open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Kršenje zakona
Dodik najavio legaliziranje svoje paraobavještajne agencije: "OSA-u treba ukinuti"
Osnivanje i postojanje OSA-e BiH nije, suprotno Dodikovoj izjavi, posljedica nikakvog "sporazuma", već Zakona o OSA-i BiH, koji je usvojen 22. marta 2004. godine
04.09.2018. u 16:46
get url
text

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorad Dodik poručio je da Obavještajno-sigurnosnu agenciju (OSA) BiH treba ukinuti jer, kako je kazao, ne služi ničemu osim za nanošenje štete srpskom narodu i njegovom rukovodstvu u entitetu RS i Srbiji.

- Poslije ovoga što vidimo, da oni na glavne tačke svog rada, nerada ili nedjela postavljaju mene, Vučića, rukovodstvo RS-a i srpski narod, da je to njima glavni problem, zašto da mi to plaćamo - izjavio je Dodik.

Najavio je da će, ukoliko bude izabran u Predsjedništvo, pitanje rada OSA-e staviti na dnevni red, a ukoliko se to ne riješi, entitet RS će, tvrdi, "izaći iz sporazuma o osnivanju te agencije i formirati svoju posebnu agenciju".

Osnivanje i postojanje OSA-e BiH nije, suprotno Dodikovoj izjavi, posljedica nikakvog "sporazuma", već Zakona o OSA-i BiH, koji je usvojen 22. marta 2004. godine. U usvajanju tog Zakona, kojim je osnovana OSABiH, učestvovale su i Dodikove stranačke kolege Nikola Špirić, Dušanka Majkić i Milorad Živković.

Procedure izmjene zakona ili njihovog stavljanja van snage jasno su propisane Poslovnikom te bi svaki pokušaj izmjene Zakona o OSA-i BiH van predviđenih okvira predstavljalo grubo kršenje Ustava i zakona BiH.

- Na teritoriji BiH ne mogu se osnivati niti djelovati nikakave druge civilne obavještajno-sigurnosne strukture – navodi se u članu 2. Zakona o OSA-i BiH, što je jasna zakonska prepreka za mogućnost osnivanja Dodikove "posebne agencije".

Uprkos tome, Dodik je već prekršio Zakon o OSA-i BiH i to formiranjem paraobavještajne službe, ustrojene u okviru Uprave za borbu protiv terorizma i ekstremizma MUP-a RS-a, koja se bavi, između ostalog, i obavještajnim radom. O postojanju te službe svjedoče i izjave opozicije u entitetu RS, na čijem je diskreditiranju angažirana ta paraobavještajna služba.

S obzirom na evidentan utjecaj na pravosudni sistem BiH, OSABiH je postala jedina institucija u obavještajno-policijsko-pravosudnom aparatu nad kojom Dodik nema direktnu ili indirektnu kontrolu, što je uzrok brojnih napada u posljednjim godinama. Jedan od tih napada se odnosio i na navodno prisluškivanje srbijanskih zvaničnika, o kojem Dodik ponovo govori, što je rezultiralo medijskom aferom "Ušće". Naknadnom istragom je utvrđeno da prisluškivanja nije bilo, a da je cijela priča kreirana u SNSD-ovoj političkoj kuhinji, uz svesrdnu podršku HDZ-a BiH i SBB-a.

Kasnije je SNSD-ov državni zastupnik i predsjedavajući Komisije za nadzor nad radom OSA-e Nikola Špirić falsificirao službeni akt Komisije, što je rezultiralo njegovom smjenom, a zatim i opstrukcijama u radu Komisije. Te opstrukcije u režiji SNSD-a, HDZ-a BiH i SBB-a poslužile su za medijske atake na OSA-u, odnosno tvrdnjama kako ta Agencija nema adekvatan civilni nadzor, što je zapravo direktna posljedica aktivnosti zvaničnika navedenih stranaka.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.