Otac i sin iz Italije ukrali 92 leptira u Šri Lanki, kažnjeni sa 200.000 dolara
Muškarci su namamili kukce životinjskim privlačnim tvarima i planirali koristiti vrećice s voskom kako bi ih hemijski sačuvali, pokazala je istraga
AUTOR: Faktor/BBC
13.09.2024. u 08:29
Otac i sin iz Italije kažnjeni su sa 60 miliona šrilankanskih rupija (200.000 američkih dolara) jer su pokušali prokrijumčariti stotine endemskih insekata, uključujući 92 vrste leptira, iz safari parka.
Rendžeri Nacionalnog parka Yala uhapsili su Luigija Ferrarija (68) i njegovog 28-godišnjeg sina Mattiju 8. maja ove godine nakon što su kod njih pronađene posude s insektima.
Muškarci su namamili kukce životinjskim privlačnim tvarima i planirali koristiti vrećice s voskom kako bi ih hemijski sačuvali, pokazala je istraga.
Početkom septembra osuđeni su zbog ilegalnog skupljanja, posjedovanja i prijevoza insekata i izrečena im je najveća kazna za zločin protiv divljih životinja u zemlji, piše BBC.
Jedan od čuvara parka K Sujeewa Nishantha rekao je da je na dan incidenta vozač safari džipa obavijestio njegov tim čuvara da je uz cestu parkiran sumnjiv automobil i da su se dvojica muškaraca, koji su bili u njemu, odvezli u šumu s mrežama protiv kukaca.
Rendžeri su locirali automobil i u prtljažniku pronašli stotine staklenki s insektima.
- Svi insekti su bili uginuli kad smo ih pronašli. Stavili su hemikaliju u boce - rekao je Nishantha.
U staklenkama je uginulo više od 300.
Muškarci su u početku dobili 810 optužbi, ali su kasnije smanjene na 304. Mogli bi se suočiti s dvije godine zatvora ako kaznu ne plate do 24. septembra.
Talijanski mediji navode da su muškarci u to vrijeme bili na odmoru u Šri Lanki i da su zadržani u zemlji od incidenta.
Nacionalni park Yala, smješten na jugoistoku zemlje, jedan je od najpopularnijih parkova divljih životinja u Šri Lanki, dom velike koncentracije leoparda, slonova i bivola.