U jesen se mnogima od nas učini kao da kosa krene pojačano opadati. Iako ste možda pomislili da je to slučajnost, postoji naučno objašnjenje za ovaj sezonski fenomen.
Prvo, važno je razumjeti ciklus rasta kose. Kosa prolazi kroz tri osnovne faze: fazu rasta (anagen), fazu prelaska (katagen) i fazu mirovanja (telogen). Svaki dan, prosječno gubimo između 50 i 100 vlasi, što je sasvim prirodan proces. Ljeti često primjećujemo manji gubitak zato što oko 10 posto naše kose tada ulazi u fazu mirovanja. Zbog toga će upravo te vlasi opadati 100 dana kasnije, tokom jeseni, često sredinom oktobra ili u novembru.
Također, švedski naučnici su potvrdili kako kosa u jesen češće opada jer ljeti raste više kose kako bi se vlasište zaštitilo od sunca i ultraljubičastog zračenja, pa dolaskom jeseni dodatan rast više nije potreban i samim time kosa kreće ispadati.
Kako jesen napreduje, dani postaju kraći, a noći duže. To smanjuje količinu prirodne svjetlosti kojoj smo izloženi. Manje svjetla znači manje vitamina D, koji je važan za zdrav rast kose.
Nedostatak vitamina D može usporiti rast kose i uzrokovati njeno pojačano opadanje.
Pad temperature u jesen može dovesti do suhog zraka što utječe na hidrataciju kose i vlasišta. Suho vlasište dovodi do lomljenja i opadanja kose. Dodatno, tretiranje kose uređajima za oblikovanje na visokim temperaturama (pegla, fen, figaro..) može još jače isušiti kosu, čineći je krhkom, lomljivom i podložnom opadanju.
Promjene u sezonskoj prehrani također mogu igrati ulogu u pojačanom opadanju kose. Ljeti jedemo više svježeg voća i povrća, dok se u jesen zbog smanjenja izbora svježih namirnica naša prehrana može promijeniti, a kao posljedica će manjak određenih hranjivih tvari negativno utjecati na rast i kvalitetu kose.
Pobrinite se da vaša prehrana i dalje bude raznolika, bogata voćem i povrćem. Izbjegavajte tretiranje kose agresivnim preparatima i izlaganje visokim temperaturama. Smanjite stres i prakticirajte tehnike opuštanja.