open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Inicijativa građanki/na Mostar
U posljednjih godinu dana okrutno ubijeno još 12 žena u BiH, za utorak najavljeni protesti u nekoliko gradova
AUTOR: Faktor
07.12.2024. u 09:13
get url
text
Ilustracija
Ilustracija
Inicijativa građanki/na Mostar za utorak je najavila proteste u nekoliko bh. gradova pod motom "Niti jedna više", protiv femicida i nasilja nad žena i djevojčicama. 
Protesti će biti održani u Mostaru, Sarajevu, Banjoj Luci, Trebinju, Zenici i Bijeljini. 
- Zašto protestujemo opet i iznova? Zato što je u posljednjih godinu dana u našoj zemlji još  12 žena okrutno ubijeno. Zato što odgovorne institucije još uvijek nisu učinile dovoljno da pooštre kaznenu politiku niti da osiguraju primjenu neophodnih mjera zaštite kako bi se umanjio rizik ponovnog izlaganja žrtava nasilju odnosno spriječilo ono najgore, da budu brutalno ubijene.
Zato što se žene još uvijek ne osjećaju sigurno – u svojim domovima, na radnom mjestu, na ulici. Zato što se upravo radi nepovjerenja u efikasnost pravosudnog sistema, u preko 80 posto slučajeva nasilje u porodici i intimnim vezama nikada ne prijavi. Zato što se time potiče kultura nekažnjivosti i nasilja - saopćili su organizatori.
Istakli su da opet i iznosa zahtijevaju hitnu i djelotvornu reakciju odgovornih institucija na svim nivoima vlasti u BiH.
Najavili su da će tokom protesta ponoviti zahtjeve prema policiji, tužilaštvu, sudovima, izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. 
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.