open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Suđenje pod lupom
VAR iz bosanske kuhinje: Discipliniraju najboljeg, a onda pobjegnu u mišije rupe, trebaju li nam strane sudije?
AUTOR: S. Selimović
01.10.2024. u 11:35
get url
text
Vidljivo je po prvim utakmicama da VAR tehnologija donosi napredak, jer su sudije pod manjim pritiskom, a fudbaleri i treneri se mogu skoncentrisati samo na zeleni teren, poručio je Vico Zeljković, predsjednik Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine, 3. augusta ove godine, nedugo nakon starta nove sezone Premijer lige BiH.
Od ove takmičarske godine dugo najavljivana videotehnologija koristi se i na utakmicama Premijer lige BiH. VAR bi, prema Zeljkovićevim riječima, trebao smanjiti broj grešaka i prvenstvo učininiti pravednijim za sve učesnike. Ako bi takmičenje ove godine trebalo biti pravednije, znači li to da je prvi čovjek bh. fudbala priznao da je Premijer liga BiH svih godina bila nepravedna?
Korištenje VAR-a na startu sezone prividno je donijelo poboljšanje, ali iz utakmice u utakmicu sudije su glavna tema fudbalske javnosti i navijača. Jer greške su očite, a alat koji arbitri imaju u rukama (VAR) i dalje ne donosi pravednije takmičenje za sve klubove.
Sjeća li se neko očitog penala za Slobodu protiv Veleža, kada je sudija Sabrija Topalović propustio dodatno isključiti fudbalera Rođenih, a uz sve to nije ni konsultovao VAR sobu, sjeća li se neko očitog kaznenog udarca za Željezničar protiv Zrinjskog na Grbavici koji nije vidio Aleksandar Njegomirović s pomoćnicima i VAR sobom, nije li očit bio cveni karton za domaće u utakmici Borac - Sarajevo poslije starta i teže povrede Nemanje Anđušića?
Provjeravanje potencijalne nedozvoljene pozicije poslije gola Sarajeva na Pecari, a onda odlazak sudije Dragana Petrovića do VAR monitora i poništavanje pogotka zbog prekršaja napadača Sarajeva još su svježe uspomene.
Arbitri koriste VAR za diskutabilne situacije gledajući na ovaj alat kao na švedski sto. Nešto pogledaju i uzmu u razmatranje, a na nešto zažmire i jednostavno zaobiđu.
Razlog je jednostavan. Ne mogu iste sudije, a ni nove, koje u elitu dolaze pod sumnjivim okolnostima, preko noći "progledati", zaboraviti sve prethodne lakrdije u svojoj režiji. Jer njihovi šefovi i nalogodavci su ostali isti.
Upravo su članovi Komiteta za sudije i suđenje (Hrvoje Turudić, Elmir Pilav, Robert Zrilić) u mišjim rupama. Njihov glas se čuo tiho poslije šestog kola, kada je na stranici FSBiH osvanula analiza suđenja, a poslije koje je, između ostalih, suspendovan najbolji bosanskohercegovački arbitar Irfan Peljto.
Peljto je dan poslije vodio meč Lige prvaka, a sudijske analize naprasno su nestale i prestale. Djelovalo je tada da će FSBiH po uzoru na, recimo sudijsku komisiju u Hrvatskoj, a i zbog educiranja javnosti, nakon svake takmičarske runde saopćiti gdje su arbitri griješili. No to je bio naivan način razmišljanja, a "oko sokolovo", izgleda, poslužilo je samo za discipliniranje Peljte.
Za pravednije takmičenje FSBiH bi, po uzoru na neke evropske lige, možda trebao razmisliti o angažmanu stranih sudija koji bi sudili mečeve koji privlače najviše pažnje. Ili to onima koji "žare i pale" Premijer ligom ne ide u prilog.
Porasli troškovi suđenja
Uvođenjem VAR tehnologije porasli su i troškovi koje FSBiH izdvaja za suđenje. Glavni sudija i dalje po meču inkasira 650 KM, pomoćnici i VAR sudija po 500 KM, pomoćni VAR sudija 400 KM, a četvrti arbtirar ima honorar od 300 KM.
Po utakmici sudije koštaju 2.850 KM, po kolu 17.100 KM, a po sezoni 564.300 KM.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.