Ambasador Bosne i Hercegovine u Islamskoj Republici Iran Nijaz Čardaklija ocijenio je da postoji veliki prostor za dalje unapređenje saradnje između
Bosne i Hercegovine i Irana.
- Ono što me najviše boli je što se u BiH vrlo malo zna o potencijalu Irana. Zemlja od 90 miliona stanovnika koja je praktično samostalna u proizvodnji svega, čiji kvalitet odgovara svakom evropskom proizvodu, u BiH nema nikakav značaj, a svi znamo da konkurencija uvijek znači niže cijene, širi asortiman i veći izbor proizvoda koji nama nedostaje - kazao je ambasador Čardaklija u intervju u za Fenu.
Ističe kako je BiH mala zemlja te da se lako osloniti na Evropsku uniju, ali da Iran i zemlje oko te države nisu dobro pokrivene. Smatra da bi najbolje bilo kada bi postojala neka eksplicitna politička partnerstva, ne samo na papiru ili kao kurtoazija, nego i na terenu.
Ambasador prepušten sam sebi
- Sasvim je razumljivo kada ministar vanjskih poslova BiH ili član Predsjedništva BiH dođe u Tursku, Saudijsku Arabiju i Katar kako bi razvili ekonomske, turističke i obrazovne potencijale, ali u Iran ne dođe niko. To znači da sam ja, kao ambasador, prepušten sam sebi - istakao je.
Čardaklija smatra da u BiH postoji potpuno pogrešna percepcija Irana.
- Imamo vrlo slabu saradnju sa Iranom, dok Srbija, Hrvatska, Slovenija, Švicarska, Austrija i Italija sa Iranom fenomenalno sarađuju i mi na tome možemo samo da im zavidimo, iako imamo bolji položaj kod Iranaca. Mi to nismo iskoristili, oni jesu – istakao je.
Kao primjer naveo je Sloveniju koja je, kako je rekao, prije nepotrebnog incidenta i ubistva djevojke Mahse Amini 2022. godine te uvođenja novog kruga sankcija Evropske unije, imala trgovinsku razmjenu sa Iranom u visini od 180 miliona eura, a danas otprilike 80 miliona eura. Pojašnjava da Slovenija, koja ima dva puta manje stanovnika od BiH, ima osam puta veću trgovinsku razmjenu.
- Mi nemamo ni 10 miliona eura - kaže ambasador Čardaklija.
Iranska inventivnost je posebna priča
Također je naveo i Italiju, članicu EU i NATO pakta, koja je 2022. godine imala trgovinsku razmjenu od pet milijardi eura, dok danas ima otprilike milijardu.
Govoreći o Iranu, kazao je da su prepušteni sami sebi zbog sankcija, ali da se uspijevaju održati zbog etničke raznolikosti te činjenice da imaju sve, od šuma na sjeveru do pustinje na jugu.
- A posebna priča je njihova inventivnost, kad su u problemu, oni će nešto sami smisliti. Ako u Saudijskoj Arabiji otpadne šaraf na rafineriji nafte, oni moraju da zovu Britance. A u Iranu se sve proizvodi, od igle do lokomotive - navodi bh. ambasador u toj zemlji.
Također se osvrnuo i na perzijsku kulturu u Iranu, koja je veoma zanimljiva.
- U Teheranu se održava jedan od najvećih sajmova knjiga na svijetu, a niko iz BiH ne dođe na taj sajam, iako su oni jako zainteresirani za saradnju - dodao je.
Smatra da je Teheran moderan grad, posebno sjeverni dio koji je vrlo bogat, da je istočni i zapadni dio srednja klasa, dok na jugu Teherana živi siromašniji dio populacije.
Ljudska prava se krše i na Zapadu
Kada je riječ o ljudskim pravima koja se često problematiziraju u Iranu, ambasador Čardaklija je kazao da se ta prava krše i na Zapadu u velikoj mjeri.
- Ako pogledamo statistiku Suda za ljudska prava u Strazburu, vidjet ćemo da su to hiljade i hiljade slučajeva kršenja ljudskih prava usred EU, ali se to doživljava prirodno. Ni u EU nije tako sjajno, a u Iranu nije tako loše kako nam predstavljaju – pojasnio je.
Čardaklija je pozvao sve Bosance i Hercegovce da posjete Iran.
- Teheran je relativno veliki grad i ono što je zanimljivo u njemu su palače i muzeji. Ali Iran ima nekoliko gradova koji su pod zaštitom UNESCO-a. Ako vas zanima historija, onda treba posjetiti Mashhad ili Shiraz. Ne zaboravite da Iran ima zgrade koje su stare po 2.500 godina – zaključio je ambasador Čardaklija.
U Teheranu je nedavno održana Sedma izložba izvoznog potencijala Islamske Republike Iran (Iran Expo 2025), na kojoj je učestvovalo otprilike 2.500 kompanija i privrednih komora iz više od 100 zemalja, među njima i delegacija Privredne komore Zeničko-dobojskog kantona te je tom prilikom upriličena i posjeta Ambasadi BiH u Iranu.