Eurobasket
Senzacija u Kolnu: Zmajevi srušili prvaka Evrope
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovinu savladala je aktuelne prvake Evrope reprezentaciju Slovenije u susretu trećeg kola grupe B Eurobasketa sa 97:93.
04.09.2022. u 19:40

Zmajevi su sjajno otvorili meč i poveli 8:0. Atić i Nurkić pogodili su šut za tri poena, a Halilović za dva.
Slovenci su prvi put došli do vodstva (12:10), a nakon toga napravili mini-seriju. Zmajevi su koševima Muse i Nurkića došli do preokreta i vodstva 22:21.

Aktuelni prvaci Evrope su uzvratili te su prvu četvrtinu dobili rezultatom 32:26.

Robersonove dvije vezane trojke donijele su bh. košarkašima izjednačenje na samom otvaranju druge četvrtine.

Slovenci su došli do plus osam, međutim Zmajevi serijom 9:0 dolaze do vodstva 41:40.

Međutim, aktuelni prvaci Evrope se vraćaju igru i u sami finiš prvog dijela ulaze sa osam poena prednosti.

Musa svojom serijom od 5:0 postavlja konačan rezultat prvog dijela 52:49.

Treba istaći da u prvom poluvremenu odbrane obje reprezentacije nisu bile na nivou.

Roberson je na otvaranju treće četvrtine šutem za tri poena donio nove izjednačenje Zmajevima, Slovenci su uzvratili.

Trojkama Muse i Robersona Zmajevi dolaze na plus četiri (58:54).

Slovenci serijom 6:0 ponovo preuzimaju vodstvo.

Zmajevi su ovu četvrtinu dobili 23:21, međutim Slovenci su imali poen prednosti 73:72.

Bh. košarkaši su trojkom Gegića otvorili posljednju dionicu i došli do vodstva.

Slijedio je period igre u kojem su se smjenjivala vodstva. Roberson je sjajnom partijom dvije minute prije kraja Zmajevima donio pet poena prednosti, do kraja susreta Zmajevi su održali vodstvo i zasluženo slavili nakon dramatične završnice.

Zmajeve je do pobjede predvodio John Roberson sa 23 poena. Džanan Musa je ubacio 22 poena.

Kod Slovenaca se istakao Čančar sa 22 poena. Luka Dončić je danas pružio nešto lošiju partiju, a susret je završio sa 16 poena.

Sutra slijedi dan pauze, a nakon toga Zmajevi u utorak igraju meč sa Francuskom, dok Sloveniju očekuje duel protiv Njemačke.