Zatsupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Jasmin Emrić (NES) je u parlamentarnu proceduru uputio izmjene i dopune Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), kako bi se, kako je rekao danas, osigurao kontinuitet zakonitog rukovođenja SIPA-om.
Na press konferenciji povodom predstavljanja predloženih izmjena Emrić je pojasnio da se rješava aktuelna situacija u SIPA-i kada nema ni direktora ni zamjenika direktora i to na način da dužnosti i odgovornosti direktora preuzima i obavlja rukovodeći policijski službenik odjela i jedinica po redoslijedu, od Kriminalističko-istražnog odjela do Odjela za unutrašnju kontrolu, kako je i propisano članom 11. Zakona o SIPA-i.
- Također, zakon je ovim prijedlogom dopunjen kako bi bilo propisano da će rukovodeći policijski službenik odjela i jedinica, preuzeti dužnost i odgovornosti direktora SIPA-e odmah po utvrđivanju ispunjenosti uvjeta od strane nadležnog Sektora za administraciju i unutrašnju podršku, a privremeno izvršava dužnosti i odgovornosti direktora do imenovanja vršioca dužnosti direktora ili sve dok direktor ili zamjenik direktora ne budu u mogućnosti preuzeti svoje dužnosti i odgovornosti ili do imenovanja direktora ili zamjenika direktora - pojasnio je Emrić.
Kaže da se na ovaj način osigurava kontinuitet rukovođenja ovim policijskim državnim organom.
Podsjetio je da je, prema odgovoru Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine na njegovo zastupničko pitanje, direktor SIPA-e Darko Ćulum 18. marta ove godine podnio zahtjev za razrješenje Vijeću ministara i Ministarstvu sigurnosti, u kojem nije naveo razlog.
Emrić je podsjetio i na ono što je napisao zamjeniku ministra sigurnosti Ivici Bošnjaku, "koji već skoro pola godine vrši funkciju ministra i najodgovorniji je za stanje u SIPA-i i za njenu postepenu eutanaziju".
- U zastupničkom pitanju napisao sam Bošnjaku da je Darko Ćulum odmah nakon podnošenja ostavke, 20. marta tekuće godine, ne čekajući da ga Vijeće ministara razriješi dužnosti u skladu sa članom 67. Zakona o upravi, protivzakonito napustio dužnost, javio se u MUP RS-a i tako ispoštovao poziv Vlade RS-a i rok koji je određen za prelazak zaposlenih iz SIPA-e u MUP RS-a - kazao je Emrić.
Dodao je da je sve ovo izvršeno u vezi sa antiustavnim zakonima koje je tada usvojila Narodna skupština RS-a radi zabrane rada Suda i Tužilaštva BiH, VSTV-a i SIPA-e na području tog bosanskohercegovačkog entiteta, a koje je Ustavni sud BiH stavio van snage.
- Poduzete radnje i postupanje direktora Darka Ćuluma, koje su u vezi s prelaskom i stavljanjem na raspolaganje MUP-u RS-a, koje je provodilo antiustavne zakone, su osnov za sumnju da je počinio krivično djelo iz Krivičnog zakona BiH - neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH.
Za Ivicu Bošnjaka, koji vrši dužnost ministra sigurnosti, sve ove činjenice o protivzakonitom postupanju direktora Darka Ćuluma su samo medijski izvještaji koji nisu relevantni za eventualno postupanje, kako je naveo u svom odgovoru na moje pitanje - kazao je Emrić.
Naveo je da, također, u odgovoru na njegovo zastupničko pitanje, Bošnjak navodi da je SIPA informirala Ministarstvo sigurnosti da je Ćulum, uz zahtjev za razrješenje, prenio svoja ovlaštenja na pomoćnika direktora, načelnika Sektora za planiranje, analitiku, saradnju i informisanje.
- Međutim, u članu 8. Zakona o SIPA-i su propisane dužnosti i odgovornosti direktora, ali nigdje nije određeno da direktor može prenijeti svoja ovlaštenja na pomoćnika direktora - kazao je Emrić.
Istakao je da, po Zakonu, direktora SIPA-e može zamijeniti samo zamjenik direktora, a nikako pomoćnik direktora na koga je Darko Ćulum prenio svoja ovlaštenja "prilikom samovoljnog i protivzakonitog napuštanja dužnosti".
- Darko Ćulum je samovoljno i protuzakonito napustio vršenje dužnosti i odgovornosti direktora SIPA-e, jer je u članu 1. Zakona o SIPA-i propisano da se na sva pitanja organizacije i upravljanja, te druga pitanja značajna za funkcioniranje SIPA-e primjenjuje Zakon o upravi. U članu 68. Zakona o upravi propisano je da rukovodilac organa uprave, u konkretnom slučaju Ćulum, ima pravo podnijeti ostavku, ali ostaje na dužnosti do roka određenog zakonom ili roka koji odredi organ nadležan za odlučivanje o ostavci, odnosno u konkretnom slučaju do roka koji odredi Vijeće ministara - pojasnio je Emrić.
Po njegovim riječima, kako Vijeće ministara nije razriješilo direktora na njegov zahtjev, niti je odredilo rok do kada ostaje na dužnosti, to je direktor bio u obavezi rukovoditi SIPA-om i ostati na dužnosti do razrješenja.
- Budući da je direktor samovoljno otišao iz SIPA-e i prekinuo vršiti dužnosti i odgovornosti direktora prije razrješenja, a kako radno mjesto zamjenika direktora nije popunjeno, to aktuelna situacija rukovođenja SIPA-om nije u skladu sa članom 7. i 8. Zakona o SIPA-i. Zbog toga sam i predložio izmjenu i dopune tog zakona, kako bi se osigurao kontinuitet zakonitog rukovođenja SIPA-om - naveo je Emrić.