open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Trener Maribora
Dudić srušio rekord pred novinarima: Odgovorio je Zahoviču i kritičarima
AUTOR: Faktor
13.04.2026. u 16:34
get url
text
FOTO: NK Maribor
Slovenci ne bilježe takve podatke, ali vjeruju da je bosanskohercegovački trener Feđa Dudić postavio rekord u tamošnjem klupskom fudbalu kada je riječ o dužini jednog odgovora.
Sarajlija je želio pojasniti šta je mislio kada je nakon poraza u Celju rekao da su mu vlasnici Maribora kao cilj za ovu sezonu postavili osvajanje drugog mjesta.
Zbog toga je Dudić postao meta brojnih stručnjaka, proslavljeni Zlatko Zahovič rekao je da bh. trener ne bi imao mjesta u autobusu da je on sportski direktor. Ali, Zahovič nije sportski direktor, Dudić je trener i danas je opsežno govorio o tome kako danas gleda na svoju izjavu.
Dudić je u šestominutnom govoru do detalja pokušao objasniti šta je mislio kada je rekao to što je rekao.

Znam šta sam mislio

- Drago mi je što ste mi postavili to pitanje. Vaš kolega je u Celju postavio pitanje da li se brinem za svoj posao. I onda sam jednostavno govorio o hronologiji mog dolaska. Na to sam ciljao. Ne da mi je neko to rekao. Mi se ovdje uvijek uhvatimo za jednu riječ. Nisam gledao tu konferenciju za medije, ne znam tačno šta sam rekao, ali znam šta sam mislio.
- U trenutku kada sam došao, kada je iza nas bila već skoro trećina prvenstva, odigrano je već 10 kola, jasno je da niko ne može postaviti novom treneru imperativ da mora biti prvak, kada već zaostaje 11 bodova i kada je iza njega 10 kola. Budimo realni. O tome sam govorio. Kako sam to izgovorio, možda je bilo pogrešno, ali uhvatili ste se za tu frazu "drugo mjesto", započeo je svoj opširan odgovor Dudić.
Potom je prešao na konkretne stvari, upitavši kako Maribor igra svaku utakmicu?
- Igra li Maribor s previše respekta prema bilo kome? Igra li Maribor fudbal kakav igraju ekipe koje su zadovoljne drugim mjestom? Jesmo li mi otišli u Celje, postavili se u odbranu i čekali 0:0 da bismo dobili dodatni bod prednosti u odnosu na treći Koper? Jesmo li na bilo kojoj utakmici čekali protivnika na našoj polovini i tako pokazali previše poštovanja?
- Hajde da govorimo o djelima, a ne o riječima. O tome šta je Feđa rekao, da li je pogriješio, šta je mislio... Hajde da govorimo o djelima, riječi su... Igračima uvijek kažem: riječi su jedno, djela su nešto drugo. Vi meni obećate da ćete odraditi zadatak u defanzivi koji sam vam dao, a onda na utakmici pet puta pustite svog igrača da ode u napad. Pa čekaj, šta si ti meni rekao? To što si mi rekao ne vrijedi ništa, važe samo djela.

"Sve se vrti oko toga šta Feđa kaže"

Dudić je zatim dalje razvijao svoj odgovor:
- To je realnost. Znam da je ovdje sve senzacionalistički. Da se sve vrti oko toga šta Feđa kaže. Od prvog dana. Jasno, vodim najveći klub u državi. Znate šta mene raduje? Kada sretnem navijače Maribora u prodavnici, na ulici, svi mi priđu i kažu: "šefe, glavu gore, radiš dobar posao". Dobijam poruke podrške od navijača na telefon. To inače ne govorim, ali kad već pričamo o tome, hajde da pričamo o svemu. Kad god smo igrali na Ljudskom vrtu, gdje je mnogo naših navijača, bili smo nagrađeni aplauzom. I protiv Celja, recimo, kada smo igrali 3:3. Ili protiv Aluminija, kada smo u jesen izgubili 2:3. Tada su me zvale Viole i dale mi maksimalnu podršku. Tako da... - razmišljao je Dudić.
I dodao:
- Dobro, možda vi stvari vidite drugačije. Imali ste pravo da se uhvatite za tu riječ. Vjerovatno je to bila moja greška, ali želio sam objasniti u kakvoj sam situaciji došao u Maribor, u kojem trenutku, na kojem je mjestu klub tada bio na tabeli, kakvo je bilo realno stanje i šta je u tom trenutku bilo realno očekivati. Ali ovdje sam svaki put ponavljao da se nećemo predati u borbi za prvo mjesto.
Stručnjak rođen u Sarajevu je nastavio:

Zloupotrebljava se moja iskrenost

- Ako dođem pred vas i svjesno kažem da nismo favoriti u derbiju, ponavljam, svjesno to kažem – da li to zaista mislim? Ili je možda riječ o tome da se na taj način psihološki pripremamo za utakmicu? A šta kažem u svlačionici? Volio bih da čujete šta tamo govorim. I na koji način. I na kraju krajeva  kako igramo. Opet ponavljam, riječi su jedno, djela nešto drugo. Pogledajte kako igramo i to će biti dovoljno. Drago mi je da ste me to pitali kako bih razjasnio ovu situaciju. Jer se mnogo o tome pričalo. Zvali su me čak i iz Bosne, pitali šta se dešava, kakav je to "udar", a ja sam im odgovorio da sam samo spomenuo drugo mjesto.”
I na kraju svog zaista opširnog odgovora obratio se i novinarima:
- Mislim da sam zaista bio korektan prema vama od prvog dana. Ponekad moja iskrenost nije dobra za konferenciju za medije. Mislim da se to pomalo zloupotrebljava. Mogao bih doći na konferenciju i na pitanje šta mislim o drugom mjestu odgovoriti samo: "Rekao sam šta sam rekao, sljedeće pitanje." Šta mislite o tome? "Sljedeće pitanje." I tako bismo završili konferenciju. Je li to vama zanimljivo? Nije. Zato mislim da neko pomalo zloupotrebljava to što sam ovdje zaista iskren i što od prvog dana govorim ono što mislim. S te strane bih zaslužio malo više poštovanja. Ako je neko došao i iskren je prema vama, a svi znate kakve ste sagovornike imali ranije i kakve imate i sada, kada su konferencije uglavnom zatvorene i uvijene, to biste možda trebali posmatrati kao moju vrlinu, kao dobru stvar u odnosu prema novinarima i javnosti u Sloveniji.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.