Javna ustanova Apoteke Sarajevo, čiji je osnivač Kanton Sarajevo, već neko vrijeme na svaki novinarski upit o bilo čemu u vezi s njihovim radom, odgovaraju prijetnjom da će tužiti novinare i medije.
Faktor je na veći broj upita poslanih e-mailom na razne teme, unazad nekoliko godina, od Apoteka Sarajevo dobijao odgovore u kojem se prijeti tužbom. Dakle, čak i samo pitanje upućeno odgovornima u Apotekama Sarajevo njih uzrujava, pa pokušavaju zastrašiti novinare i odvratiti ih od pisanja tekstova.
Usmeni, telefonski pokušaji novinara da dobiju odgovore na bilo kakva pitanja, također se završavaju prijetnjama podnošenjem tužbe.
Apoteke Sarajevo kao javna ustanova dužne su medijima, odnosno javnosti, odgovoriti na svako pitanje, pa i na ona za njih očito neprijatna. Mada, za aktuelni menadžment, sudeći po prijetećim mailovima, baš svako pitanje je problematično. Naročito su osjetljivi kada se radi o pitanjima u vezi sa sindikalnom organizacijom, pritužbama na tretman radnika i tome slično. Praksa im je i da "podučavaju" novinare kako će raditi svoj posao. Novinari bi njih, zadužene da odgovore na upite i njih koji odobravaju slanje takvih odgovora medijima, mogli podučiti - da popiju nešto za smirenje prije slanja odgovora medijima, bar oni imaju šta i nadohvat im je ruke - ali nećemo.
Faktor će i ubuduće nastaviti raditi svoj posao i postavljati pitanja u interesu javnosti, prije svega pacijenata, bez obzira na to što pojedinci u toj javnoj ustanovi smatraju da su nedodirljivi zbog političke zaleđine ili se smatraju nedodirljivima i slobodnima da prijete samim tim što su im srodnici na visokim pozicijama u pravosuđu. No isto tako javnost, naročito Skupština i Vlada KS, trebaju znati da odgovorni u Apotekama Sarajevo reagiraju tako jer možda imaju neki problem s transparentnošću u radu?
U nastavku nekoliko mailova u kojima se prijeti tužbama u situacijama kada novinari traže odgovore, pojednostavljeno rečeno - daju priliku menadžmentu JU Apoteke Sarajevo da se izjasne po nekom pitanju.