o doktorima koji su tek diplomirali i otišli iz Federacije, a tak broj, kako ističe, nije zanemariv.
- Mladi ljekari ne učlanjuju se u svoje matične komore nego praktično odmah sa fakulteta odlaze na rad u inozemstvo - dodaje Zaid.
Tri su razloga odlaska doktora i oni su, dodaje Zaid, svima manje-više poznati. Prije svega je to materijalni status, odnosno daleko veće plaće koje im se nude u zemljama Evropske unije, potom mogućnost edukacije, odnosno specijalizacije za mlade ljekare te opće stanje u državi.
- Kada je riječ o primanjima, Crna Gora je u posljednje vrijeme rapidno povećala plaće ljekarima kako bi zaustavila njihov odlazak. Sada su plaće njihovih ljekara značajno veće nego njihovih kolega u FBiH, otprilike je to od 30 do 50 posto. Hrvatski ljekari imaju duplo veće plaće nego naši, u Sloveniji je ta razlika 150 posto, a u Austriji i Njemačkoj primanja su dva, a negdje i do pet puta viša nego kod doktora u FBiH. Fluktoacija medicinskog kadra je neizbježna, ali mi moramo ispuniti barem prva dva razloga njihovog odlaska, a to su materijalni status i edukacija - ističe Zaid.
Osvrnuo se i na specijalizacije koje su, kako kaže, u prethodnim godinama, naročito u KS, išle dosta traljavo.
- Sada se to bitno mijenja, pa imamo situaciju da je samo jedna zdravstvena ustanova u ovoj godini dobila više od stotinu specijalizacija. Kada je riječ o trećem razlogu, mladi ljekari, kojima se nudi bolji život u svakom smislu u zemljama Evropske unije ili dalje, ne razmišljaju previše, nego biraju ljepše, stabilnije. Oni jednostavno nemaju želudac za ovakvu državu i ovakve ljude koji nas vode - naglašava Zaid.
Sila nelogičnosti i problema
O planovima Ljekarske komore FBiH kaže kako će tražiti da prvi sastanak bude sa federalnim ministrom zdravstva.
- Ogromne promjene su potrebno u zdravstvenom sistemu FBiH i to moramo početi raditi. Iskreno se nadam da ćemo na drugoj strani naći adekvatne sagovornike sa kojima ćemo moći raditi na poboljšanju zdravstvenog sistema u FBiH koji nije u dobrom stanju. Nešto slično je već pokrenuto u KS prijedlogom kojeg je izradila Ljekarska komora KS - Reorganizacija zdravstvenog sistema. On je objavljen početkom 2024. godine na 136 stranica i koliko imam informaciju pri kraju je konačan prijedlog Ministarstva zravstva KS koji počiva na našem prijedlogu i koji će ići na usvajanje u Skupštinu KS - navodi Zaid.
Kaže da je u zdravstenom sistemu FBiH sila nelogičnosti i problema, počev od mreže bolničkih zdravstvenih ustanova koja nikada nije realizirana, do toga da su neki pacijenti vredniji od drugih.
- Problem je i neprohodnost pacijenata na način da kad iz jednog kantona treba dobiti zdravstvenu uslugu u drugom kantonu nastaju takvi problemi kao da osoba mijenja kontinent. To su nelogičnosti koje moramo mijenjati što prije i Federalna ljekarska komora će biti začetnik tih promjena koje se moraju desiti već u samom početku iduće godine - kazao je Zaid.