Loši vremenski uslovi, hladnoća i neizvjesnost i dalje su prisutni na prostoru nekadašnjeg privremenog migrantskog kampa "Lipa", udaljenom oko 30 kilometara od Bihaća.
Migranti su i proteklu noć proveli na otvorenom bez hrane, vode i struje. Oko 900 migranata i dalje boravi u šatorima na otvorenom na prostoru nekadašnjeg privremenog migrantskog kampa u kojem je prošle sedmice izbio požar u kojem je izgorjelo nekoliko šatora.
Migranti su trebali biti prebačeni u bivšu kasarnu na Bradini kod Konjica, međutim, vlast Hercegovačko-neretvanskog kantona je odbacila odluku o slanju migranta na tu lokaciju. Trenutno je neizvjesna situacija iako je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine pozvalo vlasti Unsko-sanskog kantona i Grada Bihaća da bez odlaganja izvrše prihvat i smještaj migranata na lokaciju "Bira".








Selam Midžić, sekretar Crvenog križa Grada Bihaća, izjavio je da su oni na terenu iščekujući sve odluke koje bi se trebale donijeti na državnom i kantonalnom nivou u vezi s migrantima koji se nalaze na "Lipi".
- Nama je cilj da migrantima osiguramo sve što im je neophodno za život na 'Lipi'. Svakodnevno se dijele lunch paketi, topli čaj, odjeća, deke i šatori - kazao je Midžić.
Podsjetio je da su migranti vraćeni iz autobusa i da su prenoćili na otvorenom.
- Padala je kiša, promrzli su. Danas smo prema 'Lipi' uputili oko 100 šatora sa podmetačima. Trenutno je na toj lokaciji i Gorska služba spašavanja koja radi na postavljanju šatora za migrante, iščekujući šta će se desiti u ova 24 sata - pojasnio je Midžić.
Podsjetio je i na to da je Vijeće ministara BiH na današnjoj sjednici donijelo odluku da bi se svi migranti s "Lipe" trebali prebaciti u "Biru".
- Teška je situacija, teško je raditi u ovakvim uslovima, kada je totalna neizvjesnost. Dok se čekaju ovakve odluke i rješavanje ove humanitarne katastrofe, kako migranti borave na tom području, pod kojim uslovima, znaju samo oni. Mi kad obavimo svoje obaveze tamo, oni ostaju tamo prepušteni sami sebi - dodao je Midžić.