U toku je zasjedanje Skupštine Kantona Sarajevo na kojoj bi, između ostalog, trebalo da se raspravlja i o budžetu, ali se rasprava odužila na Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice. I pored kritike opozicije većinom glasova je odlučeno da se o ovom zakonskom prijedlogu raspravlja po skraćenom postupku.
Žustra rasprava vodila se u sali Skupštine Kantona Sarajevo zbog ovog prijedloga zakona gdje je predložena skraćena procedura. Naime vladajuća Trojka odlučila je da smanji porodiljske naknade u Kantonu Sarajevo, te je ovaj prijedlog uputila po skraćenoj proceduri.
Mahir Dević, zastupnik SDA imao je niz primjedbi na skraćenu proceduru, tražeći da se o ovome raspravlja u redovnoj proceduri.
Jelena Pekić, zamjenica predsjedavajućeg Skupštine KS iz SDP-a, kazala je da je "kolega Dević malo nervozan", na što joj je Dević odgovorio da nema potrebe da govori da je neko nervozan, jer toga nema, "posebno u ramazanu".
- Vi ste novi ovdje i nemate iskustva oko donošenja zakona, u ovom prijedlogu zakona ne postoji ni jedan element da se ovakav zakon usvaja po skraćenom postupku, osim razloga što ste bankrotirali, (Vlada KS, op. a.) pa ne možete isplatiti porodiljama davanja. Ovaj zakon je sistemski zakon, on oduzima ili daje prava i takve stvari se ne rade po skraćenoj proceduri - replicirao je Dević.
Davor Čičić replicirao je rekavši da o prijedlogu o skraćenom postupku odlučuje Skupština, ako Skupština to ne prihvati, o ovom prijedlogu će se raspravljati kao o Nacrtu.
Faruk Selmanović, zastupnik SDA, kazao je da diskusije pokazuju koliko je ovaj zakon važan za građane KS.
- Moramo voditi računa o društvenim posljedicama ovog zakona. Ovakav zakon ima dalekosežne posljedice za porodilje i ne može ići po skraćenom postupku. Kad jednom nekoga uvedete u pravo, vrlo teško je oduzimati ta prava. Apelujem da se ovaj zakon vrati u redovnu proceduru. Izmjene ovog zakona mogu imati posljedice na pronatalitetne politike - kazao je Selmanović.
Albin Zuhrić, zastupnik Demokratske fronte, kaže da se ne bi složio sa kolegama iz SDA i Stranke za BiH, te dodao da "moje pitanje je zašto mi ne možemo u ovoj skraćenoj proceduri podnositi amandmane koje imamo pravo predlagati kada se raspravlja o Prijedlogu".
- Zašto nismo dobili mogućnost da nam se da četiri dana prije sjednice da podnosimo amandmane - pitao je Zuhrić.
Elvedin Okerić, predsjedavajući Skupštine KS, rekao je da, kada je u pitanju pokretanje redovne i hitne procedure, postoji propisano da se mogu podnositi amandmani, međutim u članu 158. ne postoji mogućnost podnošenja amandmana u skraćenoj proceduri.
Usvojen je i dnevni red današnje sjednice.