Naučnici u Kini napravili su satelit sa laserskom tehnologijom sposobnom da detaljno snimi ljudska lica iz Zemljine orbite sa više od 100 kilometara razdaljine. Ovaj laser mogao bi da redefiniše globalne standarde nadgledanja uz neprikosnovenu preciznost.
Tehnološki proboj predstavlja bolje performanse za više od 100 puta u poređenju sa vodećim špijunskim kamerama i tradicionalnim teleskopima, navodi list South China Morning Post.
Od velikog spektra potencijalnih primjena, tehnologija bi mogla da omogući nadgledanje stranih satelita sa nivoom detalja koji je prethodno smatran nemogućim.
Stručnjaci Kineske akademije nauka objasnili su svoje zaključke u novoj studiji objavljenoj u časopisu Chinese Journal of Lasers.
Sproveli su test novog sistema iznad jezera Ćinkhaj na severozapadu zemlje. Novi sistem SAL je tip laserskog radara sposobnog da konstruiše dvodimenzionalne i trodimenzionalne fotografije.
SAL se zasniva na kretanju objekta (poput satelita) kako bi osigurao fotografije bolje rezolucije od drugih sličnih sistema, koji su se zasnivali na mirkotalasnoj radijaciji sa dužim talasnim dužinama što rezultira fotografijama lošije rezolucije.
Novi sistem, međutim, funkcioniše po optičkim talasnim dužinama, koje su mnogo kraće od mikrotalasa i daju čistije fotografije.
Tokom testa, kojim su ciljane reflektivne prizme postavljene više od 100 kilometara daleko, uređaj je detektovao detalje veličine 1,7 milimetara i računao razdaljinu sa mogućnošću odstupanja od 15,6 milimetara.
Ovo je ogroman korak napred u odnosu na prethodne rekorde koje su postavili američki i kineski stručnjaci.