Ko i na koji način dobija subvencije od Vlade Federacije BiH, je li sve transparentno i na koji način se koriste prava, pitanje je na koje, čini se, niko nema konkretan odgovor.
Odluka Vlade FBiH s kraja decembra prošle godine da poveća minimalnu plaću u ovom entitetu s 619 KM na 1.000 KM izazvala je oštre reakcije poslovne zajednice, ali i ekonomskih stručnjaka.
Iako su poslodavci, ali i ekonomisti upozoravali da će ovakva odluka imati dalekosežne posljedice i da će izazvati val poskupljenja, ali i otkaza, Vlada je čvrsto ostala kod svoje odluke, te je u skladu s tim počela isplaćivati i poticaje, odnosno subvencije malim privrednicima.
Uredbom koju je Vlada FBiH donijela, a tiče se mjera finansijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u Federaciji Bosne i Hercegovine u cilju održavanja postojećih radnih mjesta, već se primjenjuje.
A privredni subjekti koji dobijaju subvencije moraju ispunjavati sljedeće uvjete, a to je da:
- imaju sjedište na teritoriji Federacije BiH;
- imaju najmanje jednog (1) zaposlenog radnika na dan 30.11.2024. godine koji je imao neto plaću manju od 1.000 KM i najmanje jednog (1) zaposlenog radnika na kraju tekućeg mjeseca 2025. godine;
- imaju ostvarenu neto dobit od poslovanja (privredna društva) odnosno dohodak od samostalne djelatnosti (obrti i ostale samostalne djelatnosti) u posljednjem finansijskom izvještaju manju od 6.500 KM po zaposlenom radniku (prosječan broj radnika u 2024. godini);
- nemaju neizmirenih obaveza po osnovu doprinosa i poreza, zaključno sa krajem prethodnog mjeseca u odnosu na mjesec 2025. godine za koji se isplaćuje plaća;
- čiji su transakcijski računi aktivni;
- koji su očuvali postojeća radna mjesta.
Međutim, oni najbogatiji uvijek nađu načina da dobiju više. Tako je Faktor došao do nezvanične informacije da subvencije dobijaju i oni najbogatiji koji su sebe i svoje uposlenike prijavljivali na minimalac, a među njima su zubari, advokati, kozmetolozi, poslodavci koji vozaju porschee. Najviše takvih sluačjeva je, kaže izvor Faktora, u Tuzlanskom kantonu.
Za sve ove navode Faktor je zatražio odgovor od Vojina Mijatovića, dopredsjednika Vlade FBiH i ministra razvoja, poduzetništva i obrta, koji nam je kazao da je sve transparentno i da Porezna uprava FBiH daje podatke i da se na osnovu njih daju subvencije.
- Odluka je na snazi, sve je transparentno, a kako advokati, zubari i ostali imaju subvencije, to ne znam. Na vama je medijima da to istražite. Vlada je u teškoj poziciji između čekića i nakovnja i tu ne možemo ništa, mi radimo po pravilu, to je bio zahtjev poslodavaca. I mene zanima kako, recimo, jedna zaštitarska firma u Sarajevu dobije subvenciju u iznosu od 120 hiljada KM, ali na vama je novinarima da malo istražujete - kaže ministar Mijatović.
Ono što se iz ovoga da zaključiti da "rupe" u sistemu postoje, ali da nisu novinari ti koji to trebaju i mogu rješavati, čak i kada istraže, nego će vlast očito morati regulisati to pitanje kroz zakone i uredbe.