open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Snažna oluja
Jako nevrijeme poharalo Italiju, čovjek nestao u bujici, srušio se most
Trg svetog Marka je pod vodom, a nije se aktivirao sistem brana Mose, pa su se oglasile sirene za uzbunu.
AUTOR: Dnevnik.hr/Faktor
05.09.2024. u 20:54
get url
text
Oluja u Italiji
Oluja u Italiji
FOTO: DISASTER TRACKER/Twitter
Sjever Italije pogodile su jake oluje nakon vrućeg ljeta. Kako prenose italijanski mediji, nevrijeme je najviše pogodilo Piemont i Lombardiju. 
Oluja je u regiji Piemonte uzrokovala poplave i velike štete. Voda je poplavila ulice Torina, Val di Susa i Val Chisonea.
Poplavila je rijeka Gerardo zbog čega se u zaseoku Giordani srušio most te su ga zatrpale stijenje i kamenje. Prema prvim informacijama, u zaseoku Combe odsječeno je dvadesetak ljudi. Rijeka se izlila i u gradu Bussolenu prekinuvši promet državnom cestom 24 i izolirajući selo Santa Petronilla s tridesetak ljudi, prenosi Dnevnik.hr.
U blizini Torina nestao je muškarac (58) čiji je traktor odnijela riječna bujica. Za njim tragaju vatrogasci, a spašavanje otežava loše vrijeme. S obale, do koje vodi zemljani put koji je sada presjekla voda, vidi se kotač vozila prevrnutog u koritu, a izviruje iz mutne vode, piše agencija Ansa.
Snažan pljusak s kratkim, ali jakim udarima vjetra pogodio je Bari, izazvavši poplave i prekid cestovnog prometa. Podvožnjak u centru grada i željeznički podvožnjak poplavljeni su i zatvoreni su za saobraćaj. Munje su uzrokovale nekoliko minuta zamračenja u centru grada.
U Veneciji je ponovno probleme stvarala plima. Trg svetog Marka je pod vodom, a nije se aktivirao sistem brana Mose, pa su se oglasile sirene za uzbunu. Osim toga, građani su dobili i SMS poruke upozorenja na opasnosti od poplava.
Stalne kiše u Milanu uzrokovale su porast nivoa rijeka Olona, ​​Lambro i Seveso. Rijeka Lambro prešla je 2,60 metara pa su levakuirana dva doma za starije. Naselje Ponte Lambro poplavljeno je jer je rijeka ušla u kanalizaciju.
Vatrogasci su morali intervenirati i kako bi spasili ljude iz četiri automobila koja su zarobljena u poplavljenom podvožnjaku, a jedna od intervencija vatrogasaca u četvrtak bilo je i spašavanje ljudi na brodu.
Vjetar od preko 100 kilometara na sat u Genovi i jaka kiša u zapadnoj Liguriji uzrokovali su pad stabala, reklamnih panova i sjenica. Mnoga područja su poplavljena.
U Toskani je snimljena pijavica koja nosi ležaljke i suncobrane na plaži.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.