Sjednica Skupštine Srbije na kojoj se raspravljalo o prijedlogu izmjene Zakona o geološkim istraživanjima odnosno o zabrani istraživanja litijuma i bora počela je u ponedjeljak 7. oktobra, a završila je nakon četiri dana burnih rasprava.
Na kraju ipak nije izglasan prijedlog izmjene Zakona o geološkim istraživanjim odnosno o zabrani istraživanja litijuma i bora, za je glasalo 84 zastupnika, a protiv je bilo 128.
Tokom trajanja četverodnevne sjednice bilo je burnih rasprava, uvreda i optužbi, opozicija je tvrdila da je Projekt Jadar opasan za životnu sredinu i da nema ekonomsko uporište, dok je resorsna ministrica ocijenila da će litijum ipak donijeti ekomski napredak Srbiji,
piše N1.Po svemu sudeći, Rio Tinto će ipak kopati u Srbiji.
Jedno od najvećih političkih, ali i ekoloških pitanja u Srbiji jeste upravo Projekt Jadar, odnosno da li je Srbiji potreban rudnik litijuma i bora tamo gdje je zamišljen.
Podsjećamo, ekolozi u susjednoj Srbiji su radili brojna istraživanja na temu litijuma i došli do zaključka da će iskopavanje litijuma ugroziti živote brojnih lokalnih zajednica, uništiti izvore pitke vode, te uzrokovati razne ekološke posljedice. S druge strane, Srbija bi, kako piše u analizi po projekcijama Rio Tinta imala zanemarljive prihode od 17,4 miliona godišnje.
Srbija i Velika Britanija su još 2004. godine potpisale bilateralni sporazum o partnerstvu, trgovini i saradnji, a iste godine je izdata i prva dozvola za istraživanje u dolini Jadra.
Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima izmijenjen je još 2015. godine, a kao novina uvedeno je da država, u korist nosioca istraživanja, odnosno eksploatacije, može izvršiti i eksproprijaciju imovine privatnih lica.