open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Većina građana podržava
Australija prva u svijetu izglasala zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina, slijede enormne kazne
Kompanije koje su vlasnici najpopularnijih društvenih mreža prigovaraju. Nasuprot tome istraživanja pokazuju da Australci podržavaju zakon.
AUTOR: CNN/Faktor
28.11.2024. u 16:43
get url
text
Ilustracija
Ilustracija
Australijski parlament usvojio je prvi u svijetu zakon o zabrani društvenih medija za djecu mlađu od 16 godina, upozoravajući tehnološke kompanije da pooštre sigurnost prije krajnjeg datuma koji tek treba da bude određen.
Senat je kasno u četvrtak, posljednjeg dana zasjedanja u godini, odobrio zabranu društvenih medija, nakon mjeseci intenzivne javne rasprave i užurbanog parlamentarnog procesa u kojem je prijedlog zakona predstavljen, raspravljan i usvojen u roku od sedam dana, piše CNN.
Prema novom zakonu, tehnološke kompanije moraju poduzeti "razumne korake" kako bi spriječile maloljetne korisnike da pristupe uslugama društvenih medija ili će se suočiti s kaznama od skoro 50 miliona australskih dolara (32 miliona američkih dolara).
To je do sada najteži odgovor na problem koji je doveo do toga da druge zemlje uvode ograničenja, ali ne pozivaju kompanije na odgovornost za kršenje nacionalne zabrane. Očekuje se da će se zabrana odnositi na Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit i X, ali bi se ta lista mogla proširiti.
Premijer Anthony Albanese rekao je zakonodavcima da se "svaka ozbiljna vlada" bori s utjecajem društvenih medija na mlade ljude, a lideri s kojima je razgovarao pozdravili su inicijativu Australije po tom pitanju.
- Znamo da društveni mediji mogu biti oružje za nasilnike, platforma za pritisak vršnjaka, pokretač anksioznosti, vozilo za prevarante. I što je najgore, alat za online grabežljivce - rekao je on u parlamentu u ponedeljak.
Braneći starosnu granicu od 16 godina, rekao je da djeca u toj dobi bolje uočavaju "laži i opasnost".
Iz kompanija Snap Inc., čija je aplikacija za razmjenu poruka Snapchat popularna među djecom, navode da je "provjera starosti na nivou uređaja najbolja dostupna opcija".
Iz mreže X (nekadašnji Twitter), u vlasništvu milijardera Elona Muska, kažu da platformu "ne koriste široko maloljetnici", ali su izrazili zabrinutost zbog utjecaja zakona na njihovu slobodu izražavanja.
Iz kompanije Meta, koja vlasnik Facebooka i Instagrama, ističu da su stalno ulagali u alate kako bi platformu učinili sigurnijom, te su preporučili vladi da sačeka rezultate ispitivanja osiguranja starosti, koja se očekuju iduće godine.
U Metinom podnesku se navodi da je izuzimanje YouTubea i internetskih igara iz zabrane "fatalno" za njegovu svrhu, jer nude "slične prednosti i rizike" kao i druge platforme koje su pod zabranom.
Uprkos tim prigovorima, istraživanja pokazuju da Australci podržavaju zakon.
Nakon što je zakon usvojen, očekuju se konsultacije održati prije nego što Vlada odredi datum isključivanja. Nakon toga će se deaktivirati sva djeca mlađa od 16 godina s nalozima na društvenim mrežama koji su pod zabranom.
Roditelji i djeca neće biti kažnjeni zbog kršenja zabrane, ali kompanije će morati pokazati da su poduzele razumne korake kako bi isključile maloljetne korisnike.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.