Fiskalna situacija u cijeloj BiH se pogoršava, a od vlasti ne dolaze nikakvi signali da žele pokrenuti razgovore o aranžmanu s Međunarodnim monetarnim fondom, rekao je u intervjuu za "Nezavisne novine" rezidentni predstavnik te institucije u BiH Andreas Tudyka.
On je kazao da bi vlasti oba entiteta trebale rezati troškove jer se deficit povećava i postoji opasnost da ne bude mogućnosti da se servisiraju dugovi.
Prema procjeni MMF-a, u fiskalne probleme je prvo zapala Republika Srpska, dok je Federacija čak imala i suficit, ali prije otprilike dvije godine situacija se počela pogoršavati i u Federaciji, i sada su, kako kaže, oba entiteta u istom problemu.
Iako se, kako ističe, ne miješaju u unutrašnje odnose u BiH, upozoravaju na lošu političku situaciju u zemlji.
- Trenutna politička situacija nije pogodna za ekonomski rast i sprovođenje reformi. A ako se tenzije nastave, ti izgledi će biti slabiji - rekao je Tudyka.
On je kazao da se trenutno njihovi savjeti odnose na fiskalni sektor jer su uočili da se prije otprilike godinu pojavio fiskalni deficit u oba entiteta, koji nastavlja da raste.
- Sada te deficite morate da finansirate, uz postojeće dugove koje morate da servisirate. Kada ne zarađujete dovoljno da pokrijete rashode, morate dizati pozajmice. Što su vam rashodi veći, vremenom morate da pozajmljujete sve više. Mi brinemo da ako se to nastavi, doći ćete u situaciju da nećete moći više da pozajmljujete. Bit će sve teže i teže i neće biti dovoljno novca, što će dovesti do krize - naveo je.
Upitan šta je tačno dovelo do toga, pojasnio je "kako ovdje treba napraviiti razliku između entiteta".
- Prije otprilike dvije-tri godine Federacija je bila u boljoj fiskalnoj poziciji, čak su imali suficit. Republika Srpska je već tada imala deficit. Prošle godine se situacija promijenila i sada oba entiteta imaju rastuće deficite, fiskalna situacija u cijeloj zemlji se značajno pogoršala - rekao je Tudyka.
Cijeli razgovor možete pročitati
ovdje.