navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Pokazalo istraživanje

Svi ga imamo kod kuće: Ovaj se prirodni antibiotik pokazao odličnim u regulaciji šećera, visokog pritiska i holesterola

Ovo istraživanje još je jedan dokaz o tome koliko je prehrana važan saveznik kvalitete našeg zdravlja i još jedan razlog da već u sljedeći obrok uključite bijeli luk

AUTOR: Jutarnji.hr
Objavljeno: 04.07.2024. u 14:08
get url
text
Ako još uvijek dvojite zbog intenzivnog mirisa koji poslije ostavlja, možda baš zbog sljedećih saznanja bijelom luku ćete ipak pružiti priliku. Naime, ovaj prirodni antibiotik kako ga ljubitelji vole nazivati zbog antioksidativnog spoja alicina koji sadrži u sebi, pokazao se ne samo odličnim saveznikom našeg imunog sistema te ozbiljnim borcem protiv visokog pritiska, već i dobrim stabilizatorom kad je u pitanju šećer u krvi, holesterol i crijevni mikrobiom.
U službi zdravlja
Pokazalo je to nedavno istraživanje objavljeno u časopisu Nutrients, a koje su meta-analizom proveli istraživači sa Univerziteta Southeast i Xizang Minzu u Kini.
Glukoza i lipidi ključni su hranjivi sastojci koji, između ostalog, našem tijelu osiguravaju energiju. Zbog brojnih životnih disbalansa poput rigoroznih dijeta, konzumacije alkohola ili nedovoljnog kretanja, potencijalno možemo narušiti balans glukoze i lipida i tako povećati rizik od raznih zdravstvenih tegoba.
- Poremećaji metabolizma glukoze i lipida mogu dovesti do niza hroničnih bolesti, uključujući aterosklerozu, dijabetes i bolest masne jetre - navode istraživači u objavljenom radu nadalje objašnjavajući kako se bijeli luk još u drevnim vremenima povezivao s dobrim zdravljem, a prethodno je bio povezan s regulacijom lipida, kao i s razinom glukoze u izoliranim studijama.
Napravljenom meta-analizom utvrđeno je da oni koji su uključili bijeli luk u svoju prehranu, dugoročno imaju bolje vrijednosti glukoze u krvi te više dobrog holesterola (HDL), a manje onog lošeg (LDL) te kako navode, čini se da to nije utjecalo na nivoe triglicerida.
Pokusi obuhvaćeni meta-analizom trajali su od tri sedmice do godinu dana i uključivali su studije u kojima se koristilo nekoliko različitih oblika bijelog luka: sirovi bijeli luk, stari ekstrakt bijelog luka i tablete bijelog luka u prahu.
Unatoč tome što rezultati nisu dovoljno sveobuhvatni da dokažu izravan uzrok i posljedicu, drugim riječima da možemo samo žvakanjem više bijelog luka direktno smanjiti rizik od srčanih bolesti, istraživači ipak sugerišu da ova moćna biljka zaista može biti odlična za održavanjem dobrog nivoa glukoze i lipida.
Ovo istraživanje još je jedan dokaz o tome koliko je prehrana važan saveznik kvalitete našeg zdravlja i još jedan razlog da već u sljedeći obrok uključite bijeli luk, piše Jutarnji.hr
POVEZANO