Bivši državni tužilac Dubravko Čampara prošle sedmice podnio je Regionalnoj advokatskoj komori Sarajevo zahtjev za upis na spisak advokata.
Zahtjev je kako saznajemo podnio u ponedjeljak, a već u utorak u Komoru je stigao dopis sarajevskog advokata Damir Beglerovića, u kojem ih on obavještava o činjenicama na osnovu kojih tvrdi da Čampara nije dostojan da bude upisan u spisak advokata.
Napad u "Pravdi"
Naime, prema dopisu koji je Komori uputio advokat Beglerović, bivši državni tužilac Čampara godinama je skrivao iskaz u kojem je Darko Ostojić priznao da je pokušao ubiti sarajevskog advokata Senada Krehu.
Beglerović je potvrdio Faktoru da je uputio ovaj dopis, kao punomoćnik advokata Krehe, koji je godinama bio predsjednik Regionalne advokatske komore Sarajevo, kao i dugogodišnji član Upravnog odbora Komore.

Damir Beglerović
FOTO: Faktor
Advokata Krehu je u septembru 2011. godine u kafiću "Pravda" u Radićevoj ulici u Sarajevu pokušala ubiti tada nepoznata osoba. Napadač mu je prišao s pištoljem, koji je na njegovu sreću zatajio, da bi ga zatim udario snažno drškom pištolja po glavi i pobjegao.
Naredbu o sprovođenju istrage tada je donijelo sarajevsko Kantonalno tužilaštvo, da bi se dvije godine kasnije pripadnicima SIPA-e predao Darka Ostojić, osumnjičeni za pokušaj ubistva advokata Krehe. SIPA je, nekoliko dana prije toga Tužilaštvu BiH dostavila izvještaj protiv Bojana Cvijana (bivši pripadnik SIPA-e, pravomoćno osuđen na 20 godina zatvora u predmetu
"Lutka"), Dragana Obućine (također osuđen u istom predmetu na osam godina) i Darka Ostojića zbog pokušaja ubistva Krehe.
Gdje je završila izjava
Prema onome što je Komori dostavio Krehin advokat Beglerović, Ostojić je tada u Tužilaštvu BiH, pred postupajućim tužiocem Dubravkom Čamparom, priznao da je on bio napadač na Krehu, a po nalogu Bojana Cvijana.
Predmet o pokušaju ubistva advokata Krehe iz Tužilaštva BiH vraćen je u nadležnost Tužilaštva KS u augustu 2023. godine.
- Po saznanju da u spisu Tužilaštva BiH postoji izjava osumnjičenog Ostojić Darka koji je u prisustvu branioca dana 18. novembra 2013. godine priznao izvršenje krivičnog djela, podnesen je zahtjev za dostavu informacija kako Tužilaštvu BiH, tako i Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo.
Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo je dostavilo obavijest da im Tužilaštvo BiH nikada nije dostavilo takvu izjavu, te je od oštećenog tražena dostava iste.
Informacijom Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo od 15. decembra 2023. godine je vidljivo da je Kantonalno Tužilaštvo KS u 2023. godini kao posljednju radnju koju su izvršili, pribavilo zapisnik o ispitivanju osumnjičenog Ostojić Darka od dana 18. novembra 2013. godine sa CD-om.
Imajući u vidu sve navedeno, evidentno je da je gospodin Čampara Dubravko, iz sebi znanih razloga, uklonio izjavu o ispitivanju osumnjičenog u gore navedenom predmetu, te je takve dokaze dostavio tek na traženje Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, a po nastupanju relativne zastare, sve kako bi zaštitio osumnjičenog.
Svojim radnjama je očigledno postupio protivno interesu advokature i interesu čana Regionalne advokatske komore Sarajevo, te zbog svojih radnji nije dostojan obavljati advokatsku djelatnost - navedeno je u pismu dostavljenom Regionalnoj advokatskoj komori Sarajevo.
Darko Ostojić, dakle, iako uhapšen i ispitan, nikad nije procesuiran za napad na advokata Krehu. Prema određenim informacijama on se već duže vrijeme nalazi u inostranstvu, u jednoj od evropskih zemalja.
Ima li posla za Tužilaštvo
Komora je, prema nezvaničnim informacijama, u četvrtak trebala odlučivati o upisu Dubravka Čampare u imenik advokata, ali je ta tačka skinuta s dnevnog reda, jer, navodno, njegova prijava nije bila uredno popunjena.
Podsjetimo, protiv tužioca Čampare podnesena je disiplinska prijava, a Tužilaštvo BiH je pokrenulo i određene predistražne radnje kako bi se utvrdilo da li u njegovom postupanju u predmetu "Milorad Dodik i drugi" ima elemenata krivičnog djela. Na Tužilaštvu je sad da po službenoj dužnosti ispita šta se tačno dogodilo i u ovom slučaju.