Redakciji Faktor prošle sedmice obratilo se nekoliko pacijentica navodeći kako se u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) pojavila opasna infekcija zbog koje je, kako dalje navode, pet beba hospitalizirano.
Pacijentice dodaju da je riječ o tzv. interhospitalnoj infekciji.
Kako bi provjerili navode pacijentica, novinarka Faktora je prošlog ponedjeljka (24. februar) pismenim putem zatražila odgovor od menadžmenta KCUS-a.
Međutim, kako nismo dobili odgovor, upit sa istim sadržajem ponovo smo proslijedili u ponedjeljak, 3. marta, te od jučer nekoliko puta pozvali kabinet vršiteljice dužnosti generalne direktorice KCUS-a prof. dr. Hajriju Maksić sa namjerom da se informišemo da li ćemo dobiti odgovor.
Sekretarica koja se javljala na telefon jučer je kazala da je direktorica na sastanku, da je prof. Maksić rekla da će odgovoriti, ali odgovor do objavljivanja teksta nije stigao.
Intrahospitalna infekcija (IHI) se definira kao bolest koja se razvila nakon 48 sati boravka u bolnici, a nije postojala, niti je bila u fazi inkubacije u momentu prijema radi ispitivanja i / ili liječenja.
Procjenjuje se da se bolničke infekcije javljaju kod pet do 10 posto hospitaliziranih bolesnika.
Učestalost i tipovi interhospitalne infekcije nesumnjivo zavise od mnogih faktora: profila bolnice, imunološkog stanja oboljelih, bolničke higijene, obučenosti personala, usvojene ili neusovojene doktrine primjena antibiotika u preventivne i kurativne svrhe...
Njihova pojava komplikuje tok i ishod osnovnog oboljenja (povećava morbiditet i mortalitet), produžava vrijeme liječenja i znatno povećava materijalne troškove.
Izazivači interhospitalne infekcije mogu biti gotovi svi mikroogranizmi: bakterije, virusi, gljivice i paraziti.