HDZ 1990. odlučit će na stranačkim tijelima hoće li prihvatiti Platformu koju su potpisale stranke Trojke iz Federacije BiH i tri opozicione stranke iz RS-a.
- Naslov Platforma je ružno obilježje iz prošlosti Hrvata u FBIH i dio koji govori o izmjenama Izbornog zakona ako budemo potpisivali tražit ćemo da se redefinira, ali sve će odlučiti stranačka tijela i koalicijske stranke bez kojih sigurno neću ništa potpisati - izjavio je predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović u Intervju na Radiju FBiH odgovarajući na upit o pristupanju Platformi koju im je ponudio SDS.
Dodao je i kako je matematika jasna i da izmjene vlasti ne može biti bez SNSD-a koji kontrolira Dom naroda u Parlamentarnoj skupštini.
"Evropski put je deklarativna priča"
Odgovarajući na upit o medijskim natpisima kako u Uredu visokog predstavnika spremaju izmjene zakona o Vijeću ministara kako bi se odblokirala vlast na nivou države, Cvitanović kaže kako će se procesi na nivou države teško otkočiti i da će tinjajuća kriza trajati sve do izbora.
- Ne osjećam da postoji želja da se procesi otkoče i da se na prvo mjesto stavi društvo i zajednica te da se nastavi evropski put. Debelo su počele pripreme za iduće izbore dizanjem tenzija, radikalizacijom kako bi se neke politike oživjele. U načelu protiv sam nametanja od OHR-a i bilo koga. Dogovor se može postići ako postoji želja. Ne znam šta bi OHR mogao nametnuti u ovome trenutku a niko ne može dirati u Ustav Bosne i Hercegovine - navodi Cvitanović.
Dodaje i kako je naš evropski put "trenutno nikakav" i da je "od svega ostala deklarativna priča".
- Jer neprihvatljivo mi je i neshvatljivo da bilo ko ima problem da mi imamo Zakon o sudu BiH na razini transparentnosti, poštenja i oslobođen od političkog utjecaja kao što je u EU. Nije problem sjedište Žalbenog odjeljenja nego što će se sud osloboditi utjecaja politike. U BIH postoji želja da se dodvori Evropskoj uniji a da se ništa ne uradi na EU putu Bosne i Hercegovine. Iskreno, u dva mjeseca sve ovo što traži EU od nas bi bilo riješeno da postoji iskrena politicka volja - kaže Cvitanović.
Kaže i kako mu "nije jasno da je toliko laži, licemjera oko Izbornog zakona".
- Sama mogućnost da hrvatski narod bira jednog od tri člana je svakom razumnom i normalnom i ko sebe poštuje stvar bontona. Nevjerovatno je da se 20 godina o tome razgovara. Kada sjedite s političkim predstavnicima Bošnjaka, jedan na jedan, pa i bošnjački narod, misle da tu priču treba završiti i omogućiti izbor člana predsjedništva BiH Hrvatima - kaže Cvitanović, prenosi
Federalna.
Komentirajući "ponavljajući izbor bošnjačkim glasovima", on kaže kako se "javnost, odnosno bošnjački birači, licemjerno zavedu političkim i vlastitim interesima onih koji navode kako je Željko Komšić strateški interes Bošnjaka".
- Pa taj čovjek je najviše štete nanio bošnjačkom narodu, jer to nije tako bitna pozicija hrvatskom narodu, osim dijela gdje je, kako navodi Silajdžić (Haris), ogadio Bosnu I Hercegovinu Hrvatima. To je politička prevara i podvala i mislim da je ovaj trenutak taj kada se to mora završiti - izričit je Cvitanović.
Sigurnosna situacija dobra, unatoč prijetnjama i zveckanju oružjem
Cvitanović je govorio i o ulozi HDZ-a BiH u izmjenama Izbornog zakona, te koliko su bili iskreni u tome.
Koalicija četiri stranke koja je oformljena prije desetak dana i koju čine HDZ 1990, HSS, HNP i HDS očekuju i sve će uraditi da do idućih izbora, 2026. godine dođe do promjene Izbornog zakona, kaže Cvitanović.
- Ta će činjenica utjecati na to hoćemo li imati kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Sudeći prema trenutnom raspoloženju među ove četiri stranke mi ćemo sigurno imati kandidata za člana Predsjedništva BiH - naveo je Cvitanović, ne precizirajući hoće li to biti on, nezavisni kandidat ili neko treći.
U opozicionu koaliciju pozvali su i Hrvatsku republikansku stranku, te procjenjuju kako koalicija pet stranaka ima 30 posto hrvatskog legitimiteta u BiH.
Kao predsjednik Odbora za nadzor nad Obavještajno-sigurnosnom agencijom i uvažavajući informacije koje dobiva od njih, Cvitanović kaže kako je sigurnosna situacija u zemlji dobra unatoč prijetnjama i zveckanju oružjem.