Eurobasket 2021
Košarkašice BiH nakon velike drame savladale Tursku i izborile prolaz u nokaut fazu
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je i drugu pobjedu na Eurobasketu kojem su domaćini Francuska i Španija.
18.06.2021. u 13:47

Nakon jučerašnje senzacionalne pobjede protiv Belgije (70:55), šeste reprezentacije svijeta, Zmajice su danas u drugom kolu grupe C u Strazburu savladale Tursku sa 64:54.

Ovim trijumfom osigurale su prolazak grupe i minimalno plasman u osminu finala, a protiv Slovenije (20. juna) će igrati za prvo mjesto u grupi i direktan plasman u četvrtfinale.

Izabranice Gorana Loje sjajno su otvorile utakmicu i u prvoj četvrtini su konce igre držale u svojim rukama. Iz minute u minut povećavale su prednost, do maksimalnih plus 10 (14:4), a prva četvrtina završena je rezultatom 17:8.

Zmajice su bile odlične i na otvaranju druge četvrtine, a u 15. minuti stigle su do 12 poena prednosti (22:10). I onda je uslijedio šok i neshvatljiv pad u igri koji je za posljedicu imao veliku rezultatsku krizu, zbog čega je u jednom trenutku došla u pitanje i pobjeda...

Turska je za tri minute serijom 12:0 stigla do izjednačenja, a na poluvrijeme se otišlo sa pola koša prednosti za BiH (27:26).

U prvoj minuti drugog poluvrema Turska je preuzela vodstvo (27:28), a u 22. minuti semafor je pokazivao 36:44. Do kraja četvrtine bh. tim je uspio postići poene preko Džombete za "minus 6" uoči posljednjih deset minuta utakmice.

Posljednju četvrtinu otvorili smo serijom 5:0, te stigli na pola koša zaostatka (43:44), zbog čega je turski selektor pozvao time-out. No, rivalu nije pomoglo ni to jer je i nakon minute odmora nastavljena dominacija Zmajica. Ukupno su za četiri minute napravile seriju 17:0 i preuzele vodstvo - 55:44.

Do kraja meča nismo dozvolili luksuz da ispustimo prednost i stigli smo do druge pobjede i maksimalnog učinka.

Briljirala je Jonquel Jones, koja je bila nezaustavljiva u četvrtoj dionici. Upisala je double-double učinak i meč završila sa 22 poena i 15 skokova.