Nekadašnji rektor Univerziteta u Tuzli Enver Halilović je, kao uvodničar na sesiji
Kruga 99 o temi "Pripravnost za krize u BiH", kazao da su rijetke geostrateške teorijske postavke o početku kraja Zapada, o post-Zapadu, koje su se pojavile nakon evropskog neslaganja s američkim napadom na Irak 2003., sada vrlo rasprostranjene i proširene.
Po njegovim riječima, njihova ilustracija je formiranje dva vojna saveza na zapadnom Balkanu u mjesec dana, savez Hrvatska-Albanija-Kosovo i savez Srbija-Mađarska-Slovačka.
Pripadnost BiH Evropi
- Prikriven rusko-srpski, posebno Ruski, politički interes je prikazati krah i nepostojanje EU na novoj mapi interesne podjele svijeta u povodu američkih unilateralnih mirovnih razgovora o završetku rata u Ukrajini iz kojih Rusija najavljuje sebe kao ratnog pobjednika, američkog povećanja carina na uvoz iz Evrope, američkih zahtjeva prema evropskim zemljama članicama NATO-u za finansiranje svojih oružanih snaga itd. - naveo je Halilović.
Kazao je da se, u novoj viziji preustroja svijeta bez Evrope, "Bosni i Hercegovini natura, direktno ili indirektno, neka neevropska strateška orijentacija".
- S jedne, rusko-srpske strane, Bosni se nameće rusko-kineska, istočna varijanta, napuštanje evropskog puta, a s druge, hrvatske strane, evropski put Bosne uslovljava se novim etnoteritorijalnim izbornim zakonom koji produbljava etničku podjelu FBiH i koji reanimira Herceg Bosnu.
Imajući u vidu, s jedne strane, realne naučne, tehničke, privredne, demografske, geostrateške, kulturne i brojne druge potencijale Evrope koji je čine realno perspektivnom svjetskom silom, a s druge strane, geografsku, historijsku, političku, kulturnu itd. pripadnost Bosne i Hercegovine Evropi, nema nikakve sumnje da za Bosnu i Hercegovinu nije orijentacija niti Rusija-Srbija-Kina, niti etno-teritorijalno podijeljena FBiH, odnosno podijeljena BiH u EU - smatra Halilović.
Po njegovim riječima, u ovom momentu, za BiH je vrlo bitno, ne na koju stranu nove svjetske podjele svijeta će se odlučiti, već koliko kvalitetno, manje kojom brzinom, će se što više, u svakom pogledu, integrirati u nove historijske tokove, pravno političke i društvene vrijednosti Evrope.
BiH u vojnom okruženju suprotstavljenih tabora
Diplomata i publicist Fuad Đidić je kazao da se nalazimo u novim realpolitičkim okolnostima.
- Izvan zemlje su pokrenute inicijative za formiranje dva vojna saveza: "trojna inicijativa" Hrvatske, Albanije i Kosova i, nova "pro-ruska" inicijativa o "vojnom savezu" Srbije, Mađarska, Slovačke i Republike Srpske. Ovi "savezi" predstavljaju prijetnju opstanku BiH i u dobroj mjeri podsjećaju na neko "predratno usklađivanje" po principima golog realizma. BiH se nalazi u vojnom okruženju suprotstavljenih tabora - kazao je Đidić.
Po njegovim riječima, produbljava se nepovjerenje i raste nesigurnost u zemlji.
- NATO i EU, kao ključni globalni garanti opstajanja BiH, učinjeni su manje relevantnim za sigurnost. Naša velika zabrinutost je u tome što ove organizacije ne pokazuju sposobnost da preuzmu punu kontrolu nad ovim savezima u kojima se nalaze njihove članice.
Poruka EUFOR-u, potreban nam je vaš kredibilan dokaz da imate operativnu snagu da pošaljate jasnu i nedvosmislenu poruku Dodiku i njegovim zaštitnicima. Zabrinuti smo da ste neadekvati za obim i stepen postojeće krize. Ili, pak, nemate dovoljno snaga za kredibilnu poruku ili, nemate jasnu politiku. Stanite u Brčko. Dajte nam mentalni prostor za novu viziju zemlje - naveo je Đidić.
Dodao je da predsjednik SNSD-a Milorad Dodik crpi političku snagu iz ovih slabosti kao i iz vojnog saveza sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i saveza sa predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem.
Predsjednik Kruga 99 Adil Kulenović je izjavio da, radikalno suočeni sa obrisima novog svjetskog poretka zasnovanog na snazi oružane sile, puke osionosti u internacionalnim odnosima i pretenzijama u osvajanju tuđih teritorija, na odbacivanju ljudskih prava i reciprociteta u odnosima između suverenih država, čitav svijet se budi iz sna o nepovredivosti državnih granica i mira.
Pripravnost na krize shvatiti kao obavezu
- Nas u BiH ne mogu mimoići turbulencija u svijetu, a posebno Evrope čiji smo prirodni i sastavni dio. Sama Evropska komisija je predstavila strategiju za pripravnost EU-a u slučajevima prirodnih katastrofa, kibernetičkih napada, geopolitičkih kriza. Mi koji smo već u kriznim okolnostima i zbog izazova koje nosi državni udar, moramo odmah poduzeti konkretne korake - kazao je Kulenović.
Dodaje da stanovništvo ne smije bespomoćno strepiti od nadolazećih opasnosti.
- Polazimo od toga da su ograničene mogućnosti djelovanja sa državnog nivoa vlasti zbog političkih blokada, izuzev onoga što je već definisano državnim zakonima. Međutim, sistem pripravnosti građana i institucija u krizama može se i mora uspostavljati i kroz dogradnju postojećeg institucionalnog okvira i djelovanja od općina, kantona ka višim nivoima vlasti.
Pripravnost na krize treba shvatiti kao obavezu i kulturu predupređenja opasnosti - kazao je, između ostalog, Kulenović.