open-navfaktor-logo
search
Kampanja traje 30 dana
CIK upozorio kandidate i stranke da paze šta rade: Možemo kazniti sa 30.000 KM ili zabraniti učešće na izborima
AUTOR: D. R.
05.09.2024. u 14:16
get url
text
Centralna izborna komisija BiH
Centralna izborna komisija BiH
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CiKBiH) održala je danas press konferenciju povodom početka izborne kampanje koja će trajati do 5. oktobra.
0J4A6788
FOTO:
Ajdin Cocalić
1 od 8
left-arrowright-arrow
Obratila se Irena Hadžiabdić, predsjednica Centralne izborne komisije BiH, koja je kazala kako će izborna šutnja početi 5. oktobra u 07 sati, a objasnila je i šta je novina za političke subjekte, kao i šta je sve zabranjeno tokom kampanje.
- U toku 30 dana, koliko traje izborna kampanja, politički subjekti na zakonom utvrđen način upoznaju javnost i birače sa svojim programima i kandidatima za predstojeće Lokalne izbore. Svi politički subjekti imaju potpunu slobodu da tokom izborne kampanje vrše izborne aktivnosti na teritoriji cijele BiH, a nadležni organi su dužni osigurati slobodu kretanja kandidata, njihovih pristalica i glasača te ravnomjeran tretman političkih subjekata u njihovim zahtjevima da javna mjesta i javne objekte koriste u svrhe kampanje - kazala je Hadžiabdić.
Hadžiabdić se osvrnula i na prava političkih subjekata tokom izborne kampanje.
- Politički subjekti imaju pravo voditi izbornu kampanju u mirnom okruženju, održavati i organizirati javne skupove, slobodno iznositi svoje stavove kako bi stekli podršku birača, štampati i dijeliti postere i druge izborne materijale u vezi s izbornom kampanjom - istakla je.
Predsjednica CiK-a je dodala da su politički subjekti obavezni osigurati ravnopravnu promociju kandidata oba spola u medijskim nastupima na javnim skupovima, dok se plakati mogu postavljati samo na mjestima koja su predviđena za to.
- Politički subjekti su dužni da sve materijale koji su korišteni u svrhu kampanje, ukloniti u roku od 15 dana nakon dana izbora. Političkim subjektima i svim zaposlenima u administraciji nije dozvoljeno nošenje ili pokazivanje oružja na političkim skupovima kao i na biračkim mjestima i u njihovoj okolini. Nije dozvoljeno ometanje skupova drugih političkih subjekata, prijetiti pristalicama drugih političkih subjekata. Nije dozvoljeno sprečavati novinare da obavljaju svoj posao u skladu sa pravilima profesije i izbornim pravilima - kazala je Hadžiabdić.
Istaknuto je i da je zabranjeno obećavati novčanu nagradu, posticati građane da glasaju, a koja nemaju pravo na to, da glasaju više puta ili u ime druge osobe. 
- Pojedine zabrane se odnose na cijeli izborni proces, kao što je govor mržnje. Govor koji podstiče mržnju, diskriminaciju, nasilje ili izaziva strah i neprijateljstvo, te objavljivanje video, sms poruka takvih sadržaja je strogo zabranjeno. Naglašavam da je političkim subjektima zabranjeno iznositi lažne informacije koje mogu ugroziti integritet izbornog procesa i dezinformisati birače. CIK ima ovlaštenje da izrekne kazne do 30.000 KM, a za teže prekršaje može izvršiti uklanjanje kandidata s kandidatske liste, ali i poništenje učešća političkog subjekta. Sve zavisi od težine prekršaja i učestalost kršenja - istakla je Hadžiabdić.
Osvrnula se i na troškove izborne kampanje.
- Oni su limitirani brojem birača u općinama i gradovima. Taj broj je osnov za određivanje maksimalnog iznosa kojeg politički subjekti može potrošiti za finansiranje izborne kampanje. Računa se tako što se broj birača u izbornim jedinicama pomnoži sa 0.30 KM - kazala je.
Istaknuto je i da je CIK zaprmio 14.044 prigovora od kojih je još 482 u radu. Najčešći prigovori su u vezi s preuranjenom kampanjom, plaćenim političkim oglašavanjem, zloupotrebom javnih resursa, te registracija birača van BiH za što su okončali proces. Izrečeno je 59 novčanih kazni u iznosu od 268.500 KM.
Kada je riječ o nepravilnostima, koalicija "Pod lupom" je od 22. jula do 1. septembra zabilježila ukupno 710 izbornih nepravilnosti. Najveći broj nepravilnosti se odnosi na zloupotrebu javnih sredstava i resursa u 223 slučaja.
Pozvali su sve političke subjekte da vode fer kampanju.
Pravo glasa na lokalnim izborima u BiH ima 3.400.204 birača. Ovjereno je 26.089 kandidata, od toga 25.703 za općinska vijeća, a 386 kandidata za načelnike / gradonačelnike.
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.