Sud Bosne i Hercegovine odredio je privremenu mjeru osiguranja imovine vrijedne 3,4 miliona KM četverici osumnjičenih koji su hapšeni u oktobru prošle godine u akciji "Vertigo" zbog organizovanog kriminala.
Kako saznajemo, imovina je privremeno zaplijenjena osumnjičenima Nevenu Neškoviću, Mladenu Popoviću, Saši Đukiću i Dariu Taškovu.
- Sud BiH odredio je privremenu mjeru osiguranja – zabrane otuđenja i opterećenja nepokretnosti ili stvarnih prava upisanih na nepokretnosti i izricanja privremene mjere zabrane vlasniku ili drugoj osobi na koje je imovina prenesena da je otuđi, sakrije, optereti ili raspolaže pokretnom imovinom ukupne vrijednosti 3.409.971 КM – saopćeno je danas iz MUP-a RS-a.
Radi se o imovini Mladena Popovića i sa njim povezanih osoba u ukupnoj vrijednosti od 1.004.971 КM, zatim Nevena Neškovića i sa njim povezanim osobama vrijednoj 2.305.000 КM, Saše Đukića vrijednoj 40.000 КM i Daria Taškova u vrijednosti 60.000 КM.
- Službenici Uprave kriminalističke policije MUP-a RS-a su sproveli finansijsku istragu po nalogu Tužilaštva Bosne i Hercegovine, a zbog sumnje da su četverica osumnjičenih počinili krivična djela organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima neovlašteni promet opojnim drogama, krijumčarenje osoba, organizovanje grupe ili udruženja za izvršenje krivičnog djela krijumčarenje migranata i pranje novca, protiv kojih je uprava za organizovani i teški kriminalitet podnijela izvještaje u aprilu i oktorbu 2024. godine – istakli su u MUP-u RS-a.
U sklopu ranije istrage u predmetu "Vertigo", u kojoj je uhapšeno više osoba, prikupljena su saznanja da članovi kriminalne grupe izvršili preprodaju 40 kilograma marihuane, 1.000 tableta ekstazija i 300 grama kokaina.
Sumnja se i da su krijumčarili najmanje 1.400 osoba, ilegalnih migranata porijeklom iz Pakistana, Afganistana, Indije, Eritreje, kao i državljana Kine, na način da su ilegalne migrante na područje Hrvatske prebacivali čamcima preko rijeke Une ili u specijalno izređenim prostorima tzv. "štekovima" vozila te ih dalje vozilima ili kamionima prebacivali na područje Italije koja je bila krajnja destinacija migranata.
Jedan od osumnjičenih, Neven Nešković (42) iz Banje Luke je hapšen i ranije. U februaru 2011. godine je utvrđeno da je za njim Interpol Srbije raspisao potjernicu, ali je nakon saslušanja pušten na slobodu, jer osim državljanstva Srbije ima i državljanstvo BiH, pa ga nije bilo moguće izručiti na osnovu sporazuma o ekstradiciji.
Također, hapšen je u RS-u i 2020. godine u akciji "Eskort", a kada je pronađeno više od kilogram nepoznate bijele praškaste materije, određena količina kokaina i novac, a sudilo mu se i u Srbiji zbog razbojništava, ali je oslobođen optužbi.