Javna rasprava o Nacrtu zakona o gasu Federacije Bosne i Hercegovine, održana je danas u Tuzli, a bilo je riječi i o skladištenju ovog energenta na području Tuzle i Tuzlanskog kantona.
Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, kazao je danas da je cilj ovog zakonskog rješenja da regulira distribuciju gasa.
Određivanje cijena
- Transport gasa su veliki autoputevi gasa, a kada se oni izgrade, treba na jednom lokalnom području napraviti distributivnu mrežu do krajnjih potrošača, odnosno građana i privrede. Distribuciju na lokalnom nivou treba provoditi određena firma, javnog ili privatnog karaktera. Da ta firma ne bi proivoljno određivala cijene, ovaj zakon će to regulirati - navodi Lakić.
Kompletan gasni sektor u FBiH trenutno je reguliran uredbom Vlade FBiH, navodi Lakić, što je niži pravni akti i nije dovoljan za ovu oblast.
- Za Tuzlanski kanton veoma je važno razgovarati na temu gasa. Naša privreda vapi za energentom koji ima nižu cijenu u odnosu na trenutne energente, zbog toga mislimo da gas treba da dođe u u TK. BH gas je projektirao sjevernu interkonekciju, ulaz u Orašju, a trasa kroz Posavski kanton ide ka Brčkom, a odatle do TK. Mi planiramo i gasifikaciju jednog bloka u Termoelektrani Tuzla, da bi efikasnije proizvodili električnu energiju - navodi ministar Lakić, koji je, inače, Tuzlak.

Ministar Vedran Lakić
FOTO: J. Bojić
Kada je u pitanju skladištenje gasa na lokalitetu Tetima u Tuzli, odnosno iskorištenim bušotinama Rudnika soli Tuzla, Lakić kaže da će se slušati glas građana, politike i lokalne zajednice i Kantona te da se neće ići protiv ljudi koji tu žive.
Rizik ili ne
- S druge strane, kada pitamo struku apsolutna su uvjeravanja da bilo kakvo skladištenje gasa neće biti rizik po stanovništvo, gdje god je napravljeno. U cijelome svijetu, u Evropi, na desetine skladišta gasa se nalaze čak i centrima gradova. Radit ćemo onako kako budu željeli građani i lokalne zajednice. Mi bez saglasnosti građana bilo kojeg grada u FBiH nećemo kretati niti u jedan proces - navodi Lakić.
On je istakao potrebu za skladištem gasa u FBiH, jer ukoliko ga imamo gas možemo nabavljati u trenutku kada je cijena niska, čuvati ga i koristiti kada je cijena visoka.
- Tako će građanima i privredi gas biti na raspolaganju po najnižim cijenama - zaključio je ministar Lakić.
Safet Husanović iz Tuzlanskog akademskog kluba, koji okuplja istaknute intelektualce iz raznih oblasti, pa i energetike, kaže da su o energetskoj tranziciji održali stručnu tribinu te su zaključili da se u TK treba osigurati fleksibilno i sigurno snabdijevanje energijom.
- Samo u prošloj sezoni grijanja imali smo šest ili sedam ispada u Termoelektrani Tuzla, koja je na izdisaju. Rudnici su na izdisaju, što znači da moramo izvršiti jednu svoubhvatnu rekonstrukciju da bi osigurali dovoljno uglja za Termoelektranu, ali i osigurati alternativne izvore energije poput solarne i gasa - pojašnjava Husanović.

Javna rasprava o gasu u Tuzli
FOTO: J. Bojić
Kada je u pitanju skladištenje gasa Husanović kaže da o tome govori struka, a prepadanje građana je čisti populizam i sprečavanje razvoja Tuzle i TK.
- Za ilustraciju, imamo destine hiljada automobila s gasnim rezervorima koji voze po gradu, imamo 20-ak pumpnih stanica u gradu sa velikim rezervoarima gasa. O eventualnom skladištenju na Tetimi treba da kaže struka, da li je moguće i sigurno. Ono što je sigurno da nam gasna infrastruktura treba i podržavamo da se ona napravi - zaključio je on.
Potrebe privrede
Belma Filipović iz BH Gasa, koji je operator transportnih sistema za gas u FBiH, kaže da će trasa gasovoda biti koncipirana da se približava centrima potrošnje.
- Duž sjeverne interkonecije je velika koncentracija stanovništva, ali i funkcionalnih industrijskih zona i postrojenja za proizvodnju električne energije. Kada je u pitanju skladište gasa na Tetimi postoje studije iz 1986. i 2001. godine i te je studije potrebno ažurirati da bi se donijele konačne odluke - kaže Belma Filipović.

Belma Filipović
FOTO: J. Bojić
Predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzla Nedret Kikanović istakao je da su privrednici za jeftiniji energent, a gas je sigurno takav.
- Sjeverni plinski koridor je potreban privredi TK, koja će s tim dobiti konkurentnost - naveo je Kikanović.
I dok se struka ne iznosi argumente protiv, a privreda traži spajanje na gasnu infrastrukturu, lokalne vlasti u Tuzli, oštro se protive skladištenju gasa na Tetimi.
To je nedavno istakao i gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić.
- Jasno i odlučno poručujemo: Podzemno skladište plina u Tetimi neće biti relizirano. Područje Tetime je tektonski nestabilno. Iskorištene bušotine soli u Tuzli nisu sigurne za skladištenje gasa. Ne postoji sigurna udaljenost od kuća, komunalne infrastrukture i objekata. Ovakav projekat je tempirana bomba — direktna prijetnja svima nama - poručio je Lugavić.