open-navfaktor-logo
search
Memorijalni centar
Više od 40 svjetskih državnika poslali su poruku: Genocid je činjenica, negiranje nije prihvatljivo!
U Memorijalnom centru u Potočarima danas se obilježava 25. godišnjica genocida nad Bošnjacima u "zaštićenoj zoni UN-a" Srebrenica. Tokom komemoracije bit će prikazane poruke više od četrdeset državnika širom svijeta. 
11.07.2020. u 09:04
get url
text

{$galerijaFotografija}

Dženazu će predvoditi reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović.

U dolini bijelih nišana u Potočarima danas će svoj smiraj naći devet žrtava genocida: Sead (Huso) Hasanović, rođen 1971. godine u Krivačama, Alija (Bekto) Suljić, rođen 1969. godine u Poznanovićima, Hasan (Alija) Pezić, rođen 1925. godine u mjestu Pustoše, Hasib (Šaban) Hasanović, rođen 1970. godine u Slatini, Zuhdija (Suljo) Avdagić, rođen 1947. godine u Novoj Kasabi, Bajro (Ramo) Salihović, rođen 1943. godine u Voljavici, Ibrahim (Hamid) Zukanović, rođen 1941. godine u Sasama, Salko (Ahmo) Ibišević, rođen 1972. godine u Ljuboviji i Kemal (Husein) Musić, rođen 1968. godine u Glogovoj.

{$galerijaFotografija}

Komemoraciju pratite uživo u videu BHRT-a.

13:57 - Zvanični dio vjerskog obreda - dženaza i ukop žrtava je završen. 

13:44 - Dženaza žrtvama genocida u Srebrenici je klanjana. Dženazu je predvodio reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović. 

VEZANI TEKST - Klanjana dženaza i obavljen ukop devet žrtava srebreničkog genocida

13:03 - U ovim momentima počinje vjerski dio obreda, tačnije klanjanje podne namaza, a potom će uslijediti i klanjanje dženaze i ukop žrtava. Prethodno su zhvanice položile cvijeće i odale počast žrtvama u mezarju Memorijalnog centra.

Prije dženaza-namaza upriličen je vjerski dio programa, a nakon toga je čitanjem imena počelo iznošenje tabuta iz Musalle Memorijalnog centra.

Preživjeli Srebreničani, članovi porodica ubijenih, prijatelji i komšije na rukama su prenijeli zelene tabute sa posmrtnim ostacima do mezara gdje su žrtve genocida našle smiraj poslije 25 godina.

 {$galerijaFotografija}

12:20 - Obraćanja zvaničnika u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari je završeno. Počeo je vjerski dio programa - dženaza i ukop žrtava genocida. 

12:15- Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović na današnjem obilježavanju 25. godina od genocida u Srebrenici, naglasio je kako je jasno da je genocid u Srebrenici bio planiran i sistematski izvršen zločin kojeg su počinili Karadžićevi i Mladićevi odredi smrti, Vojska i Policija Republike Srpske, potpomognutim jedinicama iz Srbije. 

Džaferović je ponovo poslao poruku da "pomirenja ne može biti dok se genocid negira" te da međunarodna zajednica ima mandat i mogućnost da zabrani negiranje genocida, jer je se to i ne tiče same Srebrenice već je civilizacijsko pitanje.

- Umjesto priznanja, iskrenog izvinjenja i osude, ideologija koja je osmilila i realizirala genocid, a koja je itekako živa i u Bosni i Hercegovini i u Srbiji, danas napada istinu minimizirajući i negirajući genocid. Nauka kaže da je to posljednja faza genocida.

VEZANI TEKST - Džaferović: Pomirenja ne može biti dok se genocid negira, krajnje je vrijeme da se zabrani, to je civilizacijsko pitanje!

To nije samo uvreda porodicama žrtava, nego je mnogo više od toga. Negatori genocida, ustvari, najviše govore o sebi samima i šalju nam jasnu poruku da nisu odustali.

Zbog toga im se i mi, i cijeli svijet moramo odlučno suprostaviti. Za greške i neodlučnost nema prostora.

Krajnje je vrijeme da nam se pomogne i da međunarodna zajednica, koja za to ima mandat, odmah nametne Zakon o zabrani negiranja genocida.

Pitanje zabrane negiranja genocida je civilizacijsko pitanje i ne tiče se samo Srebrenice, Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, već cijelog svijeta. To je univerazlno pitanje borbe dobra i zla - kazao je, između ostalog, Džaferović.

12:12 - Predsjednik Rublike Slovenije Borut Pahor u video obraćanju povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenici poručio je da prošlost ne možemo promijeniti ali možemo promijeniti budućnost.

- Za budućnost Bosne i Hercegovine je ključna istina, a ne poricanje, poštovanje, a ne mržnja, dijalog, a ne svađanje. Nužni su oprost i poštovanje različitosti. Pomirenje nije akt prošlosti, to je zalog suživota i prijateljstva koji izlazi iz zajedničkog bola - istakao je.

Pahor je kazao da to ne znači zaboraviti sve loše što je bilo napravljeno, već da su empatija i želja za suživotom, prijateljstvom i mirom jači od tmurne prošlosti.

- Za mirnu evropsku budućnost Bosne i Hercegovine potrebna je hrabrost. Hrabrost je jedina koja može, uprkos strašne boli koja prati sjećanje na žrtve genocida, dovesti do oprosta, do pomirenja, do dijaloga i saradnje te sa malim a čvrstim koracima do ponovnog međusobnog povjerenja – naveo je Pahor uz poruku "Sretno Bosno i Hercegovino".

12:10 - Predsjednik Francuske Emmanuel Macron u svom današnjem obraćanju povodom 15. godina od genocida u Srebrenici poslao je snažnu poruku svijetu, da Srebrenica ostaje bolan simbol neuspjeha međunarodne zajednice u pružanju zaštite civilima kada im je ta pomoć bila najpotrebnija.

 - Mržnja je prije 25 godina dovela do neopisivog užasa. Obraćam vam se danas kako bih iz Francuske poslao poruku solidarnosti. Francuske koja pamti i uvijek će pamtiti patnju koju je vaša zemlja iskusila prije 25 godina, u najmračnijim trenucima koje je Evropa vidjela od završetka Drugog svjetskog rata. 11. jula 1995. godine, i u danima koji su uslijedili, ovdje, u Srebrenici, u Bosni i Hercegovini se desila jedna od najgorih tragedija u modernoj historiji. Francuska nije zaboravila više od 8.000 žrtava, odraslih i djece, koji su ubijeni - rekao je Macron.

Dodao je kako sa dubokim emocijama pozdravlja i preživjele genocida i njihove porodice.

- Izražavam im iskreno saučešće. Uprkos trenutnoj zdravstvenoj krizi, bilo je izuzetno važno da se okupimo i da obilježimo 25. godišnjicu genocida u Srebrenici i da odamo počast žrtvama. Srebrenica ostaje bolan simbol neuspjeha međunarodne zajednice u pružanju zaštite civilima kada im je ta pomoć bila najpotrebnija. Ova neizbrisiva mrlja na našem zajedničkom sjećanju nas tjera da tražimo istinu i pravdu. To je neophodno za mirni suživot različitih zajednica. Dvadeset pet godina nakon ovih tragičnih događaja, još mnogo toga se treba uraditi da bi došlo do pomirenja i mirnog suživota za sve u Bosni i Hercegovini i regionu zapadnog Balkana. Svi moramo prihvatiti prošlost. Nema prostora za poricanje istorije ili revizionizam, niti za veličanje osuđenih ratnih zločinaca u zemlji i regionu koji su izrazili želju da se pridruže Evropskoj uniji i time pridržavaju vrijednostima EU - poručio je Macron.

12:00 - Recep Tayyip Erdoğan, predsjednik republike Turske:

- Danas smo zajedno da se prisjetimo žrtava genocida u Srebrenici, jedne od najbolnijih i najsramotnijih stranica u historiji, i da podijelimo žalost naše bošnjačke braće - rekao je, između ostalog. 

11.56 - Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović poslao je poruku porodicama žrtava genocida, građanima Bosne i Hercegovine i prisutnim gostima na obilježavanju 25. godišnjice genocida u Srebrenici.

- Najtačnije je reći da se genocid u Srebrenici može objasniti istorijom koja mu je prethodila. Takve zločinačke zamisli imaju najsnažnije uporište u velikodržavnim ideologijama. One su postojale i danas nažalost postoje na našim prostorima. One su izvorište zla i stradanja, i platforma za udruživanje zločinaca. Sve dok takve ideologije žive, dok imaju sljedbenike koji negiraju počinjene zločine i zagovaraju nove, ne prestaje ni opasnost od novih stradanja. Genocid u Srebrenici, koji je zajednička sramota svih koji ga nijesu spriječili, i nas i međunarodne zajednice, svjedočanstvo je strašne stvarnosti jednog krvavog rata, vječita opomena i podsjećanje za sve naše narode da bez istine o prošlosti nema ni mirne, ni sigurne budućnosti.

Sjećanje na zločin koji se desio u Srebrenici smatram pozivom da se i danas traga za istinom, da ne zaboravimo da je ispunjenje pravde naša obaveza. Srebrenica jeste sinonim zločina, ali moramo sve učiniti da bude i sinonim pravde - rekao je, između ostalog, Đukanović.

11:53 - Ministar vanjskih poslova Republike Turske Mevlut Cavusoglu poručio je kako je Srebrenica mjesto na kojem je ljudsko dostojanstvo zadobilo tešku ranu.

Cavusoglu se kratkom porukom putem profila na Twitteru oglasio povodom obilježavanja 20 godina od genocida u Srebrenici.

- Ostavljena je crna mrlja u historiji. Uz braću Bošnjake smo na 25. godišnjicu genocida u Srebrenici - napisao je Cavusoglu.

Uz poruku je podijelilo i fotografiju srebreničkih tabuta na kojoj je na turskom jeziku napisano "Nismo zaboravili, nećemo zaboraviti niti dozvoliti da se zaboravi".

Genocid u Srebrenici je bio najgori zločin na evropskom tlu od Drugog svjetskog rata, poručio je u svom videoobraćanju Antonio Guterres, generalni sekretar UN-a povodom obilježavanja 25. godišnjice genocida u Srebrenici.

- Dvadesetpet godina kasnije odajemo počast brutalno ubijem i obavezujemo se da ih nikada nećemo zaboraviti. U tuzi smo s njihovim porodicama, kao i porodicama onih koji se još uvijek vode kao nestali. Potvrđujemo našu solidarnost s preživjelima. Prije četvrt vijeka Ujedinjene nacije i međunarodna zajednica iznevjerili su Srebreničane. Kao što je i bivši generalni sekretar UN-a Kofi Annan rekao, zauvijek će to progoniti našu historiju. Suočavanje s tom prošlošću je ključni korak ka ponovnoj izgradnji povjerenja - poručio je Guterres.

Predsjednik Republike Sjeverne Makedonije Stevo Pendarovski kazao je u video poruci na 25. godišnjicu genocida u Srebrenici da je događaj iz jula 1995. godine jedan od najmračnijih u modernoj evropskoj historiji, za koji nema racionalnog opravdanja.

Kako Pendarovski ističe, Memorijalni centar i majke Srebrenice jasnom porukom, nas suočavaju s kolektivnom prošlošću i savjest su naše generacije.

- One ne potiču mržnju, niti traže osvetu, jer se time produbljuje nepravda. Istinu i pravdu traže samo kao preduslov mira. Historija, ne samo na Balkanu, nas uči da ideje o etnički čistim teritorijama uvijek vode u tragediju. A nedavni balkanski ratovi su pokazali da se genocid može ponoviti, i nakon holokausta. Ako jedna generacija ne progovori, sljedeća generacija će zaboraviti, što stvara plodno tlo za nove sukobe – poručio je.

Saudijski princ Faisal u videoporuci je naveo da povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenici Kraljevina Saudijska Arabija potvrđuje svoju podršku porodicama žrtava nepravednog genocida koji je odnio hiljade nevinih života.

Kraljevina, kako je rekao, također potvrđuje svoj stav prema poštivanju vođstva i jedinstva osanskohercegovačke teritorije i u potpunosti podržava sve puteve bliskog suživota svih njenih naroda. 

11:50 - Munira Subašić, predsjednica Udruženja "Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa", u obraćanju na obilježavanju 25. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice poručila je da je zakon o zabrani negiranja genocida prevencija da se ne desi novi genocid i rat koji bi pokosio Evropu i cijeli svijet.

 - Želim prvo da uputim poruku zločincima: 'Mi ćemo vas proganjati i nikada nećemo posustati i uvijek će biti neko ko će vas progoniti. To je naše pravo i obaveza. Dobro zapamtite, ne postoji mjesto gdje vas nećemo pronaći i progoniti - poručila je Subašić.

VEZANI TEKST - Subašić poručila zločincima: Uvijek će biti neko ko će vas progoniti

11:45 - Premijer Velike Britanije Boris Johnson u svom obraćanju povodom obilježavanja 25. godina od srebreničkog genocida je poručio kako se ova zločin ne smije zaboraviti i da je dužnost prema žrtvama da se genocid u Srebrenici pamti.

- Veliki broj porodica još uvijek ne zna šta se desilo njihovim najmilijim. Veliki broj počinilaca još uvijek nije odgovarao za počinjeno. A postoje i oni koji bi radije zaboravili i negirali grozotu onoga što se desilo. Ne smijemo dozvoliti da se to desi. Dužnost nam je prema žrtvama i budućim generacijama da pamtimo Srebrenicu i da osiguramo da se nikada ne ponovi.

Stefan Lofven, premijer Švedske: "Mi ćemo i dalje podržavati one koji naporno rade, tragajući za istinom i pravdom, uključujući identifikaciju i lociranje ubijenih. Bolno je zamisliti da nakon 25 godina ne možete sahraniti svoje najmilije. Moje srce je uz te porodice. Nema mjesta za negiranje zločina počinjenih tokom rata, niti za veličanje pojedinaca koje su sudovi za te zločine proglasili krivim. Čvrsto je mišljenje Svedske vlade da su svi postupci i izjave koje umanjuju ili negiraju genocid duboko uznemirujuće i suprotne većini temeljnih globalnih vrijednosti. Međunarodna zajednica nije uspjela zaštititi žrtve u Srebrenici u vrijeme kada smo im najviše trebali. Tada smo ih iznevjerili, a da ne bismo iznevjerili one koji su preživjeli i dolazeće generacije, nikada ne možemo zaboraviti, a krivce treba privesti pravdi. To se nikada više ne može ponoviti. Prepoznavanje stradanja žrtava i njihovih pordica ključno je za napredak. Iz tih razloga Švedska podržava rad i izložbu Muzeja ratnog djetinjstva o djeci koja su preživjela genocid u Srebrenici, koja je ove sedmice izložena u Sarajevu, i radujem se izložbi koja dolazi na jesen u Švedsku".

11:35 - Kanadski premijer Justin Trudeau istaknuo je, u video poruci u povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenici, da su dešavanja iz jula 1995. godine tamni period historije koji se ne smije zaboraviti.

- Dok obilježavamo 25. godišnjicu te tragedije zavjetujemo se da ćemo pamtiti i poštovati one koji su nepravedno patili i smrtno stradali. Žalimo sa porodicama žrtava, njihovim prijateljima i najmilijima. Odajemo poštovanje preživjelima koji nastavljaju da žive sa bolnim sjećanjima, dalje se bore za istinu i pravdu - kazao je Trudeau.

Muhyiddin Yassin, premijer Malezije, u svome je govoru istakao: To je bio najveći zločin u Evropi od Drugog svjetskog rata. Agonija i tuga još uvijek odjekuju u našim srcima i mislima. 

Pedro Sanchez, premijer Španije. Poznajem Potočare još od 2009. godine kada je Srebrenica bila razoren grad. Bio sam tamo i na 20. godišnjicu genocida, rekao je. Sanchez je posebno istakao važnost međunarodnih sudova u procesuiranju ratnih zločina. Cijelu poruku pogledajte u videu ispod. 

Imran Khan, premijer Pakistana: "Mislim da je za nas važno da naučimo lekcije. Svijet nikada više ne smije dozvoliti takav zločin". On je prenio pozdrave i poruku podrške i saučešća naroda Pakistana narodu Bosne i Hercegovine.

11.23 - Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen povodom poručila je danas u svom obraćanju da je Srebrenica i dalje otvorena rana na evropskoj savjesti.

-  Za neke rane su potrebne decenije da zacijele, neke majke nikada nisu pronašle smiraj za svoju djecu, preživjeli se i dalje bude tokom noći, neke se porodice nikada nisu vratile u svoje domove. Srcem sam uz vas. Teško je i pojmiti razmjere ove ogromne tragedije, danas oplakujemo i sjećamo se, uz vas smo u žalosti, sjećamo se grešaka i tražimo pravdu dok radimo na pomirenju - rekla je Leyen.

11:00 - Ministar vanjskih poslova Republike Češke Tomáš Petříček obratio se danas video porukom povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenici.

- Čast mi je što vam se danas obraćam, jer duboko poštujem ovaj događaj. Prije dvadeset pet godina, u i oko Srebrenice je počinjen genocid. To se desilo tek generaciju ranije, u našoj Evropi... Teško je zamisliti danas. Ali, teško je bilo zamisliti i tada, a desilo se! Srebrenica će nas stalno podsjećati da ne postoji vrijeme koje je u potpunosti sigurno i isključuje ogromne tragedije. Mi, kao ljudski rod to ne smijemo zaboraviti", kazao je Petříček.

Kako je kazao, Srebrenica ostaje velika trauma građanima Bosne i Hercegovine.

 - Mislim da se uvijek isplati tražiti odgovore na pitanje kako je zaista prebroditi. U Drugom svjetskom ratu Čehoslovačka je ispaštala u rukama njemačkih nacista i njihovih pomagača. Jevreji i drugi narodi, pa i slučajno odabrano lokalno stanovništvo su bili predmetom istrebljenja. Mi smo to u značajnoj mjeri prebrodili. Njemačka je priznala zločine nacista i jasno osudila ovaj svoj dio historije. To je oživilo češko-njemačke odnose i dovelo do njihovog procvata. Isto se može desiti i u BiH. Genocid u Srebrenici, dokazan detaljnim sudskim procesima, se ne smije na koji način opravdavati. Prepoznavanje činjenica, pokajanje i sjećanje – ja vjerujem da je to jedini pravi smjer. Ovo vrijedi za sve strane i sve aktere koji su počinili zločine bilo kada u ratu. Nije samo Srebrenica u pitanju. Da budem jasan: ovdje nema mjesta politikanstvu. Poigravanje sa tragedijama u svrhu dobijanja političkih poena, glorifikacija ratnih zločinaca ili pokušaji da se promijeni historija će samo eskalirati tenzije i konflikt - naveo je.

Misli da je potrebno upravo suprotno - depolitizirani historijski pregled prošlosti, prepoznavanje svih pritužbi i zajednička predanost boljoj budućnosti.

- Ovo traži iskren napor i hrabre korake političara na svim stranama, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i izvan njenih granica. Učinite da se to desi, jer najveća mi je želja da pozdravim pomirenu, mirnu, demokratsku i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu kao članicu Evropske unije u što skorije vrijeme - kazao je ministar vanjskih poslova Republike Češke Tomáš Petříček.

10:45 - Mike Pompeo, američki državni sekretar: "Od tog strašnog dana, stasala je generacija. Oni među nama koji se sjećaju šta se dogodilo prije četvrt stoljeća moraju za ovu generaciju graditi mirniju i prosperitetniju budućnost u demokratiji. Izgradimo budućnost koja će biti dobra za sve narode - bez obzira na rasu ili religiju - i ujediniti nas zajedničkim vrijednostima, utemeljenim na pravima pojedinca. Učinimo da ta budućnost, u kojoj će se grozne lekcije Srebrenice pamtiti i nikada ne ponoviti, bude svjetlija. Danas, Sjedinjene Države nanovo izražavaju svoju posvećenost tom cilju, zajedno sa našim partnerima u Bosni i Hercegovini i širom svijeta. Bog vas blagoslovio".  

10:31 - Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Bill Clinton uputio je snažnu poruku povodom 25. godišnice genocida u Srebrenici.

- Širom svijeta, konflikti bazirani na etničkoj, rasnoj i vjerskoj pripadnosti nastavljaju da donose neizdrživu patnju i gubitke porodicama, urušavanje društvima i ekonomijama i srceprajuće, srceparajuće brojke izbjeglica. Isuviše puno ljudi na Zemlji danas može se lično poistovjetiti sa majkama, ženama i djecom koji su izgubili svoje voljene u Srebrenici. 25 godina kasnije čini se da nismo puno toga naučili na mnogo mjesta. Čak i kada ste ispoštovali teške političke kompromise Dejtonskog sporazuma i najvažnije – sačuvali ste mir. Važnije je sada nego ikada da se sjetimo da u Bosni i širom svijeta istinska demokratija zahtijeva istinsku posvećenost inkluzivnom društvu, uključujući zajedničko odlučivanje, posvećenost vladavini prava i otkrivanje teške istine o prošlosti kako biste bili slobodni graditi drugačiju budućnost. 

Nadam se da će u sljedećih 25 godina, svi građani Bosne i svi mi širom svijeta koji vam žele dobro, sjetiti žrtava 11. jula i raditi još više nego što već jeste da se održi i jača mir, da se prošire ekonomske prilike, da se izgradi inkluzivna budućnost za vašu djecu i unučad. Radeći to bi se napravila adekvatna posveta onima kojih se sjećamo danas i napravit će primjer idućoj generaciji i cijelom svijetu – da konflikti iz prošlosti ne moraju zasjeniti obećanu budućnost. To je pravi dar koji možete dati u čast onih koji su platili najveću cijenu. Hvala vam - naveo je bivši američki predsjednik.

10:25 - Charles, Prince od Walesa, Ujedinjeno Kraljvstvo: "Grozni događaji 1995. godine, od strane međunarodnih sudova potvrđeni kao genocid, su strašna mrlja na našoj kolektivnoj svijesti".

10:20 - Na komemoraciji su se obratili i Serge Brammertz, glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove i Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Carmel Agius.

VEZANI TEKST - Brammertz: Tolerisanjem negiranja genocida opet izdajemo žrtve; Agius: Revizionisti žele zakopati istinu

- Školski udžbenici u Bosni i drugdje u regionu ne govore istinu o genocidu. Političke vođe – naročito u Republici Srpskoj i Srbiji – nastavljaju da negiraju genocid. Oni ekstremniji nazivaju ga prevarom ili mitom, dok oni koji pokušavaju održati određeni privid sofisticiranosti vode polemiku o pravnim konceptima kao kvazistručnjaci. Tome se mora stati na kraj. Međunarodna zajednica se već predugo nada da će ovaj problem jednostavno nestati. Neće. Daljim tolerisanjem negiranja genocida, u bilo kom obliku, iznevjeravamo žrtve Srebrenice još jednom, kao što smo to učinili prije dvadeset pet godina. Svi mi moramo provoditi politiku nulte tolerancije kada je riječ o negiranju genocida, baš kao što to činimo s rasizmom i drugim oblicima diskriminacije. A vapaji žrtava za zakonima kojima se suzbija negiranje genocida zaslužuju mnogo više razmatranja i podrške. Stoga, u zaključku, obilježimo ovu 25. godišnjicu genocida u Srebrenici ne samo riječima, nego djelom. To bi bila uistinu primjerena počast žrtvama i preživjelima, i sjećanje na Srebrenicu. Hvala vam što ste mi dopustili da vam se danas pridružim - zaključio je Brammertz.

9:50 - Danas je 11. juli, dan kada obilježavamo 25. godišnjicu genocida nad Bošnjacima "sigurne zone UN-a Srebrenica". Danas smo ovdje jer nam naša kultura sjećanja nalaže da ne zaboravimo i podsjećamo da je u Srebrenici počinjen genocid nad Bošnjacima Podrinja, rekao je Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 25. godišnjice genocida nad Bošnjacima "SZ UN-a" Srebrenica iz jula 1995. godine.

Poručio je da "smo danas ovdje zbog njih, zbog nas".

- Zbog naše djece da znaju i da se čuje o genocidu u Podrinju. Da pamtimo žrtve, da generacije prenose novim naraštajima istinu i da se ta istina nikad ne zaboravi. Danas će napokon smiraj naći devet žrtava genocida, danas će se oni pridružiti do sada ukopanoj 6.643 žrtvi ubijenoj u julu 1995. godine. Tu smo danas sa svima vama zajedno da sjedočimo i samo istinu govorimo. Srebrenica je danas mrlja u historiji svjetske organizacije Ujedinjenih nacija. Srebrenica je mrlja svih savjesti moćnika tog vremena. Srebrenica je danas borba za pravdu. Srebrenica je više od 8.372 ponovljene istine. Srebrenica smo svi mi koji danas stojimo na strani istine i na pravoj strani historije - pojasnio je Fejzić.

Kako je kazao, za njih koji žive u Srebrenici, svaki dan je 11. juli.

- Svaki dan se borimo za istinu, borimo se i onda kada negiraju genocid - rekao je Fejzić.

9:35 - Počela je komemoracija u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari

{$galerijaFotografija}

9:31 - Tokom komemoracije obratit će se ili će biti prikazane kratke video poruke sljedećih državnika i zvaničnika:

Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacijskog odbora i aktuelni zamjenik načelnika opštine Srebrenica

Serge Brammertz, IRMCT

Carmel Agius, IRMCT

Valentin Inzko, OHR

Muhammed Mahatir, Malezija

Bill Clinton, bivši predsjednik Sjedinjene Američke Države

NjKV Charles, princ od Walesa, Ujedinjeno Kraljevstvo

Philippe Goffin, Kraljevina Belgija

Jeppe Kofod, Kraljevina Danska

Tomáš Petříček, Češka Republika

Linas Linkevičius, Republika Litvanija

Nj.K.V. Princ Faisal bin Farhan Al-Saud, Kraljevina Saudijska Arabija

Michael Pompeo, Sjedinjene Američke Države

Marija Pejčinović Burić, Vijeće Europe

Thomas Greminger, OSCE

David-Maria Sassoli, Europski Parlament

Charles Michel, Europsko Vijeće

Ursula von der Leyen, Europska Komisija

Bojko Borisov, Bugarska

Justin Trudeau, Kanada

Giuseppe Conte, Republika Italija

Xavier Bettel, Veliko Vojvodstvo Luksemburg

Muhyiddin Yassin, Malezija

Mark Rutte, Kraljevina Nizozemska

Erna Solberg, Kraljevina Norveška

Imran Khan, Islamska Republika Pakistan

Pedro Sánchez, Kraljevina Španjolska

Stefan Löfven, Kraljevina Švedska

Boris Johnson, Ujedinjeno Kraljevstvo

Munira Subašić, predsjednica Udruženja Majke enklave Srebrenica i Žepa

Ilir Meta, Republika Albanija

Alexander van der Bellen, Republika Austrija

Ilham Aliyev, Republika Azerbejdžan

Zoran Milanović, Republika Hrvatsk

Sauli Niinistö, Republika Finska

Emmanuel Macron, Republika Francuska

Hassan Rouhani, IR Iran

Frank-Walter Steinmeier, Savezna Republika Njemačka

Milo Đukanović, Crna Gora

Stevo Pendarovski, Republika Sjeverna Makedonija

Zuzana Čaputová, Republika Slovačka

Borut Pahor, Republika Slovenija

Simonetta Sommaruga, Švicarska Konfederacija

Recep Tayyip Erdoğan, Republika Turska

Antonio Guterres, Ujedinjeni narodi

Šefik Džaferović, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine

{$galerijaFotografija}

9:25 - U Memorijalni centar stigli su Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, kardinal Vinko Puljić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić

9:20 - Britanski ambasador Matthew Field po dolasku u Potočare izjavio je: Velika je privilegija biti jedan od nekolicine koji može lično prisustvovati komemoraciji. Tu sam da odam počast žrtvama genocida u ime Kraljevine. Premijer Boris Johnson i princ Charles su poslali video poruke. Genocid je tragedija za sve ljude, i to moramo spoznati da mi imali bolju budućnost.

 

9:15 - U Memorijalni centar Srebrenica - Potočari pristižu zvanice. Među prvima su došli ambasador SAD-a Eric Nelson, resu-l-ulema Husein ef. Kavazović, ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turkovića...

9:10 - Američki ambasador Eric Nelson u Potočarima je jutros rekao: "Ljudi u Sjedinjenim Američkim Državama pridružuju se narodu BiH u trenutku kada odajemo počast 8372... žrtava genocida u Srebrenici. U nastojanjima da nikada ne zaboravimo, 25 godina poslije moramo biti odlučni da ne smije biti poricanja genocida, da nema poricanja onoga sto se dogodilo. SAD su pouzdan partner BiH i njene građane i njenim nastojanjima da se bore za prosperitetnu državu.

 

20200711075524_0J4A4247.JPG
1 od 38
left-arrowright-arrow
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.