Vlada RS-a razmatrala je na današnjoj sjednici političko-sigurnosnu situaciju nakon zahtjeva Suda Bosne i Hercegovine za raspisivanjem Interpol potjernice za predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i predsjednikom skupštine tog entiteta Nenadom Stevandićem.
Iz Vlade RS-a ocjenjuju da se "ovim aktivnostima nastavlja politički progon institucija RS-a, predsjednika RS-a, predsjednika Narodne skupštine te Vlade, kao i obračun i zloupotreba prava u političke svrhe kako bi se onemogućio rad i funkcionisanje Vlade RS-a.
- Predmet političkog progona je i nekoliko ministara s ciljem da se onemogući rad i funkcionisanje Vlade RS-a - saopćeno je danas.
Navode i da je u članu 3. Statuta Interpola definisano da se "u organizaciji strogo zabranjuje bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu".
- Iz svega je jasno da se radi o političkom obračunu sa institucijama RS-a od vanustavnih pravosudnih institucija BiH i očekujemo da će u skladu sa tim i u skladu sa svojim statutom centrala Interpola u Lyonu odbaciti ovakav zahtjev ili prijedlog kancelarije Interpola u Sarajevu, a po zahtjevu Suda BiH - saopćili su iz Vlade RS-a.
Ocjenjuju da je "grubo nasrtanje na institucije RS-a i njene predstavnike proizvelo najveću postdejtonsku ustavnopravnu krizu u BiH", a svemu je, smatraju, doprinijelo nametanje odluka i izmjene na Кrivični zakon BiH visokog predstavnika u BiH. Izlazak iz ove krize vide u poništavanju odluka Christiana Schmidta.