open-navfaktor-logo
Prijava
search
Epidemiologinja
Dr. Jurić: U FBiH do sada nije registrovan nijedan slučaj meningitisa, poruka roditeljima na šta obratiti pažnju
Kako bi se suzbile mini epidemije, koje se događaju s vremena na vrijeme, preporučuje se djeci, prije upisa u vrtić, jednom ili dva puta godišnje uraditi bris nosa. To se preporučuje zato što su mnoga djeca nositelji bolesti, a sama ne obolijevaju
AUTOR: A. S.
28.10.2024. u 21:50
get url
text
Dr. Andrea Jurić
Dr. Andrea Jurić
Jedanaestero djece oboljelo od meningitisa hospitalizirano je u Klinici za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra entiteta Republika Srpska (UKC RS), današnji je bilans iz ove zdravstvene ustanove.
Kako dalje navode iz UKC-a RS-a, najmlađe oboljelo dijete je uzrasta od šest mjeseci, a najstarije ima 12 godina te da su svi trenutno stabilnog zdravstvenog stanja. 
U Federaciji Bosne i Hercegovine do ovog trenutka nije registrovan nijedan slučaj obolijevanja od meningitisa, kazala je za Faktor dr. Andrea Jurić, epidemiologinja i direktorica Zavoda za javno zdravstvo Zapadnohercegovačkog kantona, dodajući da treba biti pripravan.
- Prema dostupnim podacima u Federaciji BiH nema registrirane djece sa meningitisom i situacija je za sada mirna - dodaje Jurić.
Kako bi se suzbile mini epidemije, koje se događaju s vremena na vrijeme, prema riječima epidemiloginje, preporučuje se djeci, prije upisa u vrtić, jednom ili dva puta godišnje uraditi bris nosa.
- To se preporučuje zato što su mnoga djeca nositelji bolesti, a sama ne obolijevaju. U određenim situacijama, kada padne imunitet u zatvorenim kolektivima, događa se ono čemu svjedočimo ovih dana u entitetu RS. Savjet roditeljima je da u slučaju bilo koje osipne bolesti ili temperature, koju prati opće loše stanje djeteta, odmah potraže savjet pedijatra - naglašava Jurić.
Kaže kako specifične prevencije nema.
- Jednostavno, opća higijena, često pranje ruku, nešto je što se stalno treba provoditi, kao i provjetravanje prostorija u kojima se boravi. U slučaju da roditelj primijeti neku vrstu osipa ili ako dijete ima temperaturu sa izražajno lošim općim znakovima, u smislu da je dijete letargično, pospano, odbija hranu, odmah treba otići ljekaru - ističe Jurić.
Najbitnije je kaže da se djeca, koja su bili u kontaktu sa oboljelim, odmah izoliraju i pravovremeno prime preventivnu terapiju.
- Nema mjesta panici, ali je važno razumjeti da se tako nešto može dogoditi kao što se događalo i ranije. Međutim, mi smo skupom vrlo brzih aktivnosti, čim bi saznali za slučaj, izolirali sve kontakte koji bi primili antibiotsku terapiju tako da, barem u mojoj dosadašnjoj praksi, nismo imali sekundarnih slučajeva - ističe Jurić.
Prošle sedmice zdravstvene vlasti u RS-u obavijestile su javnost da se radi o virusnom meningitisu.
- Kada je riječ o bakterijskom meningitisu postoje antibiotici koji djeluju i to je na neki način dobra stvar, izuzev kod meningokoknog meningitisa koji vrlo lako može biti letalan bez obzira na antibiotsku terapiju. Nezgodna stvar kod virusnog meningitisa je ta što mi još nemamo puno virostatika, virotika - lijekova koji djeluju kontra tih virus i ubijaju ih. To znači da imamo mnogo manje prostora da djelujemo, a više se djeluje na suportivnu terapiju. Virusi su jako nezgodni jer se brzo šire, a tretman je teži. U takvim slučajevima više se oslanjamo na imunitet oboljelog. Ponavljam, nema mjesta panici, ali ukoliko se bolest pojavi i u FBiH, treba pravovremeno regairati jer ulazimo u period raznih viroza, prehlada, gripe, a tu je i COVID-19 - navela je Jurić.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.