Predstavnici fudbalskih klubova iz Kantona Sarajevo pokušali su spriječiti bruku, ali...
AUTOR: S. Šišić
01.03.2025. u 11:32
Dok je derbi najveća utakmica bh. fudbala, stanje u FSKS je katastrofalno
Petak je bio tužan dan za sarajevski fudbal. Dok su predstavnici ostalih kantona iz Federacije Bosne i Hercegovine birali i bili birani u organe i tijela Nogometnog saveza FBiH, predstavnici Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo nisu bili na Izbornoj Skupštini koja je održana baš na njihovom terenu, u sarajevskom hotelu Holiday.
U FSKS je uvedena "prinudna uprava", imenovana je Komisija za normalizaciju koja bi trebala raspetljati čvor kojeg je zaplelo rukovodstvo koje je protekle četiri godine vladalo sarajevskim fudbalom.
Podsjetimo, većina klubova, njih 22 digli su glas i željeli su promjene, jer su fudbal htjeli vratiti klubovima, a ne da njim upravljaju predstavnici raznih famoznih udruženja.
Održane su dvije različite izborne skupštine, jedna koju su organizovali predstavnici klubova i druga sa izaslanicima famoznih udruženja. Na kraju su obje poništene, a izbore će provesti pomenuta Komisija za normalizaciju.
Da li je moralo doći do ovoga, odnosno da li su se dvije strane moglo dogovoriti bez "prinudne uprave"? Bilo je pokušaja da se izbjegne situacija da predstavnici Kantona Sarajevo ne budu prisutni na izbornim skupštinama u FSBiH i NSFBiH, ali bezuspješno.
Jedini sastanak održan je 19. februara u prostorijama FSKS, gdje je domaćin bio Ermin Čolpa, generalni sekretar FSKS, ali tada nije bilo razumijevanja i nikakav pomak nije ostvaren. Prema dogovoru klubove su zastupala četiri predstavnika i to Tarik Trbić ispred FK Sarajevo i još trojica izabranih predstavnika koji su predstavljali i zastupali interese ostalih klubova iz FSKS i to: Adnan Džindo, pomoćnik ministra u Vladi Federacije BiH i bivši predsjednik Skupštine FK Željezničar, Ibrahim Hasanbegović, bivši predsjednik Komiteta za sudije i suđenje FSBiH i Emir Hujdur, bivši fudbaler i direktor FK Respect.
Navedena delegacija koje je određena da predstavlja 22 fudbalska kluba, željela je da se sve završi na način da se izbjegne bruka i odsustvo predstavnika FSKS na Skupštini NSFBiH kakvoj smo svjedočili u petak, ali dogovor tada nije postignut i kasnije je imenovana Komisija za normalizaciju.
Protekle subote mogli smo biti ponosni na sarajevski derbi između Željezničara i Sarajeva, najveću utakmicu bh. fudbala, ali isto tako u petak je iz Sarajeva u fudbalsku BiH otišla slika koju ne želimo gledati.
FSKS bi trebao biti primjer svim ostalim kantonima i područnim savezima, ali nakaradani rad proteklih godina i lični interesi pojedinaca koji su bili iznad fudbala i klubova doveli su do toga da je FSKS postalo ružno pače. Stoga, vrijeme je da pravi ljudi sjednu na odgovorne pozicije i da ružno pače izraste u labuda kojem će se diviti fudbalska BiH.