Konobari, trgovci, kuhari, stolari, obućari, bravari, medicinski tehničari, zavarivači, tesari, pekari, vozači kamiona, mesari, obućari i zidari našli su se na listi onih za koje su poslodavci najčešće prijavljivali probleme sa zapošljavanjem, a najčešći razlog koji je zadavao muke jeste nedostatak kadra sa traženim zanimanjem.
Pokazuju to podaci istraživanja Zavoda za zapošljavanje bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), a od ukupnog broja ispitanih poslodavaca, njih čak 40,5 posto imalo je poteškoće prilikom zapošljavanja, pišu
Nezavisne novine.
- Najčešći razlozi zbog kojih su poslodavci imali poteškoće prilikom zapošljavanja su nedostatak kadra sa traženim zanimanjem, nezainteresovanost pojedinaca za rad na konkretnom radnom mjestu, nedostatak kadra s odgovarajućim radnim iskustvom, nedostatak kadra sa stručnim znanjem i vještinama potrebnim za radno mjesto, kao i nezadovoljstvo kandidata ponuđenom visinom plaće - navode iz ZZZRS.
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca RS-a, kazao je "da je u proteklom periodu zabilježen odliv radne snage prema svim zemljama zapadne Evrope".
- Upravo smo došli u jaz gdje je kvalifikovana radna snaga upravo ono što nam najviše nedostaje, ali moram napomenuti da nam na tržištu rada nedostaje i značajno inženjerskog kadra i nekvalifikovane radne snage - kaže Škrebić.
Jedan od problema jeste i upisna politika u srednje škole, a kako objašnjava Škrebić, proces reforme srednjoškolskog obrazovanja je nešto što mora imati bržu dinamiku i kaže da rezultate ne možemo očekivati tako brzo.
- Međutim, ono što je realan problem o kojem donekle na neki način i ne razmišljamo jeste da škole, kada šalju zahtjeve u vezi s upisnom politikom, šalju uglavnom kombinacije škola za koje su oni u mogućnosti organizovati nastavu zbog nastavnog osoblja, opremljenosti kabineta i tako dalje - navodi Škrebić.
Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS-a "HoReCa", kaže "da je do takve situacije dovelo puno faktora, među kojima je i upisna politika u srednje škole, atraktivnost bavljenja tim poslovima, kao i odlazak radnika na sezone".
- To je težak posao, rad sa ljudima, rad u smjenama, rade se praznici... Kada se svi odmaraju, mi radimo. Da bi se bavio čovjek tom profesijom, potrebno je puno ljubavi. Sve je manje ljubavi, sve je samo gledanje interesa, pa mnogi nađu druga zanimanja koja su im na neki način prihvatljivija. Također, sezonski rad, odlazak u Crnu Goru i Hrvatsku u ljetnim mjesecima je isto jedan od velikih problema. Sigurno je da će nam i ove godine veliki broj radnika otići. Treća stvar, možda je, kada je bilo radnika, bio pogrešan odnos prema njima - naveo je Kurtinović.
Lazo Šešić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore RS-a, ističe da su glavni problem male plaće, zbog čega mlade zanatlije obično odlaze vani.
- Nije da mi nemamo školovanog kadra, ali oni kada završe, ovdje se malo zadrže, godinu ili dvije, i odlaze vani. Kada odu, jedni druge povlače. Kada sam razgovarao s njima, kažu da idu da zarade. Oni tamo rade, a ne troše. Kada to ostvare, obično planiraju da se vrate ovdje. Naši ljudi, kada ovdje završe zanate, mogu raditi bilo gdje u svijetu - rekao je Šešić.