Međunarodna
zajednica, pri čemu se podrazumijeva Zapad, putem svojih zvaničnika i diplomata već neko vrijeme pokušava
izvršiti pritisak na Trojku kako bi sjela za pregovarački sto sa Miloradom
Dodikom i općenito sa SNSD-om. Trojka zasad, barem sudeći po javnim istupima, negira mogućnost sjedanja za sto sa SNSD-ovcima i Dodikom te poručuje da on može razgovarati samo sa Tužilaštvom BiH.
Nakon prvobitnog usvajanja neustavnih zakona u Narodnoj skupštini RS-a, a koje je osporio Ustavni sud BiH, SNSD-ovci su mahom u javnost izlazili sa pričom da treba pregovarati, da oni nude dijalog. U tom pravcu su djelovali i prema takozvanoj međunarodnoj zajednici, a naročito se tu isticala članica Predsjedništva BiH Željka Zvijanović (SNSD), koja je na svakom sastanku sa stranim diplomatama i zvaničnicima isticala kako je RS, čitaj SNSD, spreman na dijalog i pregovore.
Da u svom naumu stranci neće odustati, govori i to da su se aktvinosti intezivirale u posljednje vrijeme
te da se pritisak vršiti i na pojedine nižerangirane zvaničnike Trojke, a
sve kako bi i oni pokušali ishodovati pristanak u svojim strankama da se sjedne sa SNSD-om, tačnije sa Dodikom direktno ili njegovim bliskim ljudima za pregovarački sto.
O tome su zapadne diplomate u Sarajevu razgovarale i sa pojedinim kantonalnim zvaničnicima. I ne samo u Sarajevu. Ovo je Faktoru
potvrđeno iz više izvora iz Trojke.
Ovakva situacija
svakako da je i očekivana s obzirom na poslate poruke iz međunarodnih krugova, a koje su sve intenzivnije. Direktno i jasno, mnogi evropski zvaničnici su poručili
kako BiH svoj problem mora riješiti sama.
Kako je u početku
izostalo djelovanje, a domaći političari poput predsjednika NiP-a Elmedina Konakovića potrudili su
se da to opravdaju "sigurnosnim rizikom", od rješenja koje bi bilo očekivano - da se osumnjičeni za rušenja ustavnog poretka privedu licu pravde, sve smo dalje.
Dokaz tome jesu i Dodikovi sve ležerniji javni istupi i sastanci njegovih saradnika sa zapadnim diplomatama, a građani se polako privikavaju na normalizaciju krize. Dešava se "kuhanje žabe", kako bi u dogledno vrijeme bh. javnosti postalo sasvim prihvatljivo da se sa SNSD-om pregovara.
Rješenje krize ne može doći izvan Bosne i Hercegovine, tačnije svoje probleme rješavajte sami, sve učestalije ponavlja šef Delegacije Evropske unije u BiH Luigi Soreca.
- Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa, koji je prije nekoliko dana bio u BiH, vrlo je jasno uputio poruku i javnosti i Predsjedništvu i drugima: riješite pitanja koja morate riješiti, a mi smo tu da vam pomognemo - rekao je nedavno Soreca.
EUFOR neće asistirati SIPA-i ili bilo kome drugom u BiH da bi uhapsili Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića poručeno je iz Brisela više puta. No kako sada stvari stoje, briselske diplomate i njihovi izaslanici u Sarajevu sa SNSD-om i Dodikom preko njegovih saradnika pregovaraju i sastanče, što javno, što tajno, a to isto očekuju i od stranaka Trojke. Željka Cvijanović, iako je na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država, bez problema je ovih dana boravila u toj državi i sastala se sa nizom tamošnjih zvaničnika.
Poruke ambasadora Sorece da domaći akteri probleme u BiH moraju rješavati sami očito više idu u pravcu sjedanja za pregovarački sto, a ne u pravcu hapšenja zvaničnika RS-a za kojima je raspisana centralna potjernica.