Koksno hemijski kombinat d.d. Lukavac (KHK) u stečaju nije uspio prodati 49 posto udjela u kompaniji Koksara d.o.o. Lukavac, ranije poznatoj pod nazivom GIKIL (Global ispat koksna industrija Lukavac).
Bezuspješno nadmetanje
Usmeno javno nadmetanje održano je prošlog mjeseca, a prema riječima stečajnog upravnika KHK Hajrudina Kunalića, niko se nije javio.
Cijena u prvom krugu prodaje iznosila je 52.177.244,70 KM, što je 70 posto procijenjene vrijednosti, odnosno uplaćenog kapitala, koji iznosi 74.538.921 KM.
- Uslijedit će nova prodaja krajem augusta, a sada će cijena biti otprilike 37 miliona KM, što je 50 posto od uplaćenog kapitala. Tako je precizirano Zakonom o izvršnom postupku FBiH. Ukoliko prodaja bude uspješna 37 miliona KM dovoljno je da se namire svi povjerioci u stečajnom postupku - kaže Kunalić za Faktor.
Uprava Koksare sada upravlja udjelom od 51 posto u ovoj kompaniji, a tako će biti dok se ne okonča postupak međunarodne arbitraže koju je pokrenuo Pramod Mittal, bivši predsjednik Nadzornog odbora GIKIL-a.
Problemi s Indijcima
Podsjećamo, GIKIL (današnja Koksara) nastao je tako što je Vlada TK 2003. godine, u ime državne kompanije KHK, potpisala ugovor o strateškom partnerstvu sa GSHL-om Indijca Pramoda Mittala i dala im na upravljanje svoj udio od 67 posto u kompaniji GIKIL, koji je stvoren kao zajednička kompanije KHK, koja je u međuvremenu otišla u stečaj, i Mittalovog GSHL-a.
GSHL je dobio većinska upravljačka prava, a nikada nije ispunio svoje obaveze iz ugovora kada je u pitanju ulaganje u zajedničku kompaniju, dok je KHK sve obaveze po istom osnovu ispunio. Zbog toga je Uprava GIKIL-a isključila GSHL, koji je bio u likvidaciji, iz privrednog društva GIKIL, a u februaru 2020. godine Skupština društva je imenovala novi Nadzorni odbor, a potom je imenovana i nova Uprava u kojoj od tada više nema Mittalovih ljudi.
Također, Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona u januaru 2023. godine optužilo je osam osoba za kriminal u GIKIL-u, a kao vođa grupe označen je Indijac Pramod Mittal. Optužnicom je obuhvaćen period od 2003. do 2019. godine, a optuženi su, između ostalog, za neispunjavanje ugovornih obaveza u GIKIL-u u iznosu od otprilike 45 miliona KM, kao i za nezakonito izvlačenje novca iz GIKIL-a na osnovu eksternih menadžerskih ugovora, čime je protivpravno prisvojeno više od 21 milion KM.
Pored svega toga, ishod arbitražnog postupka je neizvijestan, a ukoliko bude nepovoljan, štetu će platiti država Bosna i Hercegovina.
Vlada TK nudi podršku
Vlada TK danas se upoznala sa informacijom o stanju, poduzetim i trenutnim aktivnostima nadležnih organa u vezi sa pokrenutim arbitražnim postupkom tužioca Pramoda Mittala i drugih protiv Bosne i Hercegovine te zadužila Radnu grupu da traži od Pravobranilaštva BiH informaciju o statusu arbitražnog postupka, poduzetim i trenutnim aktivnostima.
- Vlada TK u svakom slučaju je opredijeljenja da će u započetom arbitražnom postupku Pravobranilaštvu BiH pružiti formalno-pravnu, tehničku i svaku drugu pomoć prema dostavljenim zahtjevima te je u tom smislu zadužila sve kantonalne organe, preduzeća, ustanove i druge institucije da po zahtjevu Radne grupe dostave svu raspoloživu dokumentaciju ukoliko se ista nalazi pod njihovim nadzorom, kao i sve raspoložive informacije relevantne za predmetni postupak - saopćili su danas iz Vlade TK.
Iako je jasno da djeluje u veoma teškim uvjetima, lukavačka Koksara i dalje zapošljava više od 900 ljudi i godinama je među najvećim uvoznicima u Bosni i Hercegovini, a u vrhu je po obimu izvoza.