Zastupnik Naše stranke u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Damir Nikšić ponovo je izrazio nezadovoljstvo radom vladajuće većine i Vlade FBiH.
Podsjeća kako je isto uradio i prošlog mjeseca.
- Mediji su iz te moje objave naslutili da bih mogao napustiti većinu i učiniti je još "tanjom" u Zastupničkom domu.
Unutar Kluba Naše stranke sam naišao na podršku nekih kolega i namjeravali smo prije usvajanja dnevnog reda na prošloj sjednici kroz poslovničku intervenciju zajednički poslati poruku Vladi da ćemo ubuduće biti suzdržani pri usvajanju dnevnog reda u slučaju da sjednicama nastave neprisustvovati šef i većina Vlade koju smo imenovali - navodi Nikšić.
Federalni zastupnik dodaje kako je insistirao na tome da su upravo oni koji su imenovali Vladu daleko odgovorniji za njen rad i dužni pozivati je na odgovornost, zahtijevati izvještaje, informacije i objašnjenja, nego što je to slučaj sa opozicijom.
- Klub je u posljednjem trenutku odustao od te poslovničke intervencije, ali ne i od oštre kritike ministra zdravstva na Vladinom satu i press-izjavi tokom njega - dodaje.
Sedmicu kasnije, nastavlja on, premijer Nermin Nikšić "do ljetne pauze" nije dostavio u parlamentarnu proceduru ni fiskalne zakone ni zakon o južnoj interkonekciji kako je to obećao na sastanku Kolegija Vlade FBiH sa predsjedavajućim oba doma Parlamenta FBiH održanog 25. juna u kabinetu predsjedavajućeg Zastupničkog doma parlamenta Federacije BiH, Dragana Miokovića koji dolazi iz Naše stranke.
- Tri mjeseca su prošla, a Vlada FBIH nije ništa uradila ni po pitanju UKC u Tuzli.
Dijeliti svu odgovornost, a istovremeno nemati gotovo nikakav utjecaj i moć u koaliciji, da gotovo niti jedna inicijativa, prijedlog, zakon ili zaključak našeg kluba ne prolazi u vladajućoj većini ili ako prođe onda se Vlada na njega ni ne obazire (npr. zaključak u vezi Pravilnika o uzgoju industrijske konoplje ili zaključak u vezi Zakona o logorašima), to zbilja nema smisla i ponavljam, ne vidim dobar razlog za dalje mrcvarenje u takvoj koaliciji u ulozi stranke drugog reda koja služi kao otirač ili prsluk od kevlara - zaključuje Nikšić.