open-navfaktor-logo
search
Stručnjaci objasnili
Šta trebate znati o VAR-u u PLBiH: Tri kombija, pokrivene sve utakmice, šest do osam kamera, nema mobitela...
AUTOR: S. Šišić
01.08.2024. u 14:55
get url
text
Pilav, Džemidžić i Valjić govorili o VAR-u
Pilav, Džemidžić i Valjić govorili o VAR-u
FOTO: Ajdin Cocalić
Nova sezona u fudbalskoj Premijer ligi Bosne i Hercegovine počinje predstojećeg vikenda, a u odnosu na prethodne sezone novitet je što će se od 1. kola koristiti Video Assistant Referee (VAR) tehnologija.
Iz Međunarodne fudbalske federacije (FIFA) 16. jula 2024. godine stiglo je zeleno svjetlo da je FSBiH "položio ispit" i odobreno je korištenje ove tehnologije u našoj zemlji od sezone 2024/25.
S obzirom na to da je riječ o novitetu u našem fudbalu, iz FSBiH su odlučili organizovati radionicu za predstavnike medija kako bi javnost bila obaviještena o svemu što treba znati o VAR-u u PLBiH.
Tako su pred novinare izašli Adi Džemidžić, generalni sekretar Saveza, Ognjen Valjić, VAR projekt menadžer i FIFA VAR instruktor, te Elmir Pilav, FIFA VAR instruktor.
Valjić je otkrio kako će VAR soba biti zapravo VAR kombi, odnosno tri kombija koji će biti pokretni i pokrit će sve utakmice (obrazloženo je da je centralizovana VAR soba mnogo skuplji projekat). Eventualno, ukoliko se ukaže potreba da se više od tri meča budu igrala u istom terminu (zadnja dva kola na kraju sezone), najavljeno je kako postoji mogućnost iznajmljivanja kombija iz nekih drugih nacionalnih asocijacija.
Za VAR koji će se koristiti u BiH dovoljne su minimalno četiri kamere, s tim da će se utakmice PLBiH raditi sa šest i osam kamera (derbi mečevi).
- Minimalno ometanje, maksimalana korist - osnovna je filozofija VAR-a, podsjetio je Valjić, uz naglasak da sudija na kraju uvijek donosi odluku.
Objasnio je da se odluka sudije može promijeniti samo ako videopregled pokaže "jasnu i očiglednu grešku ili je propušten ozbiljan incident".
A u odluke koje podliježu pregledu spadaju: golovi, kazneni udarci, direktni crveni kartoni (ne drugi žuti karton) i pogrešan identitet (kada sudija opomene ili isključi pogrešnog igrača ekipe koja je počinila prekršaj).
Prema protokolu, službene osobe na utakmicama koje koriste VAR tehnologiju su: pomoćni sudija za pregled videosnimka (VAR), pomoćni VAR sudija (AVAR), rukovodilac snimka / tehničar (RO) i pomoćnik za pregled snimke.
Potrebano je znati i određene principe koji se odnose na VAR, a to su: sudija na terenu uvijek donosi odluku koja se neće mijenjati, osim ako snimak ne pokaže da je odluka "čista i očita greška" (u skladu sa "linijom intervencije"); samo sudija može odlučiti ide li na pregled snimke, dok to VAR može samo predložiti; ne postoji vremensko ograničenje - tačnost odluke je važnija od brzine; sudija mora biti vidljiv tokom cijelog procesa pregleda snimka.
VAR
FOTO:
Ajdin Cocalić
1 od 12
left-arrowright-arrow
Pojašnjeno je da će se u FSBiH provoditi FIFA-in princip prema kojem su sudije u VAR sobi dobili preporuku da zove glavnog sudiju na pregled, ako smatra da je njegova odluka pogrešna (na kraju glavni sudija, onaj na terenu, donosi konačnu odluku).
- Moramo biti svjesni da će kod nas VAR provjere trajati duže nego u Evropi, jer su naše sudije manje iskusne. No opće je mišljenje kako to ne bi trebalo znatno produžiti trajanje utakmica. Izuzev u nekom specifičnim situacijama. Također, moramo biti svjesni da će biti i problema, da je moguće da padne sistem kod povlačenja ofsajd linija - poručili su iz FSBiH naglasivši kako su i na sastancima sa klubovima kazali kako "neće svi uvijek biti zadovoljni odlukama".
Poručeno je da "VAR tehnologija identifikuje i koriguje čiste i očite greške, a da ne traži najbolju odluku".
- Uvođenjem VAR-a neće nestati svi problemi - poručili su iz bh. kuće fudbala.
Kada je u pitanju ofsajd, bitno je naglasiti da fudbaleri obavezno moraju igrati do zvižduka sudije.
- Uvođenjem VAR tehnologije, greške koje se tiču ofsajda bit će svedene na minimum. Protokol VAR-a obavezuje pomoćne sudije da odgađaju signaliziranje ofsajda u očiglednim prilikama za postizanje pogotka, dok lopta ne uđe u vrata ili se završi akcija, a kada nisu sigurni da se radi o kažnjivom ofsajdu. Sudija utakmica ima obavezu odgoditi zvižduk, ako pomoćni sudija signalizira ofsajd u očiglednoj prilici za postizanje pogotka, dok lopta ne uđe u vrata ili završi se akcija - objašnjenje je koje je važno kada je u pitanju ofsajd.
Naglašeno je kako u PLBiH neće biti korištena gol-linija tehnologija i poluatomatski ofsajd jer su ova dva projekta preskupa.
Za jedno kolo PLBiH potrebno je 18 sudija sa A liste, zbog čega je A lista proširena na 28 arbitara. Sudije sa A liste mogu biti VAR i AVAR sudije, dok sudije B liste mogu biti samo AVAR sudije.
Podvučeno je kako će vrata VAR sobe (kombija) biti zatvorena pola sata prije početka utakmice, a da osobe koje budu unutra neće moći koristiti telefon, kako ne bi došlo do zloupotrebe. Osobe u VAR sobi će biti snimane kamerom koja je postavljena u kombi. 
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.