open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Iz Zavoda se obratili javnosti
Zaraza hara od aprila, svi šutjeli do danas: Dvije godine u Sarajevu nije bilo deratizacije, sad imamo to što imamo
Istakla je kako gradski vodovod ne može biti izvor leptospiroze.
AUTOR: Am. S.
23.05.2025. u 13:09
get url
text
FOTO: Damir Hodžić
Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo održao je danas konferenciju za medije povodom pojave leptospiroze u Sarajevu, nakon što su mediji izvijestili o pojavi ove bolesti koju prenose glodari.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo KS Zlatan Hamza istakao je da pažljivo prate i analiziraju sve prijavljene slučajeve.
- Naš primarni cilj je zaštita zdravlja građana. Ono što je najvažnije, pozivam građane da ostanu smireni, nema mjesta panici i molimo ih da prate zvanične preporuke nadležnih institucija – poručio je.
Prim. dr. Anisa Bajramović, rukovodilac Radne jedinice za epidemiologiju pri Zavodu za javno zdravstvo KS, navela je:
- Ovo oboljenje ne podliježe epidemiološkom anketiranju. Da ne bi došlo do epidemije, važno je da se primjenjuje program obavezne sistematske preventivne deratizacije koji je propisan. Podrazumijevaju da se dva puta u toku godine obavlja obavezna sistemska deratizacija, u proljeće i jesen. Ako se uspješno provodi svake godine svodi glodare na biološki prihvatljiv nivo. Ovdje se deslio da Kanton Sarajevo cijele dvije godine nije obavio deratizaciju. Sada imamo ovo što imamo - navela je Bajramović.
Anisa Bajramović
FOTO:
Damir Hodžić
1 od 4
left-arrowright-arrow
Istakla je kako gradski vodovod ne može biti izvor leptospiroze.
- Hlor koji se nalazi u vodi ubija leptospirozu istog momenta. Isključujemo je kao izvor zaraze. Ja sam 29. aprila dobila poziv od doktorice iz aerodromskog naselja koja je primijetila da se u posljednjih mjesec dana u toj ambulanti grupišu pacijenti koji imaju simptome visoke temperature sa groznicom praćenom malaksalošću - govori dr. Bajramović.
Obavijestila je Infektivnu kliniku i domove zdravlja.
- Nakon 15-ak dana, 15.05. dobijamo prve tri laboratorijske potvrde – kazala je dodajući da nijedan slučaj nije bio težak.
Govorila je i o tome šta su do sada poduzeli.
- Istovremeno je početkom maja počela i deratizacija. Završena je uglavnom prva faza. Naložili smo pojačavanje korektivnih mjera. Dali smo preporuku inspekciji da provjere pijace, sve stambene objekte na teritoriji Općine Novi Grad, da se vidi da li upravitelji obavljaju deratizaciju. Našim nadzorom godinama unazad smo utvrdili da većina stambenih objekata ne radi deratizaciju, obično nemaju novaca. Sami ste svjedoci da se ni trava nije kosila. Smeće se mora redovno odvoziti. Mora se voditi računa o higijeni okoliša stambenog i javnih površina - pojasnila je.
Kaže i kako su uvidjeli da nema neki poseban izvor zaraze.
- Nadamo se u narednih 15 do 30 dana deratizacija koja se obavlja imati efekta - rekla je.
Direktor Zavoda kazao je i da tenderi prave najveći problem.
- Još jedna informacija, paralaleno sa ovom sistematskom deratizacijom trebalo je izvršiti i deratizaciju kanalizacione mreže, ali tender je pao. Na području KS, malo, malo pa naiđemo na smeće. Životinje raznose, ljudi bacaju. Ja živim za dan kad ćemo kao u Njemačkoj, komšija kada baci veknu hljeba kroz prozor da nahrani golubove, a to odnesu pacovi, komšija da će ga prijaviti, a ne okrenuti glavu - rekao je Hamza.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.