Glasovima zastupnika vladajuće koalicije,
Narodna skupština RS-a danas je usvojila Zakon o finansiranju političkih organizacija. Prijedlog ovog zakona su, po hitnom postupku, u parlamentarnu proceduru uputili zastupnici.
Uslijedio je nakon odluke visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta da zabrani finansiranje iz budžeta SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj (US). Zakonom se predviđa ukidanje finansiranja stranaka u RS-u iz budžeta ovog entiteta.
Isti zakonski prijedlog je u skupštinsku proceduru upućen i prošle sedmice, ali mu tada SNSD-ovi koalicioni partneri nisu dali punu podršku pa nije ni uvršten na dnevni red. Iako koalicija oko SNSD-a ima ukupno 52 zastupnika, "za" je tada glasalo 40 zastupnika.
Bez iznenađenja ovog puta
Ovog puta nije bilo iznenađenja na glasanju, i zakon je usvojen sa 48 glasova.
Amandmana nije bilo, a zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku RS-a.
Opozicija je danas ranije oštro kritikovala ovaj zakon, uz ocjenu da je sporan i sa političkog i sa pravnog osnova, da se njime ukida višestranački sistem i demokratija, da je anticivilizacijski, nečastan, svojevernokorejski, kao i da će utjecati samo na opozicione partije jer će vladajuće nastaviti da izvlače novac preko javnih preduzeća kojima rukovode.
U spornom zakonu o finansiranju političkih stranaka RS-a navodi se da politička organizacija može da se finansira iz članarina, dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica, izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organizovanja svojih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije i dobiti privrednog društva koje je u vlasništvu političke organizacije.
Precizirano je da se privredno društvo može baviti samo djelatnošću u vezi sa kulturom ili izdavačkom djelatnošću.
Isplate iz entitetskog budžeta
U članu 7 se regulišu isplate iz entitetskog budžeta za rad zastupničkih i odborničkih klubova.
Istaknuto je da se sredstva za finansiranje rada zastupničkih, delegatskih, odnosno odborničkih klubova i grupa dodjeljuju radi pokrića paušalnih troškova za rad u izbornim jedinicama, putnih troškova, troškova nabavke materijala, zatim smještaja i ishrane zastupnika, delegata, odnosno odbornika...
- Finansijska sredstva za pokriće troškova u djelokrugu nadležnosti Narodne skupštine i Vijeća naroda osiguravaju se u budžetu RS-a, a u djelokrugu nadležnosti jedinica lokalne samouprave u njihovim budžetima – navedeno je u ovom zakonskom prijedlogu.
Dodaje se i da je Izborna komisija RS-a nadležna za provođenje odredbi ovog zakona.