Tokyo 2020
Pao i treći svjetski rekord: Sydney McLaughlin srušila Dalilah Mohammad
Sydney McLaughlin (21), mlada američka atletičarka, osvojila je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju.
04.08.2021. u 08:17

Amerikanka je slavila na 400 metara s preponama, istrčavši i novi svjetski rekord - 51,46 sekundi.

McLoughlin je u finalu trčala za 44 stotinke bolje vrijeme od starog svjetskog rekorda kojega je postavila 27. juna u Eugeneu.

Srebro je pripalo 10 godina starijoj sunarodnjakinji Dalilah Mohammad, koja je istrčala drugo najbolje vrijeme svih vremena - 51,58 sekundi. Mohammad je branila naslov olimpijske pobjednice iz Rio de Janeira, a i aktualna je svjetska prvakinja iz Dohe kada je trčala 52,16, što je bio svjetski rekord sve do prije 38 dana.

Bronzanu medalju osvojila je još jedna mlada atletičarka - Femke Bol (21) iz Nizozemke koja je u finalu trčala evropski rekord od 52,03.

McLoughlin je treća atletičarka na Olimpijadi u Japanu koja je oborila svjetski rekord. Najbolje rezultate svih vremena postavila je i troskokašica Yulimar Rojas, te trkača na 400 metara s preponama Karsen Warholm.