Iran je jučer ispalio otprilike 200 balističkih projektila na Izrael. Radi se o najvećem vojnom napadu Irana na Izrael u historiji. Iran tvrdi da se radi o "samoodbrani" te je zaprijetio puno većim napadom u slučaju izraelske odmazde.
Zasad je poznato da je u napadu iranskim projektilima gađano sjedište izraelske obavještajne službe Mossada u Tel Avivu, ali Izraelci tvrde da nijedan projektil nije pao u unutrašnjost kompleksa. Kamere su pak zabilježile veliki krater izvan sjedišta Mossada.
Prema izvještajima, napadi su osveta za izraelske operacije protiv Hezbollaha u Libanu. Najvažnije pitanje je kakav će biti odgovor Izraela, kao i na koji način će se Sjedinjene Američke Države uključiti u sukob.
- Sigurnosna pažnja Izraela je uvijek bila veća nego u svim zemljama regije. Zemlja se pripremala za rat svih protiv svih. Iako ima najsofisticiranije sklonište, izraelska ekonomija strašno trpi. Izrael ne može sebi dozvoliti da uđe u sukob drugu godinu zaredom na svim otvorenim stranama. Prije tri mjeseca sam prognozirao da će Izrael u svojim neprijateljstvima s Iranom dovesti do toga da će biti napadnut sa tri strane. I to se i dešava – Izrael je napadnut i iz Irana, okolnih zemalja (Liban, Sirija, Irak), ali i iz Jemena - ustvrdio je za N1 vojni analitičar Dean Džebić.
Džebić je istakao da je ovaj napad Irana zapravo zbirna reakcija na cijeli niz događaja koji se dešavaju na Bliskom istoku.
- Ako ga poredimo sa napadom iz aprila cijeli niz stvari je veoma indikativan. Naravno ono što i prosječnom čitaocu para oči jeste velika količina raketa i broj ostvarenih pogodaka ne ulazeći u meritum povrijeđenih i žrtava. Naravno treba istaći da, neovisno o tome koliki broj raketa iz Irana može doći u Izrael i proći izraelsku protivraketnu odbranu što je dugo i za sebe bio mit do te faze - istakao je.
Dodaoj je da Izrael ima najsofisticiraniji sistem skloništa za civile.
- I putem aplikacije se stanovištvo upozorava da je u toku raketni napad i da se može prebaciti u taj skriveni prostor kako bi mogli preživjeti napad. Naravno, zbog toga imamo veoma mali broj žrtava na izraelskoj strani. Naravno, napad je i više nego masivan s obzirom na to da broj raketa varira od 180 do skoro više od 200. Međutim, najbolji odgovor u tom poređenju je kvalitativni s obzirom na to da je prema svemu sudeći Iran u ovom napadu koristio hipersonične rakete i takvim napadom Iran je i zvanično ušao u vrlo mali klub država koje koriste takve države i zbog toga je uspješno probio izraelski protivraketni štit koji je sinoć pao na svom ispitu - pojasnio je Džebić.
Naglasio je da su daleko najbenigniji prema Izraelu Huti koji važe za iranske partnere.
- Oni sa postojećom tehnologijom ne mogu značajnije ugroziti Izrael. Iran je razvio sistem po kojem i Hezbollahu u Libanu i Siriji, šiitskim milicijama u Iraku i Hutima u Jemenu šalje dijelove i potrošne materijale za proizvodnju krstarećih i balističkih raketa. Te zemlje kada to dobiju, one te rakete iz Irana mijenjaju u neka svoja imena. Tako se time stiče utisak da svaka zemlja ima svoje rakete - kazao je, između ostalog, Džebić.
Analitičar za politiku i sigurnost Fikret Mehović na pitanje, hoće li i kako Izrael uzvratiti, u izjavi za Fenu kaže da hoće, ali će to biti ograničeni napadi.
- Izrael će sigurno uzvratiti, a cilj napada će biti postrojenja za obogaćivanje urana. Iran je u projekt izgradnje kompleksa obogaćivanja urana i centrifuge uložio milijarde dolara. I to će biti glavna meta, cilj Izraela, kako bi onesposobio Iran da sljedećih dvadeset godina ne može nauditi – kaže Mehović.
Sjedinjene Američke Države, navodi Mehović, spremno stoje uz Izrael, poslali su već udarnu grupu za pojačanje. Tako da, naglašava, što se tiče vojne moći Iran nema nikakve šanse.
Na pitanje hoće li Kina i Rusija intervenirati, on smatra da se Kina neće miješati, a Rusija nema više kapaciteta za to.
Što se otklanjanja iranske prijetnje tiče, Mehović podsjeća da su to stari planovi koje je bivša državna sekretarka Sjedinjenih Američkih Država Condoleezza Rice spominjala 2001.godine.
Čak je i 1987. godine javno govoreno od proizraelskih organizacija. Postojao je i plan da se Liban podijeli na pet dijelova, a danas vidimo da je Liban u rasulu otkako je ubijen Rafik Hariri.
- To su ozbiljni planovi koji trebaju osigurati sigurnost Izraela u narednih 20 godina. Arapske države aktivno traže rješenje i okončanja sukoba i opredijeljene za mir – smatra Mehović.
Izrael, Amerika i druge države, zaključuje Mehović, stava su da se Iranu ne smije dozvoliti da posjeduje nuklearno oružje, te je ključno uništiti nuklearna postrojenja za proizvodnju urana, jer je Iran sve bliži atomskoj bombi, a to niko u regionu ne želi.