Fudbalski savez Bosne i Hercegovine neće razmatrati, niti uvažavati odluke donijete na "skupštinama" koje nije sazvao ovlašteni organ. Protiv klubova i pojedinaca koji budu djelovali i radili nestatutarno će biti pokrenut disciplinski postupak.
Ovo je zaključak
saopćenja za javnost FSBiH, kao odgovor na Vanrednu Skupštinu Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo koja je voljom većine održana u srijedu navečer, a na kojoj su donesene odluke o smjeni aktuelnog predsjednika Skupštine FSKS Saliha Foče i sprovođenje mjere Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS koja je dala rok od 30 dana da ispoštuje Zakon o sportu prema kojem udruženja ne mogu biti članovi sportskih saveza.
A Vanrednu Skupštinu su podržala 23 kluba (samo tri kluba nisu se odazvala na poziv za promjene FK Bojnik, FK Hrid i FK El Tarik), predvođena velikanima našeg fudbala i najvećim sportskim brendovima koje naša zemlja ima FK Sarajevo i FK Željezničar (delegata tima sa Grbavice prije sjednice suspenovao je FSKS, ali su Plavi u saopćenju za javnost objavili da je njihova Skupština izglasala potvrdu potpisa za sazivanje vanredne sjednice Skupštine FSKS).
Pitanje je zašto FSBiH ignoriše stav većine i očito želi da stanje ostane nepromijenjeno, kako je bilo protekle četiri godine, kada je sarajevski fudbal u Izvršnom odboru FSBiH predstavljao Fuad Čolpa, aktuelni potpredsjednik FSKS.
Čolpa je, podsjetimo, bio jedan od članova Komiteta za hitnost FSBiH koji je prije dvije godine glasao za igranje prijateljske utakmice protiv Rusije, zemlje koja je izvršila agresiju na Ukrajinu i koja je bila suspendovana iz svih sportskih takmičenja širom svijeta (suspendovani i od FIFA-e i UEFA-e).
Klubovi smatraju da je Vanredna Skupština sazvana na legitiman način, o čemu je govorio Hajrudin Kapetanović, delegat FK Sarajevo u Skupštini FSKS.
- Podsjetit ću vas da su članovi Skupštine klubovi, a ne delegati. Zahtjev za Vanrednu sjednicu je ovjeren pečatima klubovima. Zahtjev je podnio dovoljan broj klubova - rekao je Kapetanović, a konačnu riječ dat će Ministarstvo kulture i sporta, odnosno Ministarstvo pravde i uprave KS, koje će donijeti odluku o tome da li je Skupština sazvana i održana u skladu sa zakonskim aktima i da li će izmjene biti upisane u registar.
Iz FSBiH su poručili kako ne priznaju Skupštinu koju nije sazvao "ovlašteni organ". A šta ako "ovlašteni organ" ne poštuje volju većine i "nikada" (u svom mandatu) ne sazove Skupštinu? Da li bi se u tom slučaju dozvolila i četiri godine tolerisala samovolja ljudi koji su izabrani na posljednjoj Skupštini sazvanoj od "ovlaštenog organa"?
Podsjetit ćemo još kako je simptomatična da je Izborna komisija FSBiH konstituisana 24. septembra 2024. godine (još prošle sedmice pitali smo Irfan Durića, potpredsjednika FSBiH da li je to istina, ali još nismo dobili odgovor i rado ćemo ga obaviti kada, odnosno ako dobijemo) i to nakon što su okončani izbori u područnim savezima (članovi FSRS) i u FSRS.
Na kraju, sjeća li se Zeljković kako je došao na vlast. Ako je zaboravio, podsjetit ćemo ga. Dogodilo se to 2019. godine kada je zajedno sa još pet članova FSRS tražio smjenu tadašnjeg predsjednika FSRS-a Mileta Kovačevića, za kojeg su tvrdili da je prekršio Statut. Kovačević je odbija da sazove Vanrednu skupštinu FSRS-a na kojoj se trebalo raspravljati o njegovoj smjeni koju je željela većina fudbalskih radnika (potpisala 43 delegata FSRS).
Tada je reagovala Uprava za inspekcijske poslove RS-a i FSRS-u zabranila rad, odnosno obavljanje djelatnosti dok se ne održi sjednica Skupštine, o čemu je pisao
Mondo. Na kraju je održana i to na inicijativu spomenute Uprave. Hoće li nam Vico Zeljković i FSBiH pojasniti da li je pomenutu Skupštinu zakazao "ovlašteni organ"?
Epilog? Kovačević je smijenjen, Zeljković nedugo potom, u januaru 2020. godine, izabran za prvog čovjek FSRS-a, a u martu 2021. godine postao je predsjednik državnog saveza.
FSBiH se tada nije miješao u rad FSRS, ali se Zeljković sada miješa u volju većine u FSKS...