Glavni tužitelj Međunarodnog krivičnog suda (ICC), britanski advokat Karim Khan bit će prva osoba pogođena sankcijama koje američki predsjednik Donald Trump uvodi protiv radnika ICC-ja zbog istraga protiv američkih državljana ili američkih saveznika.
Khan je imenovan u aneksu izvršne uredbe o sankcijama koju je dan ranije potpisao Trump, rekli su Reutersu visoki dužnosnik ICC-ja i još jedan izvor, koje su o tome izvijestili dužnosnike američke vlade, prenosi Hina.
Sankcije uključuju zamrzavanje američke imovine označenih osoba i zabranu njihove posjete Sjedinjenim Američkim Državama.
Ministar finansija Scott Bessent ima 60 dana za podnošenje izvještaja s imenima osoba koje treba sankcionirati.
Međunarodni krivični sud je u petak (7. februar) osudio sankcije obećavši da će stajati uz svoje osoblje i "nastaviti pružati pravdu i nadu milionima nevinih žrtava zločina diljem svijeta".
Međunarodni krivični sud, otvoren 2002. godine, ima međunarodnu nadležnost za procesuiranje genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina u državama članicama.
Sjedinjene Američke Države nisu članica Međunarodnog krivičnog suda.
Deseci zemalja upozorili su u petak da bi američke sankcije mogle "povećati rizik od nekažnjavanja za najteže zločine i zaprijetiti narušavanjem međunarodne vladavine prava".
- Sankcije bi ozbiljno potkopale sve situacije koje su trenutno pod istragom jer bi sud možda morao zatvoriti svoje terenske urede - navodi se u saopćenju 79 zemalja - koje čine oko dvije trećine članica suda.
Inicijativi su se pridružile 24 od 27 zemalja članica Evropske unije. Tri zemlje EU koje izjavu nisu potpisale su Češka, Mađarska i Italija.
Prema sporazumu između Ujedinjenih naroda i Washingtona, Khan bi trebao moći redovno putovati u New York kako bi izvijestio Vijeće sigurnosti UN-a o slučajevima koje je uputio sudu u Hagu.