open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Razgovor
Novinar BBC-ja: Bili ste predani ideji velike Srbije, to je počelo rat; Vučić: Promijenio sam se
AUTOR: Autor: BBC/Faktor
25.11.2024. u 13:37
get url
text
Aleksandar Vučić
Aleksandar Vučić
FOTO: Screenshot/BBC
Srbijanski predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je u emisiji Hard talk za britanski javni servis BBC te je ponovo odbio genocid u Srebrenici nazvati pravim imenom.
U odgovoru na pitanje o genocidu počinjenom u Srebrenici tokom rata, 1995. godine, kao i inicijativi da se taj zločin definira u UN-u kao genocid Vučić je naglasio da "niko ne negira šta se dogodilo u Srebrenici".
- Uvijek sam bio spreman priznati da je to bio strašan masakr - kazao je Vučić i podsjetio da je otišao u Srebrenicu, sagnuo glavu i odao počast žrtvama, ali i da je tamo bio napadnut.
Rekao je da su u UN-u kvalificiranje tog masakra kao genocid pokrenuli Nijemci i Bošnjaci kao političku inicijativu.
- Mi to smatramo političkom inicijativom. Kao što ste vidjeli, 109 zemalja dijeli naše stavove. Ljudi nisu razumjeli zašto neki drugi masakri ili neki drugi veliki zločini nisu prepoznati ili priznati kao genocid. A ako je riječ o saosjećanju, ako je riječ o odavanju počasti žrtvama, uvijek sam spreman to napraviti. Vjerujem u pomirenje u regiji, ali ne vjerujem u tu vrstu narativa koji će uvijek donositi nove političke sukobe i nove nevolje - rekao je Vučić.
Uloga u raspadu Jugoslavije
Voditelj Stephen Sackur ga je na početku razgpovora pitao o njegovoj ulozi u raspadu Jugoslavije i zašto je kao mladić bio član radikala koji su, kako je rekao Sackur, "odveli Balkan u mračna vremena".
- Bili ste ideološki predani ideji Velike Srbije. Ideji koja je Balkan odvela u mračna vremena, u rat, u ratne zločine i gubitak života - rekao je voditelj Sackur.
Vučić je u svom stilu odgovorio da radikali nisu bili krivi za raspad SFRJ.
- Ne stidim se priznati da sam se promijenio, ali se ne slažem s vama u tome ko je kriv za probleme na Balkanu i raspad Jugoslavije. Ne mislim samo na unutrašnje probleme u Jugoslaviji, već i na ulogu Zapada. Sazrio sam, odrasla sam osoba i moram se brinuti o svom narodu - rekao je srbijanski predsjednik.
Govorio je i o svom odnosu sa predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom koji svako malo spominje raspad Bosne i Hercegovine i otcjepljenje RS-a.
Kazao je da ima dobar odnos sa Dodikom, ali da nema utjecaj na njega, te da nije njegov nadređeni.
- Ne mogu mu govoriti kako da vodi RS, ja vodim Republiku Srbiju. Nije li malo licemjerno da se u svijetu narodi istog jezika i identiteta ujedinjuju, a to se zamjera Srbiji? Ne brinite se za Srbiju. Srbija snažno podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, uključujući RS. Oni ni ne traže da budu dio Srbije. Srbija ima svoje granice prema ustavu i rezolucijama. Ne trebamo ništa više - rekao je Vučić.
Upitan je i o "svesrpskom saboru" koji je održan ljetos.
- Usvojeno je to da srpski narod čini jedinstvenu cjelinu. "Jedan narod, jedan sabor" je bio slogan. Ova retorika uzbunila je alarme u Bosni, Hrvatskoj i drugim državama. Čini se da je ideologija Velike Srbije i dalje prisutna? - pitao je Sackur.
Vučić je odgovorio:
- Ne nije. To su izmislili oni koji žele nauditi Srbiji i srpskim nacionalnim interesima. Citirali ste nešto van konteksta. Mi nemamo težnje da budemo pod krovom jednog sabora, jedne skupštine. To je bio skup srpskog naroda, sabor i ne predstavlja pravi parlament. Pravi parlament imamo u Srbiji, oni u RS-u, to su druge priče. Ono što je rečeno je da potpuno podržavamo nadgledanje Dejtonskog mirovnog sporazuma potpisanog 1995.
Hiljadu puta sam rekao i ponavljam sada da podržavamo teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i pridržavamo se međunarodnog prava i Dejtonskog mirovnog sporazuma i poštujemo teritorijalni integritet RS-a unutar Bosne i Hercegovine. Šta je nejasno u toj izjavi. Htjeli smo da kažemo da niko nema pravo da umanji ili liši prava srpskog naroda da koriste jezik, ćirilicu i bilo šta drugo - kazao je Vučić.
Odnos Beograda i Prištine
Govoreći o odnosu Beograda i Prištine rekao je da u procesu normalizacije nije traženo de facto priznanje Kosova i da tako nešto nigdje nije ni napisano ni rečeno.
- Normalizacija znači da živimo u miru, stabilnosti, spokoju, da imamo slobodnu trgovinu robe, kapitala, ljudi, usluga, da razvijamo naše poljoprivrede, da počnemo razgovarati o različitim pitanjima i da ih pokušamo riješiti - rekao je Vučić.
On je istaknuo i da su mir i stabilnost na Kosovu pitanje za one koji su "otvorili Pandorinu kutiju".
Predsjednik Srbije je naveo da je promijenio mnoge stavove, ali i dodao da nije promijenio pogled na, kako je rekao, nezakonite radnje koje se poduzimaju protiv Srbije, jer se poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, a pitanje je zašto je Srbija bombardirana bez odluke Vijeća sigurnosti UN-a.
On je kao strateški cilj Srbije istaknuo punopravno članstvo u Evropskoj uniji, ali je naglasio da Beograd neće prekinuti veze s tradicionalnim prijateljima i partnerima s istoka - Rusijom i Kinom.
Naglasio je da ne sjedi na dvije stolice, već samo na jednoj - stolici Srbije, te da je ponosan što Srbija samostalno donosi svoje odluke.
- Podržali smo Ukrajinu, pomogli na humanitarnom i finansijskom planu više od svih ostalih zajedno na zapadnom Balkanu - ustvrdio je.
On je negirao da je Beograd produbio energetske veze s Moskvom od početka ruske invazije na Ukrajinu dodavši da je trgovinska razmjena s Rusijom "nažalost, prepolovljena".
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.