Prestižno takmičenje
Europa Judo Open protekao u znaku Francuza, osvojili 24 medalje
Prvi Europa Judo Open "Sarajevo 2021" u organizaciji Džudo saveza Bosne i Hercegovine završen je danas u Sarajevu.
19.09.2021. u 20:57

Dvodnevno takmičenje koje se boduje za svjetsku ranking-listu, pa samim tim i za naredne Olimpijske igre, privuklo je više od 300 judoka iz 29 zemalja.

Najuspješnija nacija na turniru koji se održao u Areni Hills bila je reprezentacija Francuske. Nakon 12 osvojenih medalja prvog dana takmičenja (dva zlata, pet
srebra i pet bronzi) danas su Trikolori osvojili još tri zlata, tri srebra i šest bronzi.

U britanskom finalu kategorije do 70 kilograma Kelly Petersen Pollard bila je bolja od svoje zemljakinje Ketie-Jemima Yets-Brown.

I u konkurenciji do 78 kilograma trijumfovala je Britanka Emma Ried, dok je zlato u kategoriji preko 78 kg pripalo Francuskinji Stessie Bastareaud.

Francuzi su dominirali i kategorijom do 81 kilograma za muškarce. Osvojili su zlato (Loic Pietri), srebro (Quentin Joubert) i bronzu (Alpha Oumar Djalo), dok
totalnu dominaciju Francuza na pobjedničkom postolju poremetio je Italijan Andrea Gismondo.

Mađar Roland Goz trijumfovao je u konkurenciji džudista do 90 kilograma. U kategoriji do 100 kg slavio je Hrvat Marko Kumrić, dok je u apsolutnoj
kategoriji, u posljednjem meču Europa Judo Opena, zlato osvojio Francuz Joseph Terhec.

Reprezentativci Bosne i Hercegovine nakon duge pauze ovoga puta se nisu uspjeli domoći pobjedničkog postolja. Dijelom zbog izuzetno jake konkurencije,
ali i smjene generacija.

Već narednog vikenda naše na programu je Grand Prix u Zagrebu, a potom slijede nastupi na Evropa kupu u Dubrovniku i Evropsko prvenstvo do 23
godine.

Džudo savez BiH je i ovoga puta dobio visoke ocjene i pohvale za tehničku organizaciju takmičenja u izuzetno specifičnim uvjetima koje diktira pandemija
koronavirusa. To potvrđuje i činjenica da su Svjetska judo federacija (IJF) i Evropska judo unija (EJU) odlučile našem savezu povjeriti domaćinstvo dva
velika takmičenja, Svjetskog prvenstva za kadete i Evropskog prvenstva za seniore do 23 godine, koji su na programu sljedeće godine.